Druhé místo na skialpových závodech Kitzsteinhorn Schneekönig 2016

Start závodní skialpinistické sezóny jsme zahájili výletem do Rakouska na zahajovací závod skialpinistické sezóny – Kitzsteinhorn Schneekönig, který se konal 26. listopadu 2016. Jednalo se o vertikál s možnou volbou mezi dvěma převýšeními – Schneekönigin 480 výškových metrů a Eisbrecher s převýšením 870 metrů.

Start byl u spodní stanice lanovky ve výšce 1970 metrů nad mořem. Výška startu slibovala vskutku intenzivní zážitek, zvláště pak pro plíce nás normálních smrtelníků žijících ve výšce nula nula nic nad mořem. Trať vedla převážně po červených sjezdovkách, které jsou podobné spíše našim černým – co se sklonu týče. Ve výstupu na tuleních pásech byl i kus výstupu „na botech“, pro kratší trať jeden a pro delší trať dva. To vše za doprovodného řevu nadšených rakouských fanoušků a krásně svítícího sluníčka.

Fotogalerie Schneekönigin >>

Tento závod byl naším druhým dnem na skialpech v sezóně 2016-2017, takže jsme se postavili na start proti rakouské skialpové smetánce bez jakýchkoliv ambicí a s úsměvem na tváři. Zvolila jsem si kratší trať, protože se sotva vyhrabala z dvoutýdenní chřipky. Jára šel mezi stovkou mužů neohroženě delší trať. Startovní pole bylo tak půl na půl s převahou mužů na dlouhou trať a s převahou žen na kratší trať. Na start byly nejenom zvučná jména mlaďáků jako Johanna Erhart, Max Kurz nebo Stefan Steiner, ale také přehlídka nejlepšího závodního skialp vybavení, co je na trhu k dostání. Na takovou výbavu by u nás průměrný závodník musel čekat i více let.

Průběh závodu Schneekönigin

Start byl společný pro obě tratě – vzhůru do pěkně prudkého kopce stylem závěsu v hůlkách a stoprocentní důvěrou v tulení pásy. Závodní pole se rychle roztříštilo podle výkonnosti. Zůstávala jsem spíše v té druhé části s ostatními ženami. S každým dalším výškovým metrem se mi zdálo, jako kdyby mi někdo přiložil cihlu do batohu. Tak si se mnou hrála nadmořská výška. Naštěstí, než jsem se stačila pořádně rozdýchat, tak už jsem ležela za cílovou páskou a ještě k tomu na parádním druhém místě. To bylo naprosto nad jakákoliv očekávání. Ze stovky mužů na hlavní trati Eisbrehcer byl na 65. místě Jaroslav Vocedálek 1:02:05,00 se ztrátou 18:02,90 na vítěze.

Výsledky:

Schneekönigin – deset startujících žen z Rakouska, České republiky a Německa

1. Sarah Dreier (AUT) LC Oberpinzgau 29:23,40 min
  2. Johana Macková (CZ) Dynafit CZ 30:55,60 min
  3. Stephanie Hofer (AUT) 32:06,90 min

Schneekönig – třicet startujících mužů z Rakouska, Německa, Itálie a Velké Británie

3. Eva Sperger (D) 1:09:42,10 h

Eisbrecher – 100 startujících mužů z Rakouska, Německa, Itálie, České republiky, Švýcarska

1. Fillipo Beccari (ITA) BELA Ladinia La Sportiva 44:02,10 min
  2. Stefan Steiner (AUT) Dynafit Austria 44:39,20 min
  3. Johannes Walder (AUT) TEAM Sunny Sport 2000 46:21,70 min

Porträt Toni Palzer – Kitzsteinhorn Schneekönig #Dynafit #RedBull od hpkreidl na Vimeo.

Joží Macková je studentkou outdoorového oboru Adventure Performance and Coaching na univerzitě ve Skotsku. Již v útlém věku se věnovala lyžování, závodní cyklistice/skateboardingu a horolezectví. Vášeň pro hory a dobrodružství ji vydržela až do dospělosti a posledních pár let si zalíbila především skialpinismus a běhy v horách. V těchto dvou disciplínách se každoročně zúčastňuje národních i mezinárodních soutěží za tým Dynafit CZ.