Dubánčí lyžaři bivakují v iglú aneb příprava na zimu

Dubánčí lyžaři bivakují v iglú aneb příprava na zimu

S blížící se zimní sezónou se začínají na lyžování připravovat i Dubánci, nebo-li postavičky, jejichž fenomén se objevil v roce 2015. Grafik na volné noze Petr Václavek se tehdy potřeboval odreagovat od práce u počítače, a zároveň zabavit děti, takže se pustil do tvorby Dubánků.

Po prvních pokusech s kaštany (to si asi pamatuje každý ze základní školy) přešel na vhodnější materiál – žaludy. Stavebního materiálu ve formě žaludů, větviček a listí měl ve svém okolí nadbytek – ze zahrady to bylo dvacet pytlů listí a dva pytle žaludů. Ke spojování jednotlivých částí Dubánků s úspěchem použil tavnou pistoli. Po prvním Dubánkovi na kole přišla řada dalších sportovně nebo tanečně laděných postaviček.

Fotogalerie Dubánci >>

Petr Václavek – Orson říká ke vzniku lyžařských Dubánků:

„Lyžaře jsem udělal hlavně na naléhání mého kamaráda (šíleného skialpinisty) Paliče – pořád mi nedal pokoj a ptal se, kdy už bude. Pak jsem ho konečně udělal, ale zase nebyl žádný sníh, takže jsem ho musel nafotit na zábradlí na schodech. A když už sníh byl, tak se mi při focení rozpadl… no doufám, že podobně nedopadne i Palič. Protože byl lyžař rozbitý a já neměl na slepování čas, musel jsem trochu kouzlit ve Photoshopu – použil jsem jeho starší záběry a spojil je s úžasnými fotkami od mého kamaráda Ilji Mašíka.“

Dubánci mají nejenom vlastní web s tapetami ke stažení na pozadí monitoru, ale také kalendáře, pexeso a dokonce i trička.

Foto: Petr Václavek

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: