Dubnový vertikal ISMF v lyžařském středisku Moroznaja na Kamčatce vyhrál Petr Novák

V pátek 22. dubna 2016 proběhnul v lyžařském středisku Moroznaja sopka skialpinistický závod vertikál na trati s celkovým převýšením540 výškových metrů. V konkurenci závodníků z Ruska, Bulharska, Íránu a Jižní Koreji byl v cíli nejrychlejší veterán Petr Novák z Vysokého Mýta.

Na Kamčatku jsem jel kvůli skialpu na aktivních a vyhaslých sopkách. Kolega Jan Pala se mě ale asi před měsícem zeptal, zda bych nechtěl den svého příletu přehodnotit, neboť dva dny před příletem do Elizova jsou pořádány dva skialpinistické závody – vertikal a individual. Po delším rozmýšlení a prohlédnutí propozic obou závodů,jsem změnil let a díky podpoře Komise závodního skialpinismu ČHS jsem odletěl reprezentovat Českou republiku o tři dny dříve než jsem plánoval.

Pořadatelé mne, a další závodníky, vyzvedli na letišti v Elizovu a odvezli do Petropavlovska-Kamčatského. Po večerní registraci a výkladu trati jsme se přesunuli do lyžařského střediska Moroznaja sopka druhý den ráno. Na Moroznoj jsem byl poprvé v roce 2002 v rámci skialpové výpravy 155. Horolezeckého oddílu Vsetín. Tehdy nás překvapilo, že všechny vleky byly vyrobeny v Transportě Chrudim.

Průběh závodu vertikal

Po startu závodu jsem šel na třetím místě. Přibližně do půlky závodu jsem se držel třetí, ale potom to vypadalo, že závodník na průběžně druhém místě jde nějak pomaleji. Chtěl jsem ho předběhnout, ale on se rozběhnul také. Za chvíli ale „zvadnul“ a v pohodě jsem ho předběhnul. Poté jsem došel i průběžné prvního ještě předtím, než se vlezlo do cikcaků. Věděl jsem, že v cikcacích musím být první. Udělal jsem dobře, že jsem si prošel skoro celý vertikal před závodem. Před cikcaky jsem za to vzal a podařilo se mi udělat náskok asi patnáct metrů. Tento náskok jsem udržel až do cíle, kde jsem měl výsledný čas 22:47 minut. Takže celkové vítězství pro Českou republiku.