Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

• TIPY NA SKIALPOVÉ TÚRY

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Dubnový telemark na Zwolferkopflu (2160 m) a Kerschkern (2225m) v Nízkých Taurách

Dubnový telemark na Zwolferkopflu (2160 m) a Kerschkern (2225m) v Nízkých Taurách

Neznámé údolí Liesing v rakouském pohoří východních Niedere Tauern bývá jen občasným cílem skialpinistů z Grazu. Nabízí různě obtížné skialpové terény. Výborná dostupnost – 350 km z Brna - a necelé čtyři hodiny jízdy autem jsou ještě dobré na jednodenní túru koncem dubna. Severní zaříznuté údolí dává dobrou možnost jít hned po sněhu.Začínáme od loučky hned nad příjezdovým parkovištěm Jansenberger ve výšce 1230 metrů. Lyže přenášíme asi třikrát po lesní cestě. Dřívější starší firnový základ od výšky 1400 metrů je už plně dostačující. Dostáváme se nad smrky do stráně porostlé snad nejseverněji doloženým výskytem přímořské borovice Limby.

S Čárou volíme nejbližší strmý severní vrchol Zwolferkopfl (2160 m). Strání se dostáváme na hřeben, z kterého pokračují na sever tři strmé sjezdy.


Hlavní hřeben Geierhauptu ze severuHlavní hřeben Geierhauptu ze severu

Nejsevernější přímořské limbyNejsevernější přímořské limby

Směr severní sjezd ZwoelerkopflSměr severní sjezd Zwoelerkopfl


Traverzujeme vrchol s dostatkem sněhu, sníh odhadem bez problémů vydrží do začátku května. Pro sjezdy je možné volit mezi třemi úzkými strmými stráněmi, což musí být za dobrých prašanových podmínek výborný zážitek.


Tři metry nafoukaného sněhu je o chlup vyšší než ČáraTři metry nafoukaného sněhu je o chlup vyšší než Čára

Čára sjíždí v pěkném firnuČára sjíždí v pěkném firnu

HuhnerkarHuhnerkar


Další variantu zkoušíme s Petrem. Neodbočujem do výšvihu, ale pokračujeme dále do náhorního plata Huhnerkar v 1550 metrech. Na konci plata se dá vystoupat normálkou. Láká nás těžká varianta, a proto odbočujeme doleva. Dostáváme se do schovaného severního žlabu Nord Silber Rinne, který se stáčí až k vrcholu Kerschkern (2225 m). Lyže jdou na záda a mačky na boty.


Petr začíná robotu ve žlabuPetr začíná robotu ve žlabu

Ve stoupání s protisluncemVe stoupání s protisluncem

Tom v horním úseku žlabuTom v horním úseku žlabu


Žleb stoupá strmě 600 výškových metrů, a lehce se stáčí. Z vrcholu volíme sjezd stejnou cestou severním žlabem ve sklonu lehce nad 45 stupňů, výživný díky několika zúženými místy. Na pohodu je naše taktika. Telemarkuji.

Výhledy Niederen TauernVýhledy Niederen Tauern

Nádherné výhledy nad pásmem lesa na Gessause, na nedaleký vrchol Geierhaupt a Hochreichhart. Liduprázdnost těchto končin umocňuje pěkný zážitek z dalšího hezkého dne na horách.


26.10.2015, Tomáš Tisovský


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

• NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ