Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Únorový skialpový výlet na arménskou třitísícovku Khustup (3206 m)

Únorový skialpový výlet na arménskou třitísícovku Khustup (3206 m)

Na jihovýchodě Arménie nedaleko hranic s Íránem a Ázerbajdžánem je národní park Shahumyan v provincii Syunik. V tomto národním parku, a v jeho blízkém okolí, je řada krásných vrcholů kolem tří tisíc metrů, které jsou vhodné pro různě obtížné skialpinistické výlety. Jedním z nich je 3206 metrů vysoký Khustup.Khustup je krásně viditelný z města Kapan, stejně tak cestou z tohoto města např. přes jezero Shahumyan (860 m). Možností výstupů na něj je celá řada, my jsme si zvolili přibližně jedenáct kilometrů dlouhou trasu začínající ve vesnici Shishkert (1760 m). Příjezd po horské silnici M17 z Kapanu přes Shikahogh a Tsav s koncovou zastávkou v Shiskertu. Měl nás čekat jedenáct kilometrů dlouhý výstup s převýšením přibližně 1500 metrů.

Z Shikahoghu se do hor přibližujeme náklaďákemZ Shikahoghu se do hor přibližujeme náklaďákem

V údolí bylo bezvětří a krásný čerstvý sníhV údolí bylo bezvětří a krásný čerstvý sníh

Přístup údolím byl mírně stoupajícíPřístup údolím byl mírně stoupající

 

Fotogalerie Arménský Khustup >>


V jihovýchodní Arménii byl v únoru trochu nedostatek sněhu, takže jsme cestou do Shiskertu lehce znervózněli, když pouze na slinici byl dostatek sněhu. V Shiskertu jsme nasadili tulení pásy a začali stoupat po silnici vedoucí údolím řeky Tsav. Stoupání na lyžích bylo pohodové, jen občas se muselo trochu přes potok. Do sedla pod Khustup to bylo téměře tisíc výškových metrů.

Výhled ze sedla na druhou stranu v silném větru - sněhová čára je dost vysokoVýhled ze sedla na druhou stranu v silném větru - sněhová čára je dost vysoko

V sedle pod Khustupem

V sedle se nám otevřel výhled na hřebenovku na Khustup vedoucí přes předvrchol přesahující 2900 metrů. Na druhou stranu sedla bylo zároveň vidět, že sněhová čára je hodně vysoko. K vrcholu se s lyžemi na zádech vydala puze dvojice z naší skupiny. My dva jsme to vzali po hřebenu na druhou stranu na zřejmě bezejmenný vrchol vysoký 2835 metrů. Svah ze sedla na něj byl díky převládajícímu směru větru vylepšen o hodně nafoukaného sněhu.

Svahy jsou v této nadmořské výšce převážně travnaté a sníh na nich vymodelovaný větremSvahy jsou v této nadmořské výšce převážně travnaté a sníh na nich vymodelovaný větrem

Nafoukané sněhové desky měly tencenci pod zatížením praskatNafoukané sněhové desky měly tencenci pod zatížením praskat

Už jsme tady všichni, vlevo výstupový svah na KhustupUž jsme tady všichni, vlevo výstupový svah na Khustup


Z výšky 2835 metrů byla krásně vidět velká část jihovýchodní Arménie, a mj. také tři naši skialpinisti stoupající pěšky na Khustup. I z dálky bylo vidět, že ve vrcholové části je sníh zcela odvát větrem. Za standardních sněhových podmínek by byla hřebenovka na tuleních pásech úplně parádní, když se střídají strmé svahy s mírnějšímim pláněmi (viz trasa zakreslená do fotky).

Sjezdová trasa navátým sněhem z vrcholu 2835 metrůSjezdová trasa navátým sněhem z vrcholu 2835 metrů

Z menšího vrcholu 2835 metrů byl díky množství sněhu sjezd parádní, a občas jsme si i poposkočili. V sedle jsme se rozdělili, když větší skupina jela podél výstupové trasy zpátky do Shiskertu. Dvojice chtěla využít sněhu nafoukaného do zářezu vymodelovaného potokem a sjeli do výšky přibližně 2300 metrů. Poté ovšem zjistili, že dostat se zpátky k sjízdné trase nebude úplně jednoduché.

Hřebenovka na KhustupHřebenovka na Khustup

Za dobrých sněhových podmínek nabízí oblast nad Shiskertem nejenom Khustup, ale řadu dalších vrcholů se skalnatými a travnatými svahy pro sjezdy od jednoduchých až po dost strmé.

Práším z 2835 metrů, pode mnou dopadová stopa Boris-gasePráším z 2835 metrů, pode mnou dopadová stopa Boris-gase

Nejlepším doba k výletu na Khustup je od konce ledna do začátku března.

Vrchol  Khustupu se skrývá v mrakuVrchol Khustupu se skrývá v mraku

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky.


19.12.2016, Jan Pala