HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Vzhůru k výšinám i v létě – místo skialpinismu zkuste skyrunning

Vzhůru k výšinám i v létě – místo skialpinismu zkuste skyrunning

To se rozumí samo sebou, že ten, kdo jednou okusil pocit adrenalinu při volném brázdění a sjezdech horských vrcholků, se jej nebude chtít jen tak vzdát.Milujete hory nadevše a děsí vás představa, že byste se v létě měli vzdát skialpinismu? Naštěstí existuje lákavá alternativa, a to sport zvaný skyrunning. Ono taky, proč běhat po silnici, když můžete běhat s hlavou v oblacích?

Co že to vlastně je ten skyrunning?

Jak už jsme napověděli, skyrunning spočívá v tom, že běháte v horském terénu, tedy po hřebenech i vrcholcích hor. Když to trochu zlehčíme, v praxi to vypadá asi tak, že si vyběhnete Sněžku… nebo třeba Mount Everest. Tento sport k nám dorazil z italských Alp, kde se v roce 1992 jistý Marino Giacometti – horolezec a vášnivý dobrodruh, spolu s partou dalších „bláznů“ bavil tím, že zdolával rychlostní rekordy nejen v Alpách, ale také v Himálaji. A tak vzniknul extrémní, ale krásný sport, který se následně rozmohl nejen napříč celou Evropou.

Vysoké Tatry, SlovenskoVysoké Tatry, Slovensko

Když vám klasický běh nestačí

Disciplína převýšením přesahující 2 000 m. n. m., se sklonem větším než 30 % a lezeckými pasážemi nepřesahujícími II. stupeň obtížnosti, takto zní přesná definice skyrunningu dle Mezinárodní skyrunningové federace (ISF), která má tento sport pod záštitou. Jestliže se v horách cítíte jako ryba ve vodě, pak vás skyrunning nadchne. Zálibu si v něm najdou ale i tací, kteří se při běhu chtějí kochat výhledy a kterým městský park nebo les jim už ani zdaleka nestačí.

Čím nepředvídatelnější a strmější terén, tím lepší

Samozřejmě, i u klasického běhu posouváte své hranice výš a výš, nicméně u skyrunningu máte jistotu, že vás nikdy neunudí. Nikdy totiž nevíte, jaké překážky vás čekají, a jak moc různorodý terén na vás číhá za rohem.

Vysoké Tatry, SlovenskoVysoké Tatry, Slovensko

Běhání, které je především „v hlavě“

Bez pořádné fyzičky si ani neškrtnete. K výborné kondičce si ale připište také psychickou vytrvalost a maximální schopnost překonávat své limity, především ty v hlavě. Pokud chcete jako skyrunner patřit k absolutní špičce, musíte zvládat běh v nejednotném terénu i v totálním vyčerpání, s žaludečními bolestmi a s pocitem, že to s vámi každou chvíli sekne. I v tom tkví specifičnost a síla tohoto sportu.

Jak a kde začít s tréninkem?

Bydlíte-li v horách nebo alespoň v kopcovité krajině, pak vám v okamžitém tréninku nic nebrání. Běhejte přes kopce s různou terénní nerovností, střídavě stoupejte a klesejte a nechte své tělo, aby získalo jistotu i v nekontrolovatelných nášlapech. Pilujte techniku, ale nezapomeňte také na rychlost. O ní totiž běží především, ať už na tuzemských či světových závodech.

Vysoké Tatry, SlovenskoVysoké Tatry, Slovensko

Čas od času také vyrazte na dovolenou do pořádných hor, třeba právě do Alp, a svůj skyrunningový trénink posuňte zase o úroveň výš. Vždy také myslete na své zdraví, stejně tak jako při jiných horských radovánkách, a nezapomeňte si sjednat kvalitní cestovní pojištění. Srovnávací portály jako například ePojištění nebo Srovnejto si pro jejich výhodné nabídky pojištění oblíbili nejen extrémní sportovci.


22.05.2018, Redakce