HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Bokami Západných Tatier 2018 v silné mezinárodní konkurenci

Bokami Západných Tatier 2018 v silné mezinárodní konkurenci

Skialpinistická legenda s názvem BOKAMI, zkráceně BZT. Nejtěžší závod na Slovensku a prý také jeden z deseti nejtěžších závodů světa? Zajímalo by vás, co je na tom pravdy? Mě ano. Proto jsem se na letošní Bokami Západných Tatier ve dnech 22. až 24. března 2018 vydala i já.Druhá etapa: Dominik Sádlo spolu s Jakubem Šiarnikem o vagon napřed při stoupání na BabkyDruhá etapa: Dominik Sádlo spolu s Jakubem Šiarnikem o vagon napřed při stoupání na Babky

Stoupání na vrchol BabekStoupání na vrchol Babek

Stoupání na vrchol BabekStoupání na vrchol Babek

 

Fotogalerie Bokami 2018 >>


Ročník plný novinek

Letošní 11. ročník přinesl hned několik novinek. Tou první bylo, že vše okolo Bokami, start, cíl, i zázemí závodu bylo tentokrát centrováno do jednoho místa, a to Žiarské doliny. Tohle řešení se ukázalo jednodušší jak po stránce organizační, tak i z hlediska komfortu pro závodníky. Dříve se totiž museli přepravovat z jednoho konce Západních Tater na druhý podle toho, kde zrovna startovali následující den svou etapu.

Druhou novinkou byl den startu. Tím se stal čtvrtek a sobotní poslední etapa tak umožnila uspořádat závěrečnou afterparty pro všechny zúčastněné a přeživší závodníky. Registrace tedy probíhala už ve středu večer a většina účastníků už byla ubytována v přilehlých zařízeních.

První etapa v Žiarské dolině

Výklad trati prvního dne byl naplánován ráno po snídani. Na této etapě speciální horolezecká výbava jako mačky nebo cepín nebyla potřebná. V uplynulých dnech se sněhové podmínky značně měnily a trasy závodu průběžně doznávaly lehkých změn s ohledem na aktuální stav sněhové pokrývky a její stability. Limit pro dokončivší závodníky byl stanoven na koeficient 1,8 za vítězným párem a dával tak šanci postoupit do dalších etap i pomalejším skialpinistům. Nutno dodat, že tento koeficient zůstal po celou dobu závodu neměnný.

Silné dámské fanouškovské jádroSilné dámské fanouškovské jádro

Etapa prvního dne startovala od Medvědie štolně nad parkovištěm v Žiarské dolině. Kilometr se běželo s lyžemi na zádech, dále již byla na cestě souvislá sněhová pokrývka, po které se dalo pokračovat na pásech. První stoupání bylo Žiarskou dolinou kolem Žiarské chaty do kotle pod Baníkov, následoval sjezd a stoupání na Hrubou kopu. Poslední sjezd z Hrubé kopy a asi 240 výškových metrů závěrečný výstup do cíle.

Na první den celkem slušný rozjezd čítající asi 1700 výškových metrů a 15 km délkových. Závodníky po celý den doprovázelo sluníčko, které rychle měnilo terény a podmínky pro sjezdy. Tuto etapu s přehledem vyhráli český závodník Dominik Sádlo se slovenským loňským vítězem Jakubem Šiarnikem. V ženách si prvenství vydobily Januszyk Iwona z Polska spolu s Malene Blikken Haukoy z Norska.

Druhá etapa na chatu Červenec

Druhý den čekal závodníky přesun do Bobrovecké doliny, odkud se startovalo přes vrcholy Babek na vrchol Ostrá (1763 m) a Sivý vrch (1805 m). Start byl stanoven na devátou hodinu ranní a v propozicích kromě maček, opět nebylo třeba dalšího lezeckého vybavení.

Jasné slunečné počasí ještě více podtrhovalo panující jarní podmínky v dolinách. Závodníci se proto museli hned ze startu poprat s téměř tříkilometrovým výběhem v botech s lyžemi na zádech, čímž se startovní pole pěkně protrhalo už na první vrcholové partii. Tady už favorité závodu Dominik s Jakubem měli několika minutový náskok na zbytek závodníků. Z prvního vrcholku Babek se sjíždělo volným terénem do lesního porostu.

Následoval opět výstup na hřeben, kde už vykukoval vrcholek Ostrá. Z jeho sjezdu už se závodníci dostali pod Sivý vrch, kde je čekalo dvojité stoupání. Nechyběla ani část na mačkách a krátký posun na fixních lanech z vrcholku. Tady už se všichni těšili na závěrečný sjezd do cíle. Že by konečně dojezd do cíle z kopce?

Teoreticky se to tak mohlo zdát, prakticky se ještě všichni prali s nekonečným traverzováním a nečekanými výstupky v rozbitém sněhu ve směru na chatu Červenec. U chaty už byl opravdu konec etapy druhého dne. Koho nerozbil závěrečný nekonečný traverz, ten se dorazil sestupem v botech dolů na parkoviště nezasněženým, ale o to víc kluzkým a zmrzlým terénem.

Královská třetí etapa

Etapa třetího a posledního dne byla situována opět do Žiarské doliny. Tentokrát už propozice vyhlížely o něco drsnějším dojmem a to nejen díky doporučené lezecké výbavě, ale i vybraným terénem. Pět výstupů, čtyři sjezdy napříč dolinou z východu na západ. Čas startu byl opět posunut o hodinu dříve. Místo startu zůstalo stejné jak první den, tedy kousek nad hlavním parkovištěm.

Královská třetí etapa a stoupání ŽIarskou dolinouKrálovská třetí etapa a stoupání ŽIarskou dolinou

Žiarské sedlo před výstupem na PlačlivoŽiarské sedlo před výstupem na Plačlivo

Stoupání na PlačlivoStoupání na Plačlivo

 

Nástupovka ke Žiarské chatě byla díky brzké ranní době sluncem ještě nepolíbená, ale hned za terasou chaty už všechny ozařovaly sluneční paprsky, které postupem času zesilovaly na intenzitě a výhřevnosti. První výstup se stáčel pod nenápadný vrcholek Smrek a byl příznačný tím, že jej závodníci od jeho úpatí museli vystoupat na mačkách ve zmrzlém a vyfoukaném terénu. Z jeho vrcholku všichni sjeli do Žiarského sedla pod Plačlivo, tam se nasazovaly pásy a “cikcak” vystoupali těsně pod vrchol Plačlivo.

Cíl BokamiCíl Bokami

Odtud následoval strmý a také místy pěkně zledovatělý sjezd níže do doliny a následoval výstup na Prostredný Grůň. V dopodledních hodinách už vládly díky neúnavnému slunci opravdu jarní teploty a kdo se nezapotil výstupem do Smutného sedla, měl jistotu na exponovaných Trech kopách, které bylo nutné projít na mačkách. Ještě před nástupem do Smutného sedla ale bylo nutné projet kontrolou, která určovala stop time, tedy čas, za který bylo třeba dorazit do depa po první dvojici.

Cílová Cílová

Konec zvonec? No, ještě nasaďte pásy na pár set výškových metrů a jste v cíli.  Prvenství si nakonec udrželi v kategorii mužů Dominik Sádlo s Jakubem Šiarnikem, druzí skončili Thomas Wallner a Stock Markus z Rakouska a třetí Peter Volnár a Vladimír Jambrich. V ženách si první místo vybojovaly Iwona s Malene, na druhém místě skončily Ľubica Ďaďová se Zuzanou Dudášovou. Třetí místo obsadily holky ze Švýcarska Lucia Luenstein a Anna Fatton.

Kompletná výsledky: Výsledky Bokami Západných Tatier 2018 (PDF)

Marie Zelená pochází z Uherského Brodu, vystudovala Design a Kulturní dějiny, ale skutečně se našla až v malebných Beskydech a ne zas tak vzdálených Tatrách, kde se nejčastěji, především závodně, věnuje horským ultramaratonům, skyrunningu, skialpinismu nebo také lezení.


28.03.2018, Marie Zelená


DiskuseBrano

Opravit vysledky muzov v clanku 3miesto

28. 03. 2018, 23:00:15

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze