HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Lyžařské středisko s nejprudšími freeridovými terény? Švýcarské Nendaz!

Lyžařské středisko s nejprudšími freeridovými terény? Švýcarské Nendaz!

Do lyžařského střediska Čtyři údolí (neboli 4 Vallés) se každoročně sjíždí milovníci freeridu. A mají k tomu pádný důvod! Oblast čítající přes 400 kilometrů propojených sjezdovek mimo ně nabízí i několik neupravovaných tratí, právě z těch nejvyšších poloh celého střediska. Jsou to například Mont Fort (3330 m), Chassoures (2740 m), Mont Gele (3023 m) a Les Geantianes (2950 m).Plan du Fou a výhled na přehradu CleusonPlan du Fou a výhled na přehradu Cleuson

Nendaz vrchní stanice TracouetNendaz vrchní stanice Tracouet

black crows brothers na Cabane de Balavaud – skvělé ubytování přímo na sjezdovceblack crows brothers na Cabane de Balavaud – skvělé ubytování přímo na sjezdovce

 

Fotogalerie Winter Carrots Freeride v Nendaz >>


Vyznačené neupravované tratě jsou zabezpečeny, což v praxi znamená, že než lanovku otevřou, jsou odstřeleny všechny laviny, jež by mohly trať ohrožovat. Po velkém sněžení je ve středisku napjatá atmosféra a všichni čekají až „hořejšek“ otevřou, aby stihli první kabinku a první „lajnu“ z vršku Mont Fort, jež cele oblasti silně dominuje.

Freetracks mapaFreetracks mapa

Kromě oficiálně vyznačených tratí (tzv. itineraires) je dispozici nepřeberné množství dalších prudkých svahů pohodlně dosažitelných od horních stanic lanovek. Při volbě trasy pak už jen záleží na zkušenostech lyžaře a ochotě podstoupit rizika volného terénu.

Mrkve v Zimě a jejich názor?

Lyžovaly jsme ve spoustě středisek, ale tohle opravdu nemá obdoby. Na podobné terény jsem narazily asi jen ve Francouzském Chamonix, kde je vsak středisko roztříštěno na více nepropojených částí. Nendaz vyniká právě rychlou dostupností všech sjezdů, jelikož jsou blízko u sebe a jsou propojeny lanovkami. Pokud podmínky přejí, můžeme točit jednu prašanovou jízdu za druhou. I v případě horších sněhových podmínek se člověk vyblbne. Prudké severně exponované sjezdy baví, i pokud delší dobu nesněžilo. Jsou ideální pro natrénovaní techniky na ty vážnější sjezdy mimo lyžařská střediska.

Výhled z Montfort - z leva v dálce Dent Blanche, Matterhorn, Weisshorn, vlevo v popředí Rosa Blanche a vpravo Grand CombinVýhled z Montfort - z leva v dálce Dent Blanche, Matterhorn, Weisshorn, vlevo v popředí Rosa Blanche a vpravo Grand Combin

Mekkou Čtyř Údolí je světově proslulé Verbier, a proto vedlejší méně známé Nendaz stojí tak trošku v jeho stínu. Zatímco Verbier se pyšní rušným nočním životem, drahými podniky a především přívalem ruských a anglických turistů, Nendaz je o poznání klidnější. V Nendaz narazíte spíše na místní Švýcary a nadechnete se té správné horské atmosféry. Nutno dodat že dostupnost zajímavých sjezdů je z obou míst stejná.

La Mouche a Rocky Garden z Chassoures

Sjezd ze sedla Chassoures, jež dělí právě Nendaz od Verbier nabízí směrem do Nendazského údolí nepřeberné množství sjezdů. I v případě, že právě nenasněžil čerstvý sníh, sjezdy strmých kuloárů z pravé strany (podle obrázku) nabízejí adrenalinový zážitek za každých okolností.

Chassoures - La MoucheChassoures - La Mouche

Orientace svahu navíc zajišťuje, že zde prašan vydrží o něco déle než jinde.

Rocky Graden ze Chassoures směrem na VerbierRocky Graden ze Chassoures směrem na Verbier

Highway a Stairway z Col de Gentianes

Populární Stairway a Highway jsou ideálními variantami klasické značené tratě z Col de Gentianes. Kombinaci Dostupnost x Kvalita dáváme 10 z 10. I několik dní po sněžení máme šanci najít si svojí „lajnu“ v pěkném strmém sjezdu. Varianta Highway navíc nabízí v jejím začátku krátký úzký kuloár. Stairway naopak vyžadují krátký „bootpack“ po většinou vyšlapaných schodech, což lyžařům nabídne sjezd ve vedlejšího údolí (viz obrazek).

Highway a  StairwayHighway a Stairway

Backside Fort

Na závěr nelze nezmínit legendární Backside Mont Fort. Tento sjezd je zajímavý především tím, že po celou dobu vede absolutně mimo lyžařské středisko. Z vrcholu (3330 m) sjíždíme odvrácenou stranou od lanovky až v přehradě Cleuson, od níž se lesem dostaneme až do Siviez (1700 m). Strmější variantou je pak severní stěna Mont Fort, jež vyžaduje stabilní shěhové podmínky a větší zkušenost lyžařů (sklon 45°).

Backside Mont FortBackside Mont Fort

Backside MontFort – poslední den sezóny 30. dubna 2017 s výhledem na přehradu CleusonBackside MontFort – poslední den sezóny 30. dubna 2017 s výhledem na přehradu Cleuson

Sjezd severky Mont FortSjezd severky Mont Fort

 

Mont Gele

Na obrázku je vyznačena oficiální trat a její varianty. Kromě toho je možné sjíždět kopec z druhé strany tzv. Frontside Mont Gele (ze strany Verbier, kudy na vrchol vede stara jedno kabinková lanovka).

Mont GeleMont Gele

Sjezd Mont Gele je třešničkou na dortu, neboť vzhledem ke své expozici bývá často kvůli povětrnostním podmínkám lanovka uzavřena.

Nedaz vesnice - pohled z VeysonazNedaz vesnice - pohled z Veysonaz

Pořádně široké lyže jsou nezbytnosti – jak lyžařskou, tak stylovou – se slalomkami zde žádnou slečnu neulovíte!Pořádně široké lyže jsou nezbytnosti – jak lyžařskou, tak stylovou – se slalomkami zde žádnou slečnu neulovíte!

Středeční noční skialp po sjezdovce na Tracouet, kde je každý týden otevřena hospoda až do nociStředeční noční skialp po sjezdovce na Tracouet, kde je každý týden otevřena hospoda až do noci

 

FOTO: Klára Janoušková

Klára Janoušková je z Prahy, vystudovala Ekonomii a Krajinné plánovaní. Během studia strávila zimní sezóny ve Švýcarsku jako instruktorka lyžování. S kamarádkou Barčou Kovaříkovou založila Winter Carrotsdámské lyžařské uskupení podnikající výlety do netradičních lokalit. Každou volnou chvíli věnuje přírodě, hlavně horám, kde mezi její nejoblíbenější aktivity patři skialpinismus, freeride, lezení a trailový běh. Když počasí nepřeje vrhne se na střih videa a úpravu fotek. Příkladem její tvorby je film: Kde dneska pada snih? Goderdzi! (2016) z lyžařského výletu do Gruzie.


31.01.2018, Klára Janoušková


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů