HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TIPY NA SKIALPOVÉ TÚRY

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Babky (1566 m) - sedlo Pedúvratie

Babky (1566 m) - sedlo Pedúvratie

Snadno dostupné vyhlídkové výstupy a sjezdy s výhledem na hlavní hřeben Západních TaterZápadní Tatry, Slovensko

Název anglicky: Ski randonee area Babky (1566 m) in West Tatras

Základní trasa: Jalovec - Bobrovecká Vápenica - Babky

Vhodné i pro splitboard: ano

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 12 km

Vhodné měsíce: XII, IV, III, II, I

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 1566 m

Technická obtížnost sjezdu: S1

Hodnocení expozice sjezdu: E1

Orientace svahu: V a JV

Maximální sklon svahu: 30

Převažující sklon svahu: 30

Lavinové nebezpečí: nízké, ojedinělý výskyt lavin

Potřebné vybavení:

skialpinistický nebo splitboardový set, lavinová výbava

FotkyFotky

FotkyFotky

FotkyFotky

Popis:

Východní svahy mezi vrcholem Babky a sedlem Predúvratie nacházející se nad Jaloveckou dolinou patří mezi skialpinistické areály v Západních Tatrách. Převýšení výstupu není nijak závratné, takže je oblast vhodná pro začátečníky.

Skialpinistický areál Babky

Travnaté svahy se sklánějí do doliny nepříliš prudce, v nižší partii jsou vylepšeny o řídký les. Podl lavinové mapy Slovenska se na těchto svazích může jen výjimečně vyskytnout lavina. Oblast Babky – sedlo Predúvratie je tak vhodná k tréninku začátečníků k jízdě volným terénem za proměnlivých sněhových podmínek, nácviku obtížné jízdy mezi stromy, práci s lavinovým přístrojem, apod.

Do oblasti se lze snadno dostat jak s využitím vlastního auta, tak s pomocí vlaku a autobusu. V případě auta je možné jej zanechat v obci Jalovec a dále pokračovat podle stavu sněhu pěšky nebo na lyžích. Libovolným rychlíkem směřujícím z České republiky do Košic se dostaneme do Liptovského Mikuláše, kde jsou autobusové a vlakové nádraží hned vedle sebe. Autobusy odtud odjíždí jak do Jalovce, tak do Žiarské doliny.

Při delší variantě přes ústí Žiarské doliny první hodinu jedeme po rovině červeně značenou tatranskou magistrálou pod rozložitým úpatím Široké (1890 m). V ústí Jalovecké doliny je nutné překonat dva mostky. Na rozcestníku se žlutou značkou jdoucí do Jalovecké doliny pokračujeme vlevo, abychom po chvíli přišli k dalšímu rozcestníku se zelenou značkou. K němu zdola přichází již zmiňovaná žlutá značka, po níž je možné se sem dostat při druhé variantě příchodu z nedalekého Jalovce.

Vzhůru na Babky

Od tohoto místa začíná samotný výstup na Babky, jenž vede po dlouhou dobu po místní zpevněné lesní silnici. V případě návštěvy v druhé polovině dubna bude nutné počáteční úsek absolvovat pěšky. Celkem rychle nabíráme výškové metry, přičemž z jihu a západu traverzujeme kolem výstupku Sokol (1316 m) na jižním hřebenu Mnícha. Ve výšce kolem 1250 metrů se u dalšího rozcestníku odděluje modrá značka, která vymezenou skialpinistickou oblast ohraničuje zdola a hřebenu dosahuje v sedle Predúvratie. Pokračujeme dále původní zelenou značkou a řídnoucím lesem stoupáme prudce vzhůru. Postupně les zcela mizí a otevírá se pohled na severně se zvyšující hřeben Babky - sedlo Predúvratie - Sivý vrch.  Tím jsme se dostali do samotného skialpinistického areálu Babky, kde volba jednotlivých různě dlouhých sjezdů závisí jen na našem výběru.

Celkem mírný sklon většiny možných sjezdů je ideální pro začínající skialpinisty s dosud nevelkými zkušenostmi s lyžováním v neupraveném terénu.

Nejjednodušší a nejrychlejší možností návratu do výchozího bodu, jímž je rozcestník na začátku Jalovecké doliny, je využití výstupové trasy ke sjezdu. Zajímavější je ovšem sjezd lesem do Jalovecké doliny kotlem některého z potoků. V tomto případě se jedná o náročný sjezd vylepšený o průjezd kolem různě velkých skalek. V samotné dolině pokračujeme do výchozího bodu po břehu Jaloveckého potoka.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ne

Ubytování a jídlo:

Přístup na začátek: obec Jalovec

Orientační rozpis po dnech:

Z Jalovce nebo ústí Žiarské doliny je výsutp na Babky na 2-2,5 hodiny.

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Sivý vrch

Autor popisu: Jan Pala


17.02.2017,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

• NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ