$(document).ready(function($) { $("#block_2578 a:first-child").replaceWith( "" + $("#block_2578 a:first-child").html() + "" ); });
HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TIPY NA SKIALPOVÉ TÚRY

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Skialpinistická túra na Žiarské sedlo (1917 m)

Skialpinistická túra na Žiarské sedlo (1917 m)

Základní skialpinistická túra ve skialpinistickém ráji v Žiarské doliněZápadné Tatry, Slovensko

Název anglicky:

Základní trasa: ústí Žiarské doliny - Žiarská chata - Žiarské sedlo

Vhodné i pro splitboard: ano

Obvyklý počet dní: 1

Délka: km

Vhodné měsíce: XII, IV, III, II, I

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: Skialpinistické aktivity jsou povoleny do poloviny května

Nejvyšší bod: 1917 m

Technická obtížnost sjezdu: S2

Hodnocení expozice sjezdu: E1

Orientace svahu: JZ

Maximální sklon svahu: 35

Převažující sklon svahu: 30

Lavinové nebezpečí:

Potřebné vybavení:

skialpinistická a lavinová výbava

FotkyFotky

FotkyFotky

FotkyFotky

Popis:

Jednou ze dvou základních túr v oblasti Žiarské doliny je výstup a sjezd z 1917 metrů vysokého Žiarského sedla mezi vrcholy Plačlivé (2125 m) a Smrek (2072 m). Túra do Žiarského sedla je ideální pro ty, co se skialpy začínají.

Nejvýznamnější skialpinisticky využívanou částí Západních Tater je Žiarská dolina, jejíž rozvoj začal s vybudováním a postupnou přestavbou Žiarské chaty nacházející se ve výšce 1325 metrů. Chata se stala přirozenou základnou a východiskem do široké doliny v centrální části Roháčů.

 

U rozcestníku v Žiarském sedleU rozcestníku v Žiarském sedle

 

Z ústí doliny ve výšce 870 metrů je to na Žiarskou chatu těsně přes pět kilometrů, které jsou v létě po asfaltové silnici. Částečně souběžně vede ve vyšší části doliny Stará Žiarská cesta zkracující výstup po asfaltu. Z úzkého hustě zalesněného údolí se postupně otevírá výhled do centra Žiarské doliny s dominantním Smutným sedlem.

Na ideálním místě mimo lavinové dráhy stojí Žiarská chata (1325 m), kterou je možné využít k přenocování. Kousek nad chatou je stanice horské služby, kde je možné zjistit aktuální sněhové podmínky a lavinovou předpověď.

Od Žiarské chaty do Žiarského sedla 1917 m

Z chaty vystoupáme na otevřenou planinu ohraničenou zleva i zprava potočními koryty. Terasu obcházíme z pravé strany, stejně jako boční masív Prostredného grúňa (1820 m) vybíhajícího z hlavního hřebene k jihu. Nad údolím potoka Smrečianka se držíme letní turistické značky, přičemž se stáčíme k východu, abychom se v závěrečném stoupání stočili k severovýchodu. Druhou možností výstupu je přejetí na druhý břeh potoka Smrečianka a stoupání v jeho ose k Žiarskému sedlu. Sklon stoupání se zvětšuje, po dosažení hrany svahu se stáčíme doprava a mírně se svažujícím svahem ohraničeným z obou stran skalami dosáhneme Žiarského sedla.

Výstup od chaty do Žiarského sedlo trvá v závislosti na tom, jak moc se kocháme okolní horskou nádherou do půl druhé hodiny.

Ze Žiarského sedla je první variantou pohodový nenáročný sjezd po výstupové trase, jenž je možné v nižší partii u potoka Smrečianka vylepšit o skákání ze sněhových návějí na dno potoka. Druhou možností je absolování úvodní pasáže ve směru turistické značky a kolem horní stanice bývalého lyžařského vleku sjet na planinu vedoucí k chatě. Náročnější variantou je sjezd po druhé straně potoka Smrečianka, kde je za nižšího stavu sněhu možné i prodírání skrz kosodřevinu a brodění potoka.

 

Povyražení při brodění potoka SmrečiankaPovyražení při brodění potoka Smrečianka

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Žiarská chata

Přístup na začátek: Rychlíkem do Liptovského Mikuláše, odtud autobusem k ústí Žiarské doliny. Autem na odstavné parkoviště v ústí Žiarské doliny

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Smutné sedlo, Plačlivé, Prostredný grúň, Smrek, Hrubá kopa, Tri kopy, Lúčné sedlo, Baníkov

Autor popisu: Jan Pala


14.02.2017,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

• NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ