HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TIPY NA SKIALPOVÉ TÚRY

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Grossvenediger (3666 m) od Sulzau – krásná skialpinistická ledovcová túra

Grossvenediger (3666 m) od Sulzau – krásná skialpinistická ledovcová túra

Mezi nejpopulárnější vrcholy v Rakousku patří v jarním a letním období Grossvenediger v národním parku Hohe Tauren. Na jeho vrchol vede několik cest z různých směrů. Velmi krásnou je potom túra z chaty Kürsingerhutte (2558 m).Hohe Tauern, Rakousko

Název anglicky: Grossvenediger (3666 m) from Sulzau – a beutiful glacier skitour

Základní trasa: Sulzau – Kursingerhutte - Grossvenediger

Vhodné i pro splitboard: ano

Obvyklý počet dní: 2

Délka: 41 km

Vhodné měsíce: IV, III, II

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 3666 m

Celkové převýšení: 2000 m

Technická obtížnost sjezdu: S2

Hodnocení expozice sjezdu: E1

Orientace svahu: V a S

Maximální sklon svahu: 40

Převažující sklon svahu: 35

Lavinové nebezpečí: ano

Potřebné vybavení:

stoupací železa, cepín, lavinový vyhledávač, sněhová lopata, vybavení pro pohyb na ledovci

FotkyFotky

FotkyFotky

FotkyFotky

(Autor fotografií: Jan Pala)

Popis:

Kürsingerhütte je v jarním období ideálním východiskem pro skialpinistické výstupy na další vrcholy v oblasti – Keeskogel (3291 m), Großer Geiger (3360 m) a Schlieferspitze (3286 m).

Po příjezdu nad Sulzau do výšky 900 metrů nad mořem následuje přezutí do skeletů a nasazení tuleních pásů. Dlouhý přístup na chatu Kursingerhutte začíná mírným stoupáním údolím Obersulzbachtal po cestě lemované z jedné strany zaříznutým údolím potoka a z druhé prudkými svahy, díky nimž je cesta na některých místech zasypána zbytky starých lavin.

Podvečerní výhledy kousek od chaty KürsingerhüttePodvečerní výhledy kousek od chaty Kürsingerhütte

Nad hranicí lesa v teple padají laviny

U chaty Berndlalm vystupujeme nad hranici lesa a před námi se otevírá nádherné údolí vymodelované potokem Obersulzbach. Víceméně po rovině se dostáváme k chatě Postalm (1700 m). Jestli někoho potká teplé únorové počasí jako nás, tak se může těšit na zpomalení výstupu intenzivním lepením sněhu na tulení pásy a kulisou v podobě desítek větších či menších lavin padajících z okolních skalnatých a ledových srázů.

Pokračujeme dále kolem dolní stanice nákladní lanovky (1930 m) vedoucí na Kursingerhutte a stoupání začíná být výraznější. Na ledovec Obersulzbachkees se dostáváme až sedle. Stáčíme se vlevo a před námi je závěrečných 300 výškových metrů k chatě. K tomu je všudypřítomný hluboký sníh a svah dosahující místy více než 40 stupňů, takže na lyžích se dá absolvovat pouze spodní část a výše se postupuje pěšky. K winterraumu u obrovské chaty nabízející ubytování pro 150 lidí je to vyčerpávající.

Z Kürsingerhütte na Grossvenediger

Druhý den se vyráží z chaty brzy ráno k lyžařskému výstupu na krásně se tyčící Grossvenediger. Cesta začíná traverzem prudkými svahy nad ledovcem a posléze se na něj sjíždí. Po ledovci se dlouhým pochodem mírně do kopce nastoupá do sedla Zwischensulzbchtorl (2900 m). Po překonání několika ledovcových trhlin se pokračuje do údolí mezi Grossvenedigerem a Kleinvenedigerem (3470 m).

Ledovce a třítisícovky před námiLedovce a třítisícovky před námi

Lyžování pod chatou KürsingerhütteLyžování pod chatou Kürsingerhütte

Stoupání po ledovci do sedla mezi Kleinevenedigerem a GrossvenedigeremStoupání po ledovci do sedla mezi Kleinevenedigerem a Grossvenedigerem

 

Sklon svahu sice roste, ale v pohodě se dá i nadále stoupat na tuleních pásech přímo až k závěrečnému svahu pod sedlem Venedigerscharte (3400 m). Tam ke slovu přicházejí traverzy a dost nepříjemný přechod přemrzlých a ledových svahů. Jeho vyvrcholením je potom překonání séraku a další velké nebezpečné ledovcové trhliny po důvěru příliš nevbuzujícím sněhovém mostu. To je ještě vylepšno o obvyklý silný vítr dosahující v oblasti sedla v nárazech síly vichřice.

Ti, kteří si výstup na Grossvenediger ať už kvůli počasí nebo nedostatku sil odpustí, mohou vzít zavděk Kleinvenedigerem, jehož vrcholu dosáhnout během chvilky. Jinak na Grossvenediger stoupáme ze sedla po nepříliš širokém hřebínku posledních dvěstě výškových metrů. Závěr potom není možné absolvovat na lyžích. Posledních pár metrů k vrcholovému kříži má v zimě tvar úzké sněhovo-ledové žiletky s prudce padajícími srázy na obě strany.

Skialpinista na hřebenu kousek od vrcholu GrossvenedigeruSkialpinista na hřebenu kousek od vrcholu Grossvenedigeru

V sedle mezi Venedigery poněkud foukáV sedle mezi Venedigery poněkud fouká

Sjezd po ledovci ObersulzbachkeesSjezd po ledovci Obersulzbachkees

 

Sjezd z Grossvenedigeru

Sjezd z vrcholu kopíruje z větší části výstupovou trasu, po dojezdu do sedla následuje překonání nepříjemné trhliny, krátký prudší úsek a potom mírně po ledovci do nevýrazného sedla Zwischensulzbachtorl. Odtud jsou dvě možnosti návratu na chatu. První je ranní trasa údolním ledovcem a poté traverzem prudkými srázy spadajícími z jižních svahů Keeskogelu na ledovec Obersulzbachkees, což bývá vzhledem ke sklonu svahu a naměknutí svrchní sněhové vrstvy v odpoledních hodinách s možností pádu lavin. Proto je nutné po výstupu z ledovce nastoupat dalších přibližně sto výškových metrů do bezpečnějšího terénu. Druhou možností je nastoupat jižními svahy Keeskogelu až nad letní trasu a přejet nad chatu.

 

Sjezd po ledovci ObersulzbachkeesSjezd po ledovci Obersulzbachkees

 

Od chaty je opět k dispozici několik možností sjezdu. Široký žlab k ledovci není nejvhodndější kvůli padajícímu kamení, a proto je je lepší dát přednost sjezdu k údolnímu ledovci vedlejším svahem. Po dosažení konce ledovce následuje úmorná dlouhá cesta údolím a poté sjezd po cestě až k autu.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

chata nebo winterraum Kürsingerhütte (2558 m)

Přístup na začátek: autem do Sulzau

Orientační rozpis po dnech:

1. Sulzau – Küursingerhütte, 2. Küursingerhütte - Grossvenediger - Kürsingerhütte, 3. nějaký další kopec v okolí a sjezd do Sulzau

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Keeskogel (3291 m), Großer Geiger (3360 m), Schlieferspitze (3286 m) a mnoho dalších

Autor popisu: Jan Pala


03.10.2017,


DiskuseJirka

Paráda,Rad bych taky neco takového,ale potřeboval bych nějaký zkušený doprovod..

03. 10. 2017, 22:26:46

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze