$(document).ready(function($) { $("#block_2578 a:first-child").replaceWith( "" + $("#block_2578 a:first-child").html() + "" ); });
HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TIPY NA SKIALPOVÉ TÚRY

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Předvelikonoční výstup a sjezd pod slovinským Mangartem (2679 m)

Předvelikonoční výstup a sjezd pod slovinským Mangartem (2679 m)

Období velikonoc bývají v Alpách výborné sněhové podmínky pro skialpinistické aktivity. V roce 2016 se naše uskupení Letka Karpatských netopýrů připojila k otevřenému skialpovému setkání Komise tradičního skialpinismu ČHS a společně jsme se vydali do Julských Alp. Prvním cílem na aklimatizace se pro nás stala oblast Mangartu.Julské Alpy, Slovinsko a Itálie

Název anglicky: Easter climb and ski near Slovenian Mangart (2679 m)

Základní trasa: parkoviště u jezera Lago di Fusine - Rifugio Luigi Zacchi - sedlo Mangart/Traunig

Vhodné i pro splitboard:

Obvyklý počet dní: 1

Délka: km

Vhodné měsíce: I, II, III, IV, XII

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 2166 m

Celkové převýšení: 1300 m

Technická obtížnost sjezdu: S3

Hodnocení expozice sjezdu: E1

Orientace svahu: S a V

Maximální sklon svahu: 50

Převažující sklon svahu: 35

Lavinové nebezpečí: ano

Potřebné vybavení:

Skialpinistický set, lavinová výbava, mačky + cepín

Fantastické výhledy ze slovinsko-italského hřebeneFantastické výhledy ze slovinsko-italského hřebene

Hore kopcom podél ledopáduHore kopcom podél ledopádu

Směrem na Koču pod Mangartskim sedlomSměrem na Koču pod Mangartskim sedlom

(Autor fotografií: Radek Zavadil)

Popis:

Když vyrazíte na skialpech navštívit Julské Alpy, vyplatí se udělat si zastávku na okraji těchto krásných hor u Lago di Fusine. Třeba jako my, první den při příjezdu. Toto jezero se nachází na severu, na italské straně Julských alp, kde je ve stínu majestátní hory Mangart (2679 m)a s ním i celé údolí, které je protkáno množstvím turistických tras, lehčí i těžší náročnosti.

Do Valle della Lavina jsme se nedostali

Naším cílem bylo vystoupat na pásech přes údolí Valle della Lavina do sedla vedoucí po italsko-slovinské hranici mezi MangartemTraunigem (2200 m), které je ve výšce 2166 m a sjet dolů úbočím pod stěnou Mangartu.

Po dlouhé cestě ze všech koutů naší republiky jsme se po svítání dostali na parkoviště u jezera, odkud jsme vyráželi. Byla přechodná mlha doprovázená lehkým mrazem a stabilní lavinovou situací, což nebyly vůbec špatné podmínky pro náš plánovaný výstup. Mnozí jsme se neznali a poprvé se seznámili až na onom parkovišti. Palič nám sice dal jasné instrukce (než si odjel něco vyzvednout z auta), kde a jak máme odbočit k Valle della Lavina, neposlechli jsme a došlo k tomu, že jsme se nechali strhnout davem a pohodovým tempem si vyklouzávali s děvčaty směrem k chatě Rifugio Luigi Zacchi, kde se děvčata těšila na dlouho očekávané „Bombardino“.

Když se po chvíli rozehnala mlha, všimli jsme si, kde se nacházíme a začali jednat. Rozdělili jsme se na dvě skupinky, přičemž jedna směřovala k chatě a druhá se vrátila k původnímu plánu, ovšem už bylo daleko k odbočce do Valle della Lavina, tak jsme vymysleli náhradní variantu a začali směřovat přímo lesem pod stěnu Mangartu, kudy jsme chtěli sjíždět.

Kolem ledopádu do vyšší části stěny Mangartu

Již z dálky bylo vidět, že výstup nám zkomplikuje nástup na úbočí hory, který dělila skalní hrana táhnoucí se podél celého úbočí s mohutně natečeným ledopádem uprostřed. Cesta k ledopádu vedla pohodlně lesem a pláněmi pod horou. Až když jsme se přiblížili pod ledopád, našli jsme si výstupovou linii, která však obnášela výstup na botách s lyžemi na zádech, pro větší jistotu jsme použili i mačky a cepín. Po pár nastoupených metrech se naše skupinka ještě rozdělila, když se ukázalo, jaká cesta nás čeká nahoru. Větší část dala nad ledopádem přednost využití dobrého počasí vychutnání si sjezdu přímým směrem k jezeru. Naše trojice si zvolila výlez přes skály, kde bylo zapotřebí i trošku lezeckých schopností.

Po překonání tohoto zpestření desetimetrovým lezeckým úsekem, už nás čekalo jen strohé šlapání kolmo vzhůru svahem okolo 40° pod majestátní stěnou Mangartu. Sníh byl ve většině částí výstupu nafoukaný tvrdý a zmrzlý, takže jsme museli celou cestu prošlapávat až nahoru ve stínu masivní stěny. Jelikož stále mrzlo a čím jsme byli výše tím i více foukalo, těšili jsme se nahoru, až nás prohřeje sluníčko.

Velkolepý výhled na Julské Alpy a parádní sjezd

Po asi 1,5 h šlapání od ledopádu jsme dorazili k cíli dnešního dne. Po vystoupení do sedla nás ohromil velkolepý výhled na krásné skalisté vrcholky Julských Alp za krásného slunečného počasí. Nějakou chvíli jsme se kochali výhledy a nahřívali se na závětrné straně na sluníčku. Pak jsme sundali mačky z bot, pásy z lyží a vyrazili na očekávaný sjezd. Sníh byl hodně zmrzlý, takže jsme se nebořili v krustě a mohli si plně vychutnat řezané obloučky. Horní polovina ze sedla vedla po široké pláni se sklonem okolo 30° a čím jsme byli níže, tím se svah více nakláněl, když jsme se dostali až nad ledopád, už jsme stáli na 50° svahu a museli jsme traverzovat směrem ke stěně, abychom objeli místo, kterým jsme lezli nahoru. V tomto místě, kde se přejíždělo do posledního žlábku, kudy se sjelo na pláně pod ledopádem, byl sklon až 60°, ovšem díky tvrdému sněhu to nebyl žádný problém projet.

Poté už nás čekal jen přejezd sněhového odtrhu a byli jsme zpět pod ledopádem, odkud následoval pohodlný sjezd údolím přes les až na parkoviště k jezeru Lago di Fusine. Mohli jsme přejet do Kranjske gory a dále do Julských Alp.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Rifugio Luigi Zacchi

Přístup na začátek: autem k jezeru Lago di Fusine

Orientační rozpis po dnech:

Další možnosti túr v okolí:

Klasická skialpová túra na Malou Mojstrovku (2333 m) ve Slovinsku

Autor popisu: Radek Zavadil


27.11.2017,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

• NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ