$(document).ready(function($) { $("#block_2578 a:first-child").replaceWith( "" + $("#block_2578 a:first-child").html() + "" ); });
HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TIPY NA SKIALPOVÉ TÚRY

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Skialpová túra z Pinduly na Radhošť (1129 m) ze západu

Skialpová túra z Pinduly na Radhošť (1129 m) ze západu

Radhošť je jedním z nejvýznamnějších beskydských vrcholů. Přistup na skialpech je možný z několika směrů, a zvolené nástupní místo sedlo Pindula je vhodné na krátký výlet po práci s převýšením 750 metrů.Beskydy, Česko

Název anglicky: Ski tour - pass Pindula to Radhošť (1129 m)

Základní trasa: Sedlo Pindula – Kaní (678 m) – rozcestí Černá hora (885 m) - Velká Polana (981 m) – Radhošť (1129 m)

Vhodné i pro splitboard: ne

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 10 km

Vhodné měsíce: I, II, III, XII

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 1129 m

Celkové převýšení: 750 m

Technická obtížnost sjezdu: S1

Hodnocení expozice sjezdu: E1

Orientace svahu: Z, J a SZ

Maximální sklon svahu: 30

Převažující sklon svahu: 15

Lavinové nebezpečí: ne

Potřebné vybavení:

skialpový set, lavinové vybavení není potřeba

Ze sedla Pindula se stoupá po modré turistické značceZe sedla Pindula se stoupá po modré turistické značce

Po čerstvém sněžení je vše krásně obalené sněhemPo čerstvém sněžení je vše krásně obalené sněhem

Na Černé hoře se zprava připojuje červená turistická značkaNa Černé hoře se zprava připojuje červená turistická značka

(Autor fotografií: Jan Pala)

Popis:

Radhošť je jedním z nejvýznamnějších beskydských vrcholů. Přistup na skialpech je možný z několika směrů, a zvolené nástupní místo sedlo Pindula je vhodné na krátký výlet po práci s převýšením 750 metrů.

Velká polanaVelká polana

Beskydy nabízejí nepřeberné množství terénů vhodných na skialpové vyýstupy a sjezdy. Vzhledem k nižší nadmořské výšce oproti dalším českým pohořím jsou tyto výlety vedeny obvykle ve vzrostlých starých lesích.

Do Beskyd by tak za skialpovými aktivitami měl zamířit každý, kdo se chce zdokonalit v lesním lyžování, protože s výjimkou několika vrcholových a hřebenových partií je téměř všude les. Naštěstí se do Beskyd ještě nedostal slovenský model z poslední doby, kdy se všude těží dřevo hlava nehlava.

Z lesa vycházíme na sjezdovku vedoucí na RadhošťZ lesa vycházíme na sjezdovku vedoucí na Radhošť

Údolí jsou v mlze, nad mlhou jsou výhledy parádníÚdolí jsou v mlze, nad mlhou jsou výhledy parádní

Vrchol RadhoštěVrchol Radhoště

 

Fotogalerie Radhošť z Pinduly >>


Jedním z nejnavštěvovanějších míst v Beskydech je vyhlídkový vrchol Radhošť, k němuž se přes léto valí davy turistů po „dálnici“ od Pusteven. Za krásných zimních víkendů může být návštěvnost také vysoká. Nejlepší pro skialpový výlet na Radhošť je některý z pracovních dnů – buď před začátkem pracovní doby nebo až navečer na západ slunce.

Dopolední výhledy z Radhoště směrem na západDopolední výhledy z Radhoště směrem na západ

Nástup ze sedla Pindula na jih směrem k Radhošti

Skialpových variant výstupů a sjezdů z Radhoště je celá řada. Z hlediska délky nástupu a s profilem více nahoru a trochu dolů je výstup ze silničního sedla Pindula (545 m), které leží na silnici první třídy 58 z Rožnova pod Radhoštěm do Frenštátu pod Radhoštěm. Pindula odděluje Radhošťský masív od dalšího výhlídkového vrcholu – 917 metrů vysokého Velkého Javorníku.

Po rychlém výstupu na Radhošť je vhodné se vychladit proběhnutím se nalehkoPo rychlém výstupu na Radhošť je vhodné se vychladit proběhnutím se nalehko

Poslední pátek před vánocemi jsme nasadili tulení pásy a lyže přímo u auta. Z parkoviště jsme se vydali přímo na jih a téměř hned začali stoupat po louce s napojením na modrou turistickou značku. S dosažením okraje lesa narostl sklon výstupu, nicméně byl stále pohodový, takže nebylo potřeba zvedat patky vázání. Přešli jsme i trochu stromů zbavená místa, abychom se mohli vydýchat na vrcholku Kaní (678 m). Následoval mírný sjezd do sedla 645 metrů.

Východním směrem mezi mraky krásně prosvítalo slunceVýchodním směrem mezi mraky krásně prosvítalo slunce

Zpátky k vrcholu RadhoštěZpátky k vrcholu Radhoště

Tulení pásy jsou sundali u kapleTulení pásy jsou sundali u kaple

 

Po asi 300 metrech začíná opět výstup. Modrá turistická značka odbočuje po chvíli doleva, aby se dvěma traverzy nastoupalo k rozcestníku s červenou turistickou značkou na Černé hoře.  Odtud už se šlape po hřebínku na Velkou polanu, na níž je louka s prvními výhledy čtyři kilometry od Pinduly. Po další hřebenové části se vychází z lesa kousek nad dolní stanicí vleku poma obsluhujícího sjezdovku přímo z vrcholu Radhoště na západ. Levou stranou sjezdovky nastoupáme podél lesa na vrchol. Během výstupu máme za sebou výborné výhledy na Vsacké Beskydy přímo na jih a na západ třeba na Kelečský Javorník.

O kousek dál je nejvyšší vrchol Beskyd - 1323 metrů vysoká Lysá horaO kousek dál je nejvyšší vrchol Beskyd - 1323 metrů vysoká Lysá hora

Sjezd z RadhoštěSjezd z Radhoště

Sjezd z Radhoště s částečným výhledem na severSjezd z Radhoště s částečným výhledem na sever

 

Sjezd z Radhoště na západ

Tulení pásy jsme sice sundali přímo u kaple na vrcholu Radhoště, ale přímé okolí bylo silným větrem poněkud vyfoukáno na kamenný podklad lehce pokrytý sněhem. Prvních pár metrů jsme tak opatrně sešlapali, abychom se vyhli novým zářezům od skluznic lyží. První sjezdový úsek vede po modré sjezdovce, která není na začátku sezóny upravená, takže se jedná o „freeride“. Sjezdovka vede na západ, následuje průjezd hřebenovým lesem na louku na Velké Polaně (981 m) s následným stočenm na jih na Černou horu. Místy ještě chybí dostatečné množství sněhu, takže část sjezdu scházíme pěšky.

Směrem na západ na lyžích z RadhoštěSměrem na západ na lyžích z Radhoště

Ve výše zmiňovaném sedle 645 metrů nepokračujeme po výstupové trase přes vrcholek Kaní (678 m), ale odbočujeme doprava na lesní cestu, kterou se rychle dostáváme dolů a na Pindulu přijíždíme na lyžích přímo ze západu mezi domy.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Horský hotel Radegast vedle Radhoště

Přístup na začátek: Bus Rožnov – Frenštát se zastávkou v sedle Pindula Autem po silnici z Rožnova pod Radhoštěm do Frenštátu, parkoviště v sedle Pindula na východ od silnice

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Lysá hora, Ondřejník, Skalka

Autor popisu: Jan Pala


27.12.2017,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

• NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ