$(document).ready(function($) { $("#block_2578 a:first-child").replaceWith( "" + $("#block_2578 a:first-child").html() + "" ); });
HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TIPY NA SKIALPOVÉ TÚRY

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Prašanová pohádka na 2140 metrů vysokém Gstoderu v Schladminger Tauern

Prašanová pohádka na 2140 metrů vysokém Gstoderu v Schladminger Tauern

Gstoder je nejvyšším vrcholem horského masívu ohraničeného za západu městem Tamsweg, z východu městem Murau, ze severu údolím řeky Rantenbach a z jihu řekou Mur. V severních svazích, kterými vede popisovaná túra, je velká šance narazit na parádní prašan.



Schladminger Tauern, Rakousko

Název anglicky: Powder paradise at 2140 meter high Gstoder in Schladminger Tauern

Základní trasa: Seetal - Dorferhütte - Gstoder

Vhodné i pro splitboard: ano

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 10 km

Vhodné měsíce: I, II, III, XII

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 2140 m

Celkové převýšení: 980 m

Technická obtížnost sjezdu: S2

Hodnocení expozice sjezdu: E1

Orientace svahu: SZ

Maximální sklon svahu: 35

Převažující sklon svahu: 25

Lavinové nebezpečí: ano

Potřebné vybavení:

skialpová nebo splitboardová výbava, lavinová výbava

Rosťa Tomanec na hřebenu Gstoderu, vzadu je Preber a Nízké TauryRosťa Tomanec na hřebenu Gstoderu, vzadu je Preber a Nízké Taury

Vrcholový kříž na 2140 metrů vysokém vrcholu GstoderVrcholový kříž na 2140 metrů vysokém vrcholu Gstoder

Parádní sjezd v prašanu, GstoderParádní sjezd v prašanu, Gstoder

(Autor fotografií: Rosťa Tomanec)

Popis:

Gstoder je nejvyšším vrcholem horského masívu ohraničeného za západu městem Tamsweg, z východu městem Murau, ze severu údolím řeky Rantenbach a z jihu řekou Mur. V severních svazích, kterými vede popisovaná túra, je velká šance narazit na parádní prašan.

Gstoder je lavinózně téměř zcela bezpečný. Po vydatném sněžení jaké nastalo před koncem roku 2017, se vydáváme ze severní Moravy do Schladminger Tauern.  K nástupu přijíždíme po silnici B96, která propojuje Tamsweg a Murau. Túra začíná hned za domky Seetalu na loukách, což je snadné poznat z cesty hned za tabulí Seetal. Od Tamswegu prvním sjezdem doprava dolů, zaparkovat vlevo u stodoly, ale mimo vrata! A vzhůru po cestě na první louky. Výš se parkovat nedá!

Na Gamspitze v ObertauernNa Gamspitze v Obertauern

Nástup na Gstoder je lesem

Navíc vás neomylně vedou cedulky „Gstoder“ a lyžařská stopa. Tady v severech je mnohem víc sněhu než v jižních svazích Taur v Lungau. Díky tomu můžeme začít túru níž, než je obvyklé. První hodina je celkem nudná, stoupáme lesem jako v Beskydech a vrchol samozřejmě není vidět. Teprve na almu kolem Dorferhütte (1640 m), se ukáží nádherné rozhledy na Nízké Taury, zejména Preber (2740 m) na severozápadě a úchvatné domečky almu.

Nad DorferalmNad Dorferalm

Pak už vzhůru nádhernými loukami a svahy na severozápadní hřeben Gstoderu, kde znovu před vámi vrchol beznadějně utíká na jih. Panoramata nám výstup naprosto ulehčí. Celé Nízké Taury máme jako na dlani, vzadu na západě jsou Vysoké, na jihozápadě Nockberge, na východě Seetalské Alpy a na jihu v dálce Julky i Dolomity. Vrchol je široký a je radostí zde chvíli posedět a kochat se.

Sjezd z Gstoderu

Sjezd vede nejprve po hřebeni na sever, a poté v lese na západ do západního žlabu, který bude zcela jistě ještě panenský. V lesním kuloáru se držte na severním břehu a kus nad potokem. Přitom odhadujte průjezdy mezi stromy na mýtinky. Dole už se potoku nevyhnete.

Nádherný Preber od GstoderuNádherný Preber od Gstoderu

Nádherný Preber od GstoderuNádherný Preber od Gstoderu

Z vrcholu Gstoderu na SZZ vrcholu Gstoderu na SZ

 

Párkrát potok jistě prokličkujete, než vjedete opět na svážnici. Tato silnice vede směrem doprava zpátky na sever a dojede se po ní na na široký „rodelbahn“ a jím až dolů na louky mezi domky. Turisti jezdí rovnou zpět na Dorferalm a polovinu nádherného kopce jedou po široké cestě, což nám přišlo jako promarněná příležitost.

Radši jsem riskoval vynadání od své ženy, když zabloudíme a pustili jsme se oním západním korytem, panenskými mýtinkami v lese nad a kolem potoka. Dobrodružství se vrchovatě vyplatilo. Žlab je viditelný i během výstupu, kdy občas šlapete po jeho jižním svahu. Zpět jedete po jeho severním svahu.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

ano, okolní vesnice a města

Přístup na začátek: Od Tamswegu anebo Murau severně po B 96 do Seetalu. Od Tamswegu hned za cedulí „Seetal“ doprava mezi domy. Parkovat hned u cesty, dále je možnost omezená anebo žádná.

Orientační rozpis po dnech:

Seetal - Dorferhütte - Gstoder

Další možnosti túr v okolí:

Preber

Autor popisu: Rosťa Tomanec


22.01.2018,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

• NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ