$(document).ready(function($) { $("#block_2578 a:first-child").replaceWith( "" + $("#block_2578 a:first-child").html() + "" ); });
HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TIPY NA SKIALPOVÉ TÚRY

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Na skialpech na dokonalý vyhlídkový vrchol Veľký Choč (1611 m)

Na skialpech na dokonalý vyhlídkový vrchol Veľký Choč (1611 m)

Všichni kolem něj projíždíme a zkoumáme pohledy na cestách do Tater a dál. Často ho vídáme z hřebene Malé Fatry i Západních Tater. Je viditelný ze všech světových stran, stejně jako jsou všichni slovenští velikáni viditelní z jeho skalnatého vrcholku. O kom je řeč? O Veľkém Choči (1611 m).Chočské vrchy, Slovensko

Název anglicky: Skitour to the summit of Velký Choč (1611 m)

Základní trasa: červená turistická značka z obce Lúčky – sedlo Vráca – Veľky Choč

Vhodné i pro splitboard: ano

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 12 km

Vhodné měsíce: I, II, III

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 1611 m

Celkové převýšení: 1100 m

Technická obtížnost sjezdu: S2

Hodnocení expozice sjezdu: E1

Orientace svahu: V

Maximální sklon svahu: 40

Převažující sklon svahu: 30

Lavinové nebezpečí: ano

Potřebné vybavení:

skialpové nebo splitboardová výstroj, lavinový set

V dolině přecházíme přes potůčkyV dolině přecházíme přes potůčky

Nejsme tady samiNejsme tady sami

Turistický přístřešek s jedním z řady popisných panelůTuristický přístřešek s jedním z řady popisných panelů

Popis:

 

Všichni kolem něj projíždíme a zkoumáme pohledy na cestách do Tater a dál. Často ho vídáme z hřebene Malé Fatry i Západních Tater. Je viditelný ze všech světových stran, stejně jako jsou všichni slovenští velikáni viditelní z jeho skalnatého vrcholku. O kom je řeč? O Veľkém Choči (1611 m).

Pozor - těžba a přibližování dřevaPozor - těžba a přibližování dřeva

Často ani nevíme, k jakému pohoří ho přiřadit, do všech má stejně daleko, anebo blízko. A tak tvoří své vlastní pohoří nazývané Chočské vrchy. Veľký Choč se rozprostírá nedaleko Ružomberka, pod jeho úpatím se nachází malinká lázeňská obec Lúčky s pověstnými termály.

V Lúčkách začíná červená turistická značka, která nás dnes povede na vrchol. Začalo se totiž proslýchat, že je po x letech Velký Choč opět sjízdný s nadílkou prašanu.

Poslední dny, noc a ráno panují rekordní mrazivé dny. Tvrdé jádro z Beskyd to však neodradilo a ještě jsme si přitvrdili odjezdem o páté. V sedm ráno  v -18°C stepujeme na značce neskrývajíc fakt, že letos jsme všichni poprvé oblékli mimo jiné i spodky. Vyrážíme vstříc vrcholu, který se nám skrývá za o něco menším kopečkem Bukov (1218 m).

Výstup krásným pohodovým lesemVýstup krásným pohodovým lesem

Pomalu se dostáváme i z lesa venPomalu se dostáváme i z lesa ven

Nemá to chybu - vzrostlý les plný sněhuNemá to chybu - vzrostlý les plný sněhu

 

Po červené na vrchol Velkého Choče

Stoupání po červené ubíhá rychle, z méně zasněžených lesů se přesouváme do vyšších poloh (1100 m) s hromadami prachového sněhu a ledovým vichrem z hor. Začínáme nabalovat vrstvy oblečení, terén nabývá na vertikalitě. Místy je lepší “cikcakovat” anebo se nechávat fackovat smrkovými větvemi. Těsně pod sedlem Vráca (rozdělující Malý Choč a Velký Choč) není zbytí a lyže rovnou sundáváme.

Všude samé stromyVšude samé stromy

Otevírají se výhledyOtevírají se výhledy

Jediný pěší úsek byl kousek do sedlaJediný pěší úsek byl kousek do sedla

 

Od sedla Vráca už se terén otvírá, stejně jako výhledy prostupující trhající se mlhovinou. Tady už šlapeme hřebenovku mezi osamocenými postavami stromů, které sníh a led pokryly do bílých rakví. Prošlapáváme stopu závějemi a obcházíme skaliska. Na východní straně tvoří bezedné srázy s sněhovými převějemi rozličných tvarů. Užíváme si výhledy na Západní Tatry, Nízké Tatry, Velkou a Malou Fatru a kdyby se mraky ještě vice protrhaly, určitě i Babí horu.

V pozadí Malý ChočV pozadí Malý Choč

Vrchol Veľkého Choče - bylo poněkud zimaVrchol Veľkého Choče - bylo poněkud zima

Focení Západních TaterFocení Západních Tater

 

Na vrcholu jsme téměř sami

Jsme na vrcholu, oblačnost se trhá a ze západní strany přichází i skupinka turistů. Pomalu přebalujeme lyže, nabalujeme oblečení (já se na sobě dopočítala 6ti vrstev), brýle, šátky a v nehostinném arktickém mrazu nenasytně nasáváme sluneční paprsky.

Vrchol Veľkého ChočeVrchol Veľkého Choče

Po odborné prohlídce vrcholku a jeho sjezdových možností se vydáváme dolů jedinou sjízdnou trasou. Ledovato naštěstí není, ale neprorážíme ani metrový prašan. Na povrchu je tužší krusta a pod ní měkko, takže žádná tragédie, sekáme a proplouváme zúžujícím se žlabem do nižších poloh. Mezi lesním freerajdováním protínáme cesty v traverzech, až se po překonání bublajících kamenitých potůčků dostáváme na finální spodní cestu.

 

Západní Tatry z Veľkého ChočeZápadní Tatry z Veľkého Choče

Sjezd z Veľkého ChočeSjezd z Veľkého Choče

Sjezd z Veľkého ChočeSjezd z Veľkého Choče

 

Sčítáme škody, hodnotíme podmínky, nadáváme na vybité baterie veškeré techniky, zalepenou skluznici od pásů, prasklé hrany lyží a zjišťujeme počet omrzlých končetin a údů. Celkem úspěšný výlet, ze kterého si každý něco odnesl. Třeba právě to, že i když je sněhu po pás, neznamená to, že je Velký Choč sjízdný. Počkáme zase na další desetiletku a pokud dole zaparkujeme do metrové závěje, taka ano, uděláme si zase skialpovou túru na vrchol.

Sjezd z Veľkého ChočeSjezd z Veľkého Choče

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ne

Ubytování a jídlo:

Přístup na začátek: Žilina - Ružomberok - Liptovská Teplá - Lúčky

Orientační rozpis po dnech:

Autor popisu: Marie Zelená


26.02.2018,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

• NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ