HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TIPY NA SKIALPOVÉ TÚRY

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Strmý sjezd žlabem Stofferkarrinne v Totes Gebirge

Strmý sjezd žlabem Stofferkarrinne v Totes Gebirge

Východní Totes Gebirge nabízí dost možností pěkného lyžování. Popisovaná tůra je navíc krajinově vděčná a zahrnuje výrazný zážitek ze sjezdu strmým žlabem Stofferkarrinne.Totes Gebirge, Rakousko

Název anglicky: Steep ski descent of Stofferkarrinne in Totes Gebirge

Základní trasa: Od dolní stanice lanovky (810 m) výstupovou trasou na Wurzeralm (1400 m) (Spital am Pyhrn), po turistické cestě č. 218 obcházíme ze severu Mitterberg (1695 m) a Rote Wand (1872 m) do sedla mezi Rote Wand a hřeben Toter Mann. Výstup tupým hřebínkem Seeleithen na začátek hlavního hřebene (Speikwiese; hřeben dál na západ pokračuje k vrcholu Toter Mann). Sjezd vpravo výrazným zářezem Stofferkarrinne do údolí Stofferkar. Libovolně zpět na Wurzeralm. Výstup lze vést z Wurzeralmu i přímo do sedla pod Rote Wand.

Vhodné i pro splitboard: ano

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 10 km

Vhodné měsíce: I, II, III, IV

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 2000 m

Celkové převýšení: 1200 m

Technická obtížnost sjezdu: S4

Hodnocení expozice sjezdu: E2

Orientace svahu: SV

Maximální sklon svahu: 50

Převažující sklon svahu: 45

Lavinové nebezpečí: Ano, severovýchodní zastíněný žlab

Potřebné vybavení:

Skialpový nebo splitboardový komplet, lavinová výbava, cepín, stoupací železa

Kupy prašanu jsou schované vpravo za obřím skalním žebremKupy prašanu jsou schované vpravo za obřím skalním žebrem

Chutě vzhůru na začátek sjezduChutě vzhůru na začátek sjezdu

Simon Kolaja s Rote Wandem v zádechSimon Kolaja s Rote Wandem v zádech

(Autor fotografií: Matyáš Kolmistr a Simon Kolaja)

Popis:

Autem od Linze sjedeme z dálnice na Spital am Pyhrn a pokračujeme po Pyhrnpass Straße k lanovce vedoucí na Wurzeralm. Parkování je tu zdarma, nepotěší ale poplatek za skitouring na zdejší sjezdovce, který večer činí 10 €. Na Wurzeralm jsou to na lyžích dvě hodiny línějšího tempa. K přespání je vhodná chata Linzerhaus.

Mates ryje horní pasážMates ryje horní pasáž

Kolem Rotewandu k začátku sjezdu

Samotná túra začíná z Wurzeralmu, kde se nabízí skvělé výhledy na horizontálně členěné, mocné svahy Totter Mannu a Warschenecku a na výrazně zbarvenou stěnu Rote Wandu. Pokud chcete obhlédnout sněhové podmínky v údolíčkách na severní straně hor, je dobré sledovat následující výstupovou trasu. Nejprve mírným stoupáním ke Stubwiesalmu východně od Mitterbergu (1695 m), pak strměji na západ do sedla Hals-Sattel, odkud krátkým sjezdem a poté traverzem vlevo přecházejícím ve stoupání obejít Rote Wand (1872 m) až do jeho západního sedla.

Simonova degustaceSimonova degustace

Ve žlebu sníh nechybíVe žlebu sníh nechybí

Weisse Rausch při ústí žlabuWeisse Rausch při ústí žlabu

 

V traverzu a stoupání pozorujeme vpravo ostrý skalní hřbet padající z náhorní plošiny strmě do údolí Stofferkaru, který tvoří boční stěnu žlabu Stofferkarrinne (dále „žlab“) a úplně jej kryje před sluncem i před zvědavými pohledy z jihu či východu. Ze sedla pod Rote Wandem se směrem na západ zvedá hřebínek vedoucí nahoru na plošinu hlavního hřebene. Ten sledujeme, až se nám těsně pod vrcholem po pravé straně otevře výhled do žlabu.

Sjezd Stofferkarrinne

Online zdroje popisují sklon 50° v horní a 45° v dolní pasáži a délku 250 m. Žlab je obrácený na severovýchod a jak bylo zmíněno, jeho boční skalní stěna jej alespoň v zimním období úplně kryje před sluncem. Sjezd je podle toho nutné zvážit a posoudit sněhové podmínky včetně lavinového nebezpečí. Horní část sjezdu nabízí za dobrých podmínek dvě varianty. Vlevo od linie žlabu pohledem z kopce je pěkná strmá pláňka, která se po pár desítkách metrů pod končícím skalním žebírkem spojí se žlabem. Pláň je o něco širší než horní žlab, má podobný sklon a větší expozici díky skalnímu terénu, který začíná pod ní. Varianta plání je zároveň o něco delší.

Opojeni zážitkem ze skvělého sjezdu máme na výběr několik variant důstojného zakončení túry. Za úvahu stojí traverz z ústí žlabu svahem vpravo, opětovný výstup do sedla pod Rote Wand a výšlap dolní části hřebínku vedoucí na hlavní hřeben. Poté, co obejdeme první skalku (v hřebínku vpravo), je možné nahlédnout do širokého, méně strmého žlabu přecházejícího v širokou stráň spadající rovněž do Stofferkaru.

To je, oč tu běží – Stofferkarrinne od severo-severovýchoduTo je, oč tu běží – Stofferkarrinne od severo-severovýchodu

Zpět na Wurzeralm lze pokračovat přes dnes už dvakrát navštívené sedlo pod Rote Wandem, anebo sjíždět Stofferkarem níže směrem k Dümmlerhütte (toho času uzavřená kvůli rekonstrukci), níže traverzovat lesem vpravo a vzhůru, zkusit najít trochu prašanu v lesnaté východní stráni údolí Zickalmu. Údolím se pak přes sedlo Hals-Sattel vrátíme podél turistické cesty na začátek túry. V několika místech túry lze zařadit fakultativní výstup na působivý Rote Wand.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Doporučit se dá přespání na Linzerhausu (Wurzeralm), je však třeba počítat s cenovou politikou chaty Alpenvereinu kategorie 2, která zná jen ubytování s polopenzí a nelze zde platit kartou. Túra za popisovaným sjezdem se dá výborně podniknout i z Dümmlerhütte či Zellerhütte, které jsou však v sezóně 17/18 obě uzavřené.

Přístup na začátek: Autem na parkoviště u lanovky vedoucí na Wurzeralm. Vlakem do Spital am Pyhrn, pak místní dopravou/stopem.

Orientační rozpis po dnech:

Večer příjezd pod lanovku a výstup na chatu, další den výstup na hřeben, sjezd žlabem a návrat k autu. Je možné absolvovat celou túru za jeden den.

Další možnosti túr v okolí:

Rote Wand, Toter Mann, Warscheneck

Autor popisu: Matyáš Kolmistr


19.03.2018,


DiskuseKuba

My jsme na Zellerhutte spali v půlce února.. a nebyli jsme ani tu noc sami.. sice bylo trochu komplikovanější jí zamluvit (na mail odpověděli, ať jim zavoláme), ale šlo to

20. 03. 2018, 10:06:48

Thomas T.

Sklon odpovídá. Jeli jsme to tuším 8.března .Těsně před videem nám spadla převěj ( pro zichr jsme ji raději před sjezdem odřízli splitboartem), která vymetla žlab až dolů. Nános  velký na 1,5 fotbalového hřiště na 480 výšk. metrů. Tak se moc lyžovat vpohodě nedalo, jen na zichr. pořád tam bylo 2,5-3 m sněhu. Video odkaz You Tube zde: https://youtu.be/FWuiU6JlUsc

22. 03. 2018, 22:00:41

Matyáš

Díky za info. Já na tý chatě nebyl, jen jsem to čet na stránkách AV, tak třeba tam byla stará informace..

02. 10. 2018, 22:30:20

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

• NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ