$(document).ready(function($) { $("#block_2578 a:first-child").replaceWith( "" + $("#block_2578 a:first-child").html() + "" ); });
HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TIPY NA SKIALPOVÉ TÚRY

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Asahidake (2291 m) - na skialpech na nejvyšší vrchol ostrova Hokkaidó

Asahidake (2291 m) - na skialpech na nejvyšší vrchol ostrova Hokkaidó

Při skialpovém a freeridovém výletu na japonský ostrov Hokkaidó je největším lákadlem samozřejmě oblast Niseka. Nejvyšší vrchol je severovýchodně od Niseka – 2291 metrů vysoká aktivní sopka Asahidake.Daisetsuzan National Park, Japonsko

Název anglicky: Asahidake (2291 m) - the highest peak at Hokkaido on skis

Základní trasa: Asahidake dolní stanice - Asahidake horní stanice - pláň před kráterem - hrana kráteru po pravé straně - vrchol Asahidake

Vhodné i pro splitboard: ano

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 10 km

Vhodné měsíce: I, II, III, XII

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 2291 m

Celkové převýšení: 1300 m

Technická obtížnost sjezdu: S2

Hodnocení expozice sjezdu: E1

Orientace svahu: Z

Maximální sklon svahu: 40

Převažující sklon svahu: 30

Lavinové nebezpečí: ano

Potřebné vybavení:

skialpový nebo splitboardový komplet, lavinová výbava, případně stoupací železa

Pohled zpátky na horní stanici lanovky AsahidakePohled zpátky na horní stanici lanovky Asahidake

Rozpadnutý kráter sopky AsahidakeRozpadnutý kráter sopky Asahidake

Vítr odfouknul všechen prachový sníhVítr odfouknul všechen prachový sníh

(Autor fotografií: Jan Pala)

Popis:

Po příletu do Sappora si stačí v půjčovně vyzvednout auto a po dálnici E5 dojet do města Asahikawa. Odtud se jede přes Higashikagurujezeru Chubetsu (430 m). Od jezera se začne stoupat horskou silnicí 1160 Asahikawa Asahidake Onsen Line do lyžařského střediska Asahidake (1100 m). Odtud ještě není samotný vrchol vidět, neboť ve výhledu brání plytký terén a stromy. Pro výstup na vrchol Asahidake jsou dvě varianty – s přiblížením lanovkou nebo na tuleních pásech od dolní stanice lanovky. V případě celého výletu vlastními silami se jedná o okruh s délkou 10 km a převýšením téměř 1300 metrů. Lanovka tento okruh zkrátí o 2,5 km.

Stoupání ke hraně kráteruStoupání ke hraně kráteru

Nejvyšší vrchol Hokkaida na skialpech

Asahidake (2291 m) je nejvyšším vrcholem ostrova Hokkaidó, nachází se v národním parku a v létě se těší čilému turistickému ruchu. Proto je tady také postavena velká kabinová lanovka, která vyváží letní turisty nebo zimní lyžaře do výšky 1600 metrů. Sopka Asahidake má dávno rozpadnutý kráter, který je dnes půlkruhově otevřený směrem ke koncové stanici lanovky. Je tady řada krásně čoudících sopečných fumarol, takže každý, kdo má nutkání se nadýchat sirných výparů, má spoustu možností.

Podívat se z blízka na fumarolyPodívat se z blízka na fumaroly

Hranou kráteru na vrchol AsahidakeHranou kráteru na vrchol Asahidake

Na vrchol je to posledních pár metrůNa vrchol je to posledních pár metrů

 

Během výjezdu velkou kabinou může lyžař jen žasnout, kde všude je možné lyžovat. Toto lyžařské středisko nabízí pár krátkých prašanových svahů, ale na většině trasy mezi stanicemi to vypadá na mírné sjezdovky, téměř vhodné k bruslení. U horní stanice lanovky je budova, kde je možné se občerstvit v případě nepříznivých povětrnostních podmínek.

Na nejvyšším místě ostrova HokkaidóNa nejvyšším místě ostrova Hokkaidó

Klasická výstupová trasa na vrchol vede po pravé hraně kráteru po letní turistické trase. V dolní části se míjí dvě velmi aktivní fumaroly – viz fotky. V závislosti na stavu sněhu je možné celý výstup absolvovat na tuleních pásech, nebo v horních partiích dojít na vrchol pěšky.

Sjezd z Asahidke (2291 m)

Jako nejvyšší vrchol ostrova Hokkaidó nabízí Asahidake dokonalý panoramatický výhled na obrovskou vzdálenost. Po vynadívání se po okolí přichází na řadu výběr sjezdu. Nejjednodušší možností je sjet podél výstupové trasy, což volí řada těch, kterým se počáteční strmější úsek do rozpadlého kráteru nelíbí. Z hlediska strmosti a krajinové zajímavosti je podstatně lepší sjezd přímo do rozpadnutého kráteru s průjezdem kolem intenzivně kouřících fumarol. Výběr trasy záleží na osobních preferencích, kde a jak začít sjezd. Při naší návštěvě jsme sjeli obě varianty podle zákresu sjezdů ve fotce.

Horní úsek sjezdu z AsahidakeHorní úsek sjezdu z Asahidake

Horní úsek sjezdu z AsahidakeHorní úsek sjezdu z Asahidake

Ve svahu z AsahidakeVe svahu z Asahidake

 

Po dojezdu k horní stanici lanovky pokračujeme dále po „sjezdovkách“, na nichž je občas potřeba používat i hůlky. Dojíždíme do výšky 1100 metrů, uklízíme lyže a skialpové skelety, a čeká nás onsen (termální bazén) s doplněním tekutin nápoji s vysokým obsahem vitamínu B. Výstup na Asahidake se sjezdem, fumaroly a focením nám zabral necelé tři hodiny.

Dojezd k fumarolámDojezd k fumarolám

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

ubytování a jídlo v lyžařském středisku Asahidake

Přístup na začátek: Praha – Tokio – Sapporo – Asahikawa - Asahidake

Orientační rozpis po dnech:

dolní stanice Asahidake - horní stanice -pláň ktekráteru - pravá strana kráteru - vrchol

Další možnosti túr v okolí:

Mount Yōtei (1898 m)

Autor popisu: Jan Pala


26.03.2018,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

• NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ