HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TIPY NA SKIALPOVÉ TÚRY

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Silleskogel (2418 m) – vyhlídkový skialpový kopec nad Brennerem

Silleskogel (2418 m) – vyhlídkový skialpový kopec nad Brennerem

Brennerský průsmyk je skialpinisticky opomíjená oblast, když se po zdejších vrcholech pohybují převážně obyvatelé nedalekého Innsbrucku, zatímco Češi a Slováci tudy jen projíždí cestou do Itálie. Oblast Wipptal nabízí řadu krásných skialpinistických vrcholů a za dobrých podmínek i prašanové sjezdové orgie. Jedním z nich je i 2418 metrů vysoký Silleskogel.Wipptal, Rakousko

Název anglicky: Silleskogel(2418 m) – panoramatic skitour peak above Brennerem

Základní trasa: Základní trasa: z miniparkoviště v páté zatáčce při výjezdu na Padaun z údolí po lesní cestě přes potoční zářez Stilbach s výstupem nad hranicí lesa. Kolem chaty v 1650 metrech stoupat podle aktuálních podmínek lesem nebo mimo něj do údolí vedoucího přímo na jih mezi vrcholy Rossgrubenkofel (2450 m) a cílový Silleskogel (2418 m). Západním svahem nastoupat na hřeben a po něm na vrchol.

Vhodné i pro splitboard: ano

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 9 km

Vhodné měsíce: I, II, III

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 2418 m

Celkové převýšení: 940 m

Technická obtížnost sjezdu: S1

Hodnocení expozice sjezdu: E1

Orientace svahu: S

Maximální sklon svahu: 35

Převažující sklon svahu: 30

Lavinové nebezpečí: ano

Potřebné vybavení:

skialpová nebo splitboardová výbava, lavinová trojice

Na hranicí lesa se otevírají krásné wipptalské výhledyNa hranicí lesa se otevírají krásné wipptalské výhledy

Masív Gannerspitze (2537 m) z jihuMasív Gannerspitze (2537 m) z jihu

Tudy nahoru i dolů ve WipptaluTudy nahoru i dolů ve Wipptalu

(Autor fotografií: Jan Pala)

Popis:

Brennerský průsmyk je skialpinisticky opomíjená oblast, když se po zdejších vrcholech pohybují převážně obyvatelé nedalekého Innsbrucku, zatímco Češi a Slováci tudy jen projíždí cestou do Itálie. Oblast Wipptal nabízí řadu krásných skialpinistických vrcholů a za dobrých podmínek i prašanové sjezdové orgie. Jedním z nich je i 2418 metrů vysoký Silleskogel.

Wipptal je v porovnání s nedalekými ledovcovými oblastmi zcela mimo zájem Čechů a Slováku nejenom v létě, ale také v zimě. Neledovcové hory ve Wipptalu jsou však plné krásných skialpových výstupů a sjezdů v kombinovaném prostředi nad hranicí lesa a v samotném lese.

Cesta do Wipptalu je jednoduchá – stačí zamířit na Brennerský průsmyk. Po průjezdu Innsbruckem se pokračuje na Brenner a před zaplacením mýta za krátký úsek po odbočku na starou brennerskou silnici na Matrei am Brenner je vhodné sjet mimo dálnici. Údolím se z Matrei pokračuje do Stafflachu, v němž se odbočí na St. Jodok am Brenner. Za ním se jede silnicí L230 do údolí Valser Tal.

Les postupně mizí a před námi jsou volné pláně k SilleskogeluLes postupně mizí a před námi jsou volné pláně k Silleskogelu

Z údolí se ve Valsu odbočí na Padaun (na ceduli je Alpengasthof Steckholzer) a následuje výjezd úzkou horskou silnicí do Padaun. Mimo víkendové dny tady je téměř liduprázdno, o víkendu je vhodné si dost přivstat. Auto zaparkujeme v páte zatáčce o 180 stupňů tak, aby nezavazelo průjezdu dalších aut. Pozor, při předpovědi na sněžení je nutné s sebou mít sněhové řetězy! Cesta je dost strmá a ne vždy je hned odhrnutá.

Lesem do kotle

Pokud jedeme do Padaun na více dnů, dojedeme autem až k parkovišti nad Alpentasthaus Stekholzer. Jestli se jedná o jednodenní výlet, necháme auto v zatáčce. Od auta šlapeme na pásech po lesní cestě. Je tady obvykle jasně patrná skialpová stopa, takže možnost zabloudění je minimální. V necelých 1600 metrech se z původního východního směru stáčíme přesně opačně na západ, abychom se dostali nad hranici lesa u sněhem zasypané dřevěné budovy.

Pohled zpátky do údolí Valser TalPohled zpátky do údolí Valser Tal

V druhé polovině března tady pěkně nasněžiloV druhé polovině března tady pěkně nasněžilo

Kdo si skáče nezlobí...Kdo si skáče nezlobí...

 

Pokračujeme přímo vzhůru mezi stromy a výše volnou plání s lesem po obou stranách. Nad hranicí lesa stále stoupáme do necelých 2200 metrů, kdy se stočíme na východ. Dostoupáme na boční hřeben a přes Geierschnabel je to už jen kousek na Silleskogel (2418 m).

Vrcholové výhledy není vhodné popisovat – kruhové panorama dostane každého, kdo se sem

Aspoň čepice a vysoko zdvižená ruka jsou vidětAspoň čepice a vysoko zdvižená ruka jsou vidět

Na skákání je tady nepřeberně možnostíNa skákání je tady nepřeberně možností

Prašanování ve WipptaluPrašanování ve Wipptalu

 

Sjezd ze Silleskogelu

Z vrcholu je několik sjezdových možností, o jejichž vhodnosti rozhoduje aktuální sněhová situace. Jednou z možností je kopírování výstupové trasy, další potom ve spádnici z vrcholu. V oblasti lesa je možné různorodě kombinovat volné pláně, vyšlapanou stopu a les. Užije si každý.

Wipptálský prašáááánWipptálský prašáááán

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Alpengasthaus Steckholzer

Přístup na začátek: Praha – Plzeň – Rozvadov – Regensburg - Mnichov – Raubling – Innsbruck – Steinach am Brenner (lépe sjet v Patsch – km 7, aby se neplatilo mýto)- St. Jodok am Brenner – L230 s odbočkou na horskou silnici na Padaun (1600 m)

Orientační rozpis po dnech:

Základní trasa: z miniparkoviště v páté zatáčce při výjezdu na Padaun z údolí po lesní cestě přes potoční zářez Stilbach s výstupem nad hranicí lesa. Kolem chaty v 1650 metrech stoupat podle aktuálních podmínek lesem nebo mimo něj do údolí vedoucího přímo na jih mezi vrcholy Rossgrubenkofel (2450 m) a cílový Silleskogel (2418 m). Západním svahem nastoupat na hřeben a po něm na vrchol.

Další možnosti túr v okolí:

Padauner Berg (2230 m), Vennspitze(2390 m)

Autor popisu: Jan Pala


15.11.2018,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

• NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ