HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TIPY NA SKIALPOVÉ TÚRY

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Skialpinistický výlet na Strážov (1214 m) z Čičman

Skialpinistický výlet na Strážov (1214 m) z Čičman

Strážovské vrchy jsou pohořím, které se rozkládá na severozápadě Slovenska a sousedí s o něco známější Malou Fatrou. Nejvyšší vrchol, skalnatý Strážov, za dobrého počasí nabízí se svými 1214 metry výhledy na Beskydy a Javorníky.Strážovské vrchy, Slovensko

Název anglicky: Skitour to the summit of Strážov (1214 m) from Čičmany

Základní trasa: Čičmany (650 m) – Sedlo pod Strážovom (1050 m) – Lúka pod Strážovom (1130 m) – Strážov (1214 m) – sjezd zpátky do Čičman (650 m)

Vhodné i pro splitboard: ne

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 6 km

Vhodné měsíce: I, II, XII

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 1214 m

Celkové převýšení: 600 m

Technická obtížnost sjezdu: S2

Hodnocení expozice sjezdu: E1

Orientace svahu: V, JV

Maximální sklon svahu: 45

Převažující sklon svahu: 30

Lavinové nebezpečí: ne

Potřebné vybavení:

skialpový komplet

Vesnice ČičmanyVesnice Čičmany

Začátek skialpové trasyZačátek skialpové trasy

Výstup do Sedla pod StrážovomVýstup do Sedla pod Strážovom

(Autor fotografií: Eliška Vondráčková)

Popis:

Strážovské vrchy jsou pohořím, které se rozkládá na severozápadě Slovenska a sousedí s o něco známější Malou Fatrou. Nejvyšší vrchol, skalnatý Strážov, za dobrého počasí nabízí se svými 1214 metry výhledy na Beskydy a Javorníky.

Z druhé strany jsou potom na Lúčanskou část Malé Fatry s vyčnívajícím Kľakem. V zimním období je možné na vrchol vystoupit za pomoci tuleních pasů a užít si následný sjezd lesem.

Jelení strom po cestě na Lúku pod StrážovomJelení strom po cestě na Lúku pod Strážovom

Jako výchozí bod k výstupu na Strážov je možné zvolit obec Čičmany. Tato vesnice je památkovou rezervací a proslavily ji dřevěnice pomalované originálními ornamenty. Z Čičman míří na Strážov červená turistická značka. První několik set metrů ale vede podél silnice a můžeme si je ušetřit popojetím do místa, kde se značka od silnice odklání – zde je parkovací místo tak pro jedno až dvě auta v závislosti na množství nahrnutého sněhu.

Lúka pod StrážovomLúka pod Strážovom

Vrcholy, které by bylo možné vidět, pokud by zrovna mlha nebylaVrcholy, které by bylo možné vidět, pokud by zrovna mlha nebyla

Vrcholová kniha a silvestrovské překvapení od místního klubu turistůVrcholová kniha a silvestrovské překvapení od místního klubu turistů

 

Anebo popojetím ještě o kousek výše k božím mukám, kde je rovněž několik parkovacích míst. Po odklonu od silnice pokračujeme asi dva kilometry po zpevněné cestě kolem kravína, která vede až k hranici lesa, kde začíná již prudší stoupání na rozcestí Pod Strážovom. Zde se cesta spojuje se zelenou značkou, což je varianta výstupu po hřebeni přes sedlo Samostrel.

Vrchol StrážovaVrchol Strážova

Z rozcestí nabíráme rychle další výškové metry až na Lúku pod Strážovom, kde se připojuje červená značka - varianta výstupu od obce Zliechov.  Z Lúky pod Strážovom nás čeká již jen mírné stoupání na samotný vrchol Strážova přes louku a závěrečný lesík.

Sjezdová stopa z vrcholu StrážovaSjezdová stopa z vrcholu Strážova

ČičmanyČičmany

Výhledy od vrcholového kříže Strážova, když zrovna není mlhaVýhledy od vrcholového kříže Strážova, když zrovna není mlha

 

V nejvyšším bodě se nachází rozhledová růžice s vyznačenými vrcholy a vrcholová kniha. V případě, že na Strážov vyrazíme na Silvestra, můžeme tu nalézt i památeční placky, které zde místní turistický oddíl ponechává volně k rozebrání. Samotný vrcholový kříž pak najdeme poněkud netypicky na loučce o několik metrů níže.

Sjezd je pak možný lesem podél některé z výstupových tras.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Penzion Javorina, Kaštieľ Čičmany

Přístup na začátek: Bratislava – Trenčín – Bánovce nad Bebravou – Liešťany – Čičmany

Orientační rozpis po dnech:

Čičmany (650 m) – Sedlo pod Strážovom (1050 m) – Lúka pod Strážovom (1130 m) – Strážov (1214 m) – sjezd zpátky do Čičman (650 m)

Další možnosti túr v okolí:

Javorinka (973 m), Kľak (1352 m)

Autor popisu: Eliška Vondráčková


22.11.2018,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

• NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ