HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TIPY NA SKIALPOVÉ TÚRY

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Karabunar (2600 m) – strmý skialpinistický výstup i sjezd u makedonské Popovy Šapky

Karabunar (2600 m) – strmý skialpinistický výstup i sjezd u makedonské Popovy Šapky

Karabunar (2600 m) - a steep uphill and downhill near Popova Šapka in MacedoniaŠar planina, Makedonie

Název anglicky: Karabunar (2600 m) - a steep uphill and downhill near Popova Šapka in Macedonia

Základní trasa: Popova Šapka –levým okrajem sjezdovky k horní stanici sedačky – po cestě od catski na Antenu – menší sjezd a výstup na Sin vrv (2550 m) – traverz s mírným sjezdem pod východní stěnu Karabunaru – na lyžích nebo pešky na vrchol – sjezd východní stěnou do doliny pod Sin vrv – přehoupnutí přes hřeben a dojezd dolinou na Popovu Šapku

Vhodné i pro splitboard: ano

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 12 km

Vhodné měsíce: I, II, III, XII

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 2600 m

Celkové převýšení: 1030 m

Technická obtížnost sjezdu: S2

Hodnocení expozice sjezdu: E1

Orientace svahu: V

Maximální sklon svahu: 40

Převažující sklon svahu: 30

Lavinové nebezpečí: ano

Potřebné vybavení:

skialpový nebo splitboardový komplet, lavinová výbava

Na hřebenu z Anteny na Sin vrvNa hřebenu z Anteny na Sin vrv

Karabunar v popředí a za ním Titov vrvKarabunar v popředí a za ním Titov vrv

Dokonalá inverze na hřebenu Šar planiny cestou na KarabunarDokonalá inverze na hřebenu Šar planiny cestou na Karabunar

(Autor fotografií: Jan Pala)

Popis:

Karabunar (2600 m) je výrazný plochý vrchol v hlavním hřebenu Šar planiny mezi Popovou Šapkou a Titovým vrvem. Ačkoliv má Karabunar placaté vrcholové plato, na sever, západ i východ vedou z vrcholu strmé svahy, z nichž některé jsou vhodné k lyžování.

Zatímco severní svah vypadá jako rozpadající se strmý kamenolom, široká východní stěna nabízí několik souběžných prudkých sjezdů do doliny mezi Karabunar a Sin vrv (2550 m). Strmé úseky mají převýšení 200-250 metrů a níže je to už pohodové lyžování po klasických pláních. Poprsaný výlet je okružní s hřebenovkou zahrnující vrcholy Antena (2531 m) a Sin vrv (2550 m) s nejvyšším místě na Karabunaru.

Cesta do pohoří Šar planina

Jak se dostat do makedonského pohoří Šar planina? Je to velice jednoduché – z Brna přes Maďarsko směrem na Bělehrad. Cestou ze Srbska se nezajede do hlavního makedonského města Skopje, ale po silnici E65 se pokračuje na Tetovo. Sjede se do města a cedule Popova šapka Vás částečně mimo centrum města navedou na nevýraznou silnici, kterou velice rychle výrazně nastoupáte. Stovky výškových metrů se získávají velice rychle, a zatímco dole to vypadá na pozdní jaro, u dolních stanic vleků na Popově šapce je pravá a nefalšovaná zima.

Sjezd do doliny s výhledem na východní stěnu KarabunaruSjezd do doliny s výhledem na východní stěnu Karabunaru

Z Popovy Šapky na hřeben a Antenu (2531 m)

Od parkoviště před hotelem Popova Šapka sjedeme na lyžích mírně k dolní stanici sedačkové lanovky končící kousek pod hlavním hřebenem Šar planiny. Stoupání začínáme na mírnějším dojezdu černé sjezdovky, kterou přejdeme na její levou stranu.  Během výstupu kopírujeme okraj sjezdovky buď v traverzech nebo přímo vzhůru.

Alternativně se můžeme odklonit i více vlevo podél sloupů dávno zrušené sedačky. Nad úrovní horní stanice zničené sedačkové lanovky se ze západního směru stočíme lehce na sever k dosažení horní stanice fungující dvousedačky.

Od horní stanice se po cestě stočíme na jihovýchod a následně za sedlem přímo na jih na vrchol Antena. V tomto místě se může stát, že se napojíme na rolbou pro catski uježděnou cestu vedoucí na Antenu. Pokračujeme na Antenu (2531 m) a za ní se po mírném sjezdu a výstupu dostáváma ne Sin vrv (2550 m). Sledujeme dále hřeben a z jihu podtraverzujeme vrchol 2586 merů, za kterým následuje mírný sjezd do sedla pod východní stěnu Karabunaru (2600 m).

Odpočinek během výstupu východní stranou KarabunaruOdpočinek během výstupu východní stranou Karabunaru

Sjezd v dolní části svahu z KarabunaruSjezd v dolní části svahu z Karabunaru

Traverz s Karabunarem v pozadíTraverz s Karabunarem v pozadí

 

Letní výstupová trasa kopíruje severovýchodní hranu z vrcholu, přičemž severní svah vypadá jako hodně rozbitý kamenolom. V zimě výstup volíme podle aktuálního stavu sněhu. Buď je možné ve strmých traverzech vystoupat přímo na vrchol, nebo je lepší rovnou přidělat lyže na batoh a vystoupit přímo vzhůru.

Pláně pod sedlem kus pod KarabunaremPláně pod sedlem kus pod Karabunarem

Sjezd z Karabunaru

Východní stěna Karabunaru je v horní části relativně rozlehlá a strmá. Volba sjezdu tak závisí na aktuálních sněhových podmínkách, trčících kamenech a případném lavinovém nebezpečí. Po úvodním úseku s převýšením 200-250 metrů podle trasy se sklon snižuje a je možné dojet do výšky 2200 metrů. Odtud jsou možné dvě varianty: 1. pokračovat dolinou dále až do výšky cca 1950 metrů k napojení na letní cestu z Popovy Šapky, nebo 2. nastoupání 150 výškových metrů přes jihovýchodní hřeben ze Sin vrvu na tuleních pásech, z hřebene sjezd druhou dolinou až k rozestavěné koncové stanici nové sedačkové lanovky.

Odtud po pláních s případnou kombinací s potočními zářezy do lyžařského střediska Popova Šapka.

Jedna z variant sjezdu z KarabunaruJedna z variant sjezdu z Karabunaru

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

hotel Slavija, hotel Popova Šapka

Přístup na začátek: Brno – Bratislava – Budapešť – Bělehrad – Niš - Kumanovo – Skopje – Tetovo – Popova Šapka, z Brna necelých 1200 km

Orientační rozpis po dnech:

Popova Šapka –levým okrajem sjezdovky k horní stanici sedačky – po cestě od catski na Antenu – menší sjezd a výstup na Sin vrv (2550 m) – traverz s mírným sjezdem pod východní stěnu Karabunaru – na lyžích nebo pešky na vrchol – sjezd východní stěnou do doliny pod Sin vrv – přehoupnutí přes hřeben a dojezd dolinou na Popovu Šapku

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Bakardan (2704 m), Antena (2531 m), Titov vrv (2747 m)

Autor popisu: Jan Pala


01.02.2019,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

• NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ