HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

One World Two Skis - s lyžemi na Erciyes Dag, strážce horizontu turecké Kapadokie

One World Two Skis - s lyžemi na Erciyes Dag, strážce horizontu turecké Kapadokie

Na obzoru nad skalními městy a mystickou krajinou turecké Kapadocie se tyčí vyhaslý vulkán Erciyes Dag (3900 m). Erciyes Dag nabízí rychlý přístup pod kopec a pěkný strmý sjezd. Lákadlo, kterému při prolézání atraktivních památek Kapadokie nejde odolat.Erciyes Dag leží pár kilometrů od města Kayseri, jednoho z vlajkových lodí rychle rostoucí turecké ekonomiky. Topo jihovýchodní stěny ukládáme pro případ nouze do našich chytrých mobilních pomocníků Lumia a vyrážíme z lyžařského střediska Erciyes do krásného jarního dne. Prvních 500 výškových metrů nás přes sjezdovky přivede na muldy pod stěnou. Na vrchol pak vede cesta buď vlevo po hřebeni, nebo přímo některým ze žlabů. My máme v plánu sjezd centrálního žlabu – Angel´s route. Centrální žlab lemují skalní věže, které ale nebudí úplně nejstabilnější dojem, takže pro výstup volíme vedlejší, mírnější žlab.


Mešita vedle supermoderní lanovky, supermoderní vleky, velmi mírné sjezdovky – vítejte v TureckuMešita vedle supermoderní lanovky, supermoderní vleky, velmi mírné sjezdovky – vítejte v Turecku

Bílé královstvíBílé království

Neskutečné daleké výhledyNeskutečné daleké výhledy


Anatolské jarní slunce nemilosrdně praží, proto se na východním vrcholu Ercyes Dag (3880 m) rozhodujeme pustit se rovnou do sjezdu a hlavní vrchol - poněkud rozchroustanou skalní věžičku kousek dál po hřebeni - nechat na příště. Od tyče s tureckou vlajkou stojící na východním vrcholu se po úzkém hřebínku dostáváme nad strmou nájezdovou rampu centrálního žlabu.

Sahara ve žlabuSahara ve žlabu

Po prvních opatrnějších obloucích nás pak čeká parádní lyžovačka rozšiřujícím se žlabem, na hranici světla a stínu, místy ve starším odstátém prašanu. Jarní kaše ve spodních částech žlabu nás pak dovede až do doliny, která ústí na sjezdovky.


Kousek od vrcholu Erciyes Dag (3880 m)Kousek od vrcholu Erciyes Dag (3880 m)

Na východním vrcholu Erciyes Dag (3880 m)Na východním vrcholu Erciyes Dag (3880 m)

Na východním vrcholu Erciyes Dag (3880 m)Na východním vrcholu Erciyes Dag (3880 m)


Překvapivě parádní a záživný sjezd!

Centrální žlab severovýchodní stěny Erciyes Dagi, Angel's route, nájezdová rampa min. 53 stupňů., dále kolem 45 stupňů, délka žlabu cca 700 m, převýšení z parkoviště asi 1700 metrů.


A hurá dolů – po hřebínku a za hranu do žlabuA hurá dolů – po hřebínku a za hranu do žlabu

Po krásné túře a řádném pikniku jedině na Ayran!Po krásné túře a řádném pikniku jedině na Ayran!

Sjezd z Erciyes DagSjezd z Erciyes Dag


Naše cesta mezitím pokračuje dál. Její průběh můžete sledovat na blogu  Beton Ski Team a na sociálních sítích Facebook a Instragram pod #SkiToCloud. A také na webech hedvabnastezka.cz, tulenipasy.cz, v České televizi, na Rádiu Beat a v časopise Snow. One World, Two Skis se mohlo uskutečnit díky sponzorům: Hanibal, Boatpark, GoalZero, Microsoft, Panasonic, Direct Alpine, Singing Rock, Pieps a dalších.

Nákres sjezdu z Erciyes DagNákres sjezdu z Erciyes Dag


29.04.2015, Karel Svoboda


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

• NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ