HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Recenze: Osprey Levity 45 – ultralehký batoh na jakýkoli výlet

Recenze: Osprey Levity 45 – ultralehký batoh na jakýkoli výlet

Kde je dolní hranice hmotnosti pro batoh i na delší túry? Osprey svým modelem Levity 45 nasadil vysokou laťku, když představil batoh o objemu 45 litrů s hmotností pouhých 830 gramů. Při prvním uchopení do ruky se může zdát, že v ruce skoro nic nedržíte.Údaje výrobce:

Materiál:NanoFly UHMWPRE Ripstop x 100D HT Nylon
Objem: 45 l
Hmotnost: 830 g
Rozměry: 68 × 40 × 30 cm
Velikost zad: M
Počet komor: 2
Počet vnějších kapes: 1
Počet vnitřních kapes: 1
Barevné varianty: šedá
Zádový systém: AirSpeed se síťovinou
Kapsa na hydrovak: ano
Hydrovak: ne
Odnímatelný bederák: ne
Výbava: vnější otevřená kapsa
malá komora ve vrchlíku
boční 2 mm kompresní popruhy
Infocena: 6899 Kč
Dodává: Rock Point
Více info na www.rockpoint.cz

 

 

Na hřebenu Rottenmanner Tauern s batohem Osprey Levity 45Na hřebenu Rottenmanner Tauern s batohem Osprey Levity 45

Skialpování s batohem Osprey Levity 45Skialpování s batohem Osprey Levity 45

S batohem Osprey Levity 45 na hřebenu Rottenmanner TauernS batohem Osprey Levity 45 na hřebenu Rottenmanner Tauern

 

Kde je dolní hranice hmotnosti pro batoh i na delší túry? Osprey svým modelem Levity 45 nasadil vysokou laťku, když představil batoh o objemu 45 litrů s hmotností pouhých 830 gramů. Při prvním uchopení do ruky se může zdát, že skoro nic nedržíte.

Levity 45 je ultralehký batoh pro každého, kdo na svých výletech dává přednost funkčnosti a nízké hmotnosti. Batoh jsme v jarním období vyzkoušeli i při skialpových výletech, na něž není vůbec určen. U skialpu se osvědčil u pohodových výletů, kde není nutné přidělávat lyže na batoh, neboť batoh není konstruován na připevňování těžších věcí. Primární určení Levity 45 je na vícedenní túry, případně na jednodenní, pokud je potřeba nést i věci pro dvě a více dětí.

 

Svrchní komprese hlavní komory Osprey Levity 45Svrchní komprese hlavní komory Osprey Levity 45

 

Koncepce batohu Osprey Levity 45

Novinka od firmy Osprey je určena všem, kteří při svých vícedenních výletech, ať už jedná o přechod po chatách nebo se spaním ve stanu, upřednostňují maximálně efektivní využití hmotnosti svého vybavení. S batohem Osprey Levity může uživatel nabýt dojmu, že levituje. Batoh má na svou velikost velmi nízkou hmotnost – pouhých 830 gramů. Když je prázdný, tak je snadné zapomenout, že ho máte na zádech.

Nízké hmotnosti Levity 45 je podřízeno vše. Přezky i popruhy jsou proto rozměrově i hmotnostně minimalizovány, což je výborné pro všeobecné použití, ale např. při sněžení to může být problém. Batoh má klasický základ, k hlavní komoře je přidružená samostatná kapsa na vodní vak. Přístup do hlavní komory je řešen velmi příjemně v obou směrech, tj. jak otevírání, tak zavírání, neboť běžné zavírání je doplněno o malý úchyt pro rychlootevírání. Toto jednoduché řešení výrazně zvyšuje uživatelský komfort, usnadňuje přístup k věcem během výletu. Pokud batoh není úplně plný, má na bocích cik-cak řešené rychlostahovací kompresní popruhy o průměru 2 mm opatřené háčky.

Hlavní komora je „krytá“ vrchlíkem batohu, v němž je prostorná zipem uzavíratelná kapsa. Horní část je z vnějšku opatřena čtyřmi oky např. pro zavěšení oblečení, karimatky, apod. Zavírání batohu společně s posunem vrchlíku je tvořeno dvěma minipřezkami na úzkých popruzích. Aby tyto popruhy po otevření batohu nepadaly až někam na zem, vedou skrz plochá textilní tmavomodrá oka.

Netradičně řešená je velká vnější kapsa, která batoh obepíná od jednoho boku přes čelo k druhému boku. Na první pohled rozměrově vypadá jako další batoh a v zavřeném stavu ji nahoře drží jedna přezka stejná jako hlavní zavírací přezky batohu.

 

Boční pohled na částečně plný Osprey Levity 45Boční pohled na částečně plný Osprey Levity 45

 

Zádový systém Levity

Velkým kladem u batohu Levity je zádový systém AirSpeed se síťovinou, který umožňuje maximální odvod potu na všech místech, kde se batoh potenciálně dotýká zad, boků či ramenou uživatele. Síťovina je všude, přičemž hlavní část zádového systému je tvořena černou řídkou pevnou síťovinou, obroubenou po bocích. Ramenní popruhy a bederák jsou světle šedé a taktéž velmi vzdušné. Ramenní popruhy jsou vzájemně propojené přes střed a nastavitelné v širokém rozmezí. Pro výškové nastavení hrudního popruhu jsou tři pozice, u nichž se koncovky hrudního popruhu předělávají do modrých pružných našitých ok – viz foto. Přezka hrudního popruhu je klasicky osazena malou píšťalkou. Bederák je na bocích dostatečně široký a propojení vepředu je střední posuvnou přezkou. Velikost zad M mi pro mých 172 cm přišlo akorát.

 

Síťovina zádového systému AirSpeedSíťovina zádového systému AirSpeed

Horní posuv ramenníh popruhůHorní posuv ramenníh popruhů

Odvětrané ramenní popruhy a zádový systém AirSpeedOdvětrané ramenní popruhy a zádový systém AirSpeed

 

Kde a jak s vodou?

Uvnitř batohu je dnes už standardem samostatná kapsa na vodní vak s hadicí protaženou na jeden z ramenních popruhů. Pokud je potřeba vody více, vnější stahovatelná kapsa obepínající batoh z boků a z čela, dovoluje umístění minimálně dvou 1,5 litrových PET lahví s vodou.

Kompletní fotogalerie Osprey Levity 45

Co navěsit na batoh?

Levity 45 dovoluje zastrčit pod boční stahovací repky nějaký lehký kus oblečení, šátek, apod. Více možností k dozatížení batohu nabízí dva fixační popruhy s přezkami, které jsou v dolní polovině na několikrát prošité v čele batohu – viz foto. Dimenzování těchto popruhů je opět spíše na lehké věci, jakými jsou oblečení nebo pláštěnka.

 

Rychlorozepínání hlavní komory batohuRychlorozepínání hlavní komory batohu

 

Odolnost vůči drsnému zacházení a netradičnímu použití

Ačkoliv je batoh Osprey Levity 45 určen na vícedenní rychlou turistiku od jara do podzimu, prakticky jsme jej vyzkoušeli i na několika skialpových výletech v rakouských pohořích Totes Gebirge, a Rottenmanner Tauern. Výlety byly koncipovány jako pohodové skialpové, tj. do sedel či na vrcholy na tuleních pásech s následným sjezdem. Na batoh se tak nenavěšovala výbava obvyklá při skialpu – lyže při pěším výstupu, cepín a případně mačky. Batoh na nic z tohoto nemá vhodné úchyty.

 

Umístění láhve ve vnější boční kapseUmístění láhve ve vnější boční kapse

Rychlo stahování bočních kompresních popruhůRychlo stahování bočních kompresních popruhů

Přístup do vnější kapsy Osprey Levity 45Přístup do vnější kapsy Osprey Levity 45

 

Shrnutí Osprey Levity 45

Při několika jarních výletech na sněhu i mimo sníh se batoh Levity osvědčil pro túry a přechody v lehkém stylu. U hlavního použití batohu pro jednodenní výlety s rodinou nebo vícedenní přechody je vynikající plný objem s možností úpravy kompresními popruhy. Do batohu se vejde vše pro jakýkoliv výlet. Ač to na první pohled nemusí být úplně jasné, batoh má několik vhodně konstruovaných úložných prostor, kde se např. do vnějších kapes z každé strany vejdou plné PET lahve nnebo další vybavení, které je vhodné mít pohotově po ruce.

Zaujalo mě:
  • ultranízká hmotnost
  • odvětraný zádový systém
  • vnější kapsa společně s kompresním stahováním
  • rychlouzavírání a otevírání hlavní komory batohu

 


Další informace:

Osprey

Americká firma Osprey se od roku 1974 soustředí výhradně na výrobu batohů, což se odráží v kvalitě, designu, spoustě technických detailů a vylepšení. V jejich sortimentu najdete nejen batohy na několikadenní treky do přírody, ale i na své si přijdou i skalní příznivci lezení a potěší i malé cestovatele. Batohy Osprey zakoupíte v prodejnách a na webu Rockpoint.cz.


08.08.2018, Jan Pala


Sem vložte diskusní příspěvek.