HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

25. Pelikánův seminář ve znamení lavinové problematiky

25. Pelikánův seminář ve znamení lavinové problematiky

Ve dnech 24. až 26. října 2014 se na zámku Bischofstein nad Teplicemi nad Metují uskutečnil jubilejní 25. Pelikánův seminář. Pořadatelé ze Společnosti horské medicíny a Lékařské komise Českého horolezeckého svazu připravili bohatý program přednášek a praktických ukázek zaměřených na problematiku horské medicíny.Na Bischofsteinu se sešlo kolem padesáti aktivních a pasivních účastníků. Mezi nimi bohužel z důvodu nemoci chyběla legendární horoleyzkně Dina Štěrbová, která měla přednést příspěvek ohledně vybudování nemocnice v Himalájích. Osmnáct přednášejících předneslo 28 příspěvků, z nichž byly dvě původní výzkumné práce, tři cestovatelské přednášky a jedna praktická ukázka vybavení. V sobotním odpoledni navíc proběhly dva praktické workshopy na různé varianty transportu raněného v terénu a rozhodovací strategie při lavinové nehodě a manipulaci s nalezeným.

Hlavní budova zámku Bischofstein, v níž se konal 25. Pelikánův seminářHlavní budova zámku Bischofstein, v níž se konal 25. Pelikánův seminář

Seminář zahájili Martin Honzík (organizace) a MUDr. Jana Kubalová (program konerence). Následoval je MUDr. Ivan Rotman se vzpomínkou na zesnulé lékaře Petra Macholda, Julka Hasíka a Jana Rokytu. Z bohatého odborného programu bude vybráno jen to, co přímo souvisí s lavinovou problematiku. Dopolední blok Lavinová nehoda obsahoval několik prezentací.

Martin Pospíchal přednáší o vlivu nadmořské výšky na psychologii horolezceMartin Pospíchal přednáší o vlivu nadmořské výšky na psychologii horolezce

Se svými zážitky z lavinových nehod na tádžickém Piku Komunisma a na rakouské Nockspitze přítomné seznámili při přednášce Laviny na vlastní kůži lyžníci z Beton Ski Teamu Karel Svoboda a Martin ŠtouračLavinu neodpružíš – zvlášť ne tu základovou jako na Nockspitze. Jejich rozbor byl poutavý a velmi poučný.

Iva Sikulová-Filová přednesla rozbor Lavinová nehoda: nové statistiky - upgrade křivky přežití, kdy na základě aktualizovaných statistik poupravila standardní křivku přežití při zasypání sněhem.

V přednášce Novinky v oblasti lavinové prevence a následků lavin uvedl Jan Pala tři novinky roku 2014: mobilní aplikace UEPAA!, inteligentní sondu AvaTech SP1 (Inteligentní sonda AvaTech SP1 - převrat v lavinové prevenci?) a nový elektricky plněný lavinový batoh Pieps JetForce.


Karel Svoboda a Martin Štourač - lavina na Piku KomunizmaKarel Svoboda a Martin Štourač - lavina na Piku Komunizma

Lavina Karla Svobody na rakouské NockspitzeLavina Karla Svobody na rakouské Nockspitze

Iva Filová vysvětluje aktualizovanou křivku přežití při zasypání lavinouIva Filová vysvětluje aktualizovanou křivku přežití při zasypání lavinou

 

 

 

 

 

 

 

 


Martin Honzík podrobně rozebral statistiku použití lavinových batohů Zvyšuje použití ABS přežití? - nová data, kde po loňských prvních rozborech zanalyzoval více lavinových nehod s lavinovými batohy a možné šance na přežití zúčastněných.

V teoretické části přecházející do praxe ve formě workshopu k lavinám představila Jana Kubalová Avalanche victim resuscitation checklist, který by se měl stát v brzké době standardem pro postižené lavinovými nehodami.


Rozbor statistik použití lavinových batohů v podání Martina HonzíkaRozbor statistik použití lavinových batohů v podání Martina Honzíka

Jana Kubalová představuje lavinový checklistJana Kubalová představuje lavinový checklist

Ladislav Sieger - jak správně měřit teplotu člověkaLadislav Sieger - jak správně měřit teplotu člověka

 

 

 

 

 

 

 

 


Ve večerním sobotním programu se Jan Pala zabýval bezpečností při skialpinismu a freeridu v bulharských pohořích Pirin a Rila a přístupem místních lyžařských instruktorů k bezpečnosti pohybu ve volném terénu v okolí lyžařského střediska Bansko.

V nedělním poledni Jana Kubalová a Jan Pala rozebírali hromadná neštěstí v horách a kazuistiky nejenom z letošního roku. Mimo jarní pád séraku na normálce na Mt. Everest byly uvedeny podrobnosti k tragickým lavinovým nehodám na Shisha Pangmě, v Chile a Argentině, a nakonec v základním táboře pod Dhaulagiri.

Materiál k workshopu Skalní záchranné službyMateriál k workshopu Skalní záchranné služby

Všechny přednášky byly velmi povedené a za vyzdvihnutí z hlediska každodenního praktického použití určitě stála přednáška Měření teploty u hypotermie – termistorová a infračervená čidla a další metody od Ladislava Siegera, který předststavil základní typy měření teploty – pomocí termistoru a infračerveného záření. Teoreticky i experimentálně bylo potvrzeno, jak nepřesná mohou být současná měření různými moderními teploměry. Při praktických workshopech byla vyzkoušena řada způsobů provizorního transportu raněných a představena činnost Skalní záchranné služby.

Zpráva MUDr. Jany Kubalové o průvěhu 25. Pelikánova semináře: 25. Pelikánův seminář – Bischofstein 25. – 26. 10. 2014 (Jana Kubalová)


09.11.2014, Jan Pala


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů