HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Betonový skialpový a lezecký konec roku na Zeleném plese v prosinci 2015

Betonový skialpový a lezecký konec roku na Zeleném plese v prosinci 2015

Konec roku je pravidelně ve znamení různých výjezdů na hory za lyžováním a lezením. Ve dnech 26. až 30. 12. 2015 se 155. horolezecký oddíl Vsetín vydal společně s Beton Ski Teamem a uskupením Proti větru na Chatu pri Zelenom plese.Na Chatě pri Zelenom plese se sešla výborná společnost, kdy kromě výše uvedené vsetínské části to byla slovenská lezecká elita - Mišo Sabovčík, Lukáš Meňhart, Adam Kadlečík a Andrea Chlebová a z Moravy Libor Uher. Bohužel jen na jeden den se přidala silná sedmičlenná skupina Letka karpatských netopýrů z jihovýchodní Moravy. Devětadvacátého prosince na chatu večer dorazili ještě Jiří a Ondra Švihálkovi (Kejda Ski Team) a další členové jejich domovského oddílu HO TESLA Brno.

Letka karpatských netopýrů při sjezdu Tatarkovou variantou z Huncovského štítuLetka karpatských netopýrů při sjezdu Tatarkovou variantou z Huncovského štítu

Členové Letky karpatských netopýrů se různě přesouvali mezi Západními a Vysokými Tatrami už s předstihem. Díky tomu si někteří z nich zlyžovali Tatarkovou variantu z Huncovského štítu 25. prosince 2015.

Slovensko je přeplněné hnusnými bilboardy... a krásnými horamiSlovensko je přeplněné hnusnými bilboardy... a krásnými horami

Do Tatranských Matliarov nebo přímo na Bielou vodu jsme se dostávali různě – nejlépe do vyřešil Beton Ski Team a přidružení účastníci, kteří se celou noc ve vlaku z Prahy důkladně veselili. Většina ostatních dojela ne Bielou vodu v dopoledních hodinách.


Na parkovišti ještě převládal optimismusNa parkovišti ještě převládal optimismus

Hore žlabem po tvrdém sněhuHore žlabem po tvrdém sněhu

Lezeme, lezemeLezeme, lezeme


Na parkovišti jsme se ještě spojili s třineckými splitboardisty Adamem a Ivkou a za družného hovoru jsme šlapali údolím po zledovatělém podkladu, který se postupně začal měnit v čistý vodní led. Cestou na Zelené pleso jsme už hodněkrát zažili zledovatělý chodník, ale toto byl poněkud extrém. Při použití nesmeků nebo stoupacích želez to bylo úplně v pohodě, v teniskách bylo potřeby zvýšené opatrnosti.


Sněhově smutný prosinec u Chaty pri Zelenom pleseSněhově smutný prosinec u Chaty pri Zelenom plese

Brusle v propozicích nebyly, ale ledu bylo dostBrusle v propozicích nebyly, ale ledu bylo dost

Moře z výhledu nad FlaškouMoře z výhledu nad Flaškou


S přibližujícím Zeleným plesem se při pohledu na okolní svahy zdálo, že lyže na batozích jsou jenom pro ozdobu – nebo pro zasmání turistů sestupujících proti nám zpátky do doliny. Sněhové podmínky byly na první pohled tristní. Po následném vyzkoušení se ukázalo, že sněhu bylo relativně dost, když např. z „Ucha“ byl krásně vysněžený pruh až na dno doliny, ale jeho konzistence byla čistě betonově-ledová.


Bezsněhový výhled z Baranieho sedlaBezsněhový výhled z Baranieho sedla

Z Baranieho sedla směrem k Téryho chatěZ Baranieho sedla směrem k Téryho chatě

V řadě za sebou tři... jdou, aneb třinečtí splitboardisté Ivka a Adam v doprovodu brudera z Valašského MeziřícíV řadě za sebou tři... jdou, aneb třinečtí splitboardisté Ivka a Adam v doprovodu brudera z Valašského Meziřící


Sněhovou depresi jsme nechtěli jít rovnou utápět na vodou zalitý led Zeleného plesa nebo na šutrová pole v okolí, a proto jsme skončili u výborného občerstvení na chatě čekáním na ostatní. Dočkali jsme se před večeří, kdy poslední příchozí si za svitu čelovek dokonale užili ledu na cestě a chodníku k chatě. Jídlo na Chatě pri Zelenom plese nemá smysl komentovat - večeře o třech chodech s velikostí porcí, které by stačily dřevorubci pracujícímu sekerou celý den v lese. Ráno snídaně s velkým výběrem a také možnosti nacpání se do sytosti. Jediným menším zádrhelem pro plnohodnotné zažívání byla saunovací teplota jak v jídelně, tak následně i v baru.


Vytečené ledy ve FlašceVytečené ledy ve Flašce

Večírek je v plném proudu, Alici doprovází splitboardově-lezecká úderka Proti větruVečírek je v plném proudu, Alici doprovází splitboardově-lezecká úderka Proti větru

Kamzíky nerušíme, čekáme, až se uráčí přesunoutKamzíky nerušíme, čekáme, až se uráčí přesunout


Díky přítomnosti Beton Ski Teamu a s využitím chatové audiovizuální techniky se hned 26. prosince večer uskutečnilo promítání filmu The Pamir Game o výjezdu "betonářů" na Pik Komunizma a Pik Korženěvskoj v roce 2014. Po filmu následovalo vtipné promítání o osmiměsíčním výjezdu Beton Ski Teamu zeměmi a pohořími Hedvábné stezky One World Two Skis z Evropy až na vrchol osmitisícové Manaslu.


Ukázkově nasvětlené kopceUkázkově nasvětlené kopce

Když se mlha valí TatramiKdyž se mlha valí Tatrami

Občerstvení na sjezdovceObčerstvení na sjezdovce


V neděli 27. prosince bylo krásné počasí, takže lezci vyrazili z chaty různými směry. Ze skialpinistické sekce se naplno angažovali jenom Martin Šťourač a Karel Svoboda (viz přehled niže), zatímco my jsme po zhodnocení podmínek jen nahlédli do Medene kotlinky a na Baranie sedlo. Na druhou stranu k Téryho chatě vypadaly sněhové podmínky podstatně lepší, ale i přes sluncem nasvícený hrbolatý svah ze sedla sníh něměl tendenci naměknout. Na předních hrotech maček a s cepínem v ruce tak následoval sestup úvodního žlábku z Baranieho sedla směrem na Chatu pri Zelenom plese, přejezd na lyžích nad "Flašku", a Flaškou opět na mačkách dolů, pod Flaškou dojezd k chatě na lyžích. Podobně se zachovala i splitboardová sekce z Třince, která ale pod Flaškou už nechala splitboardy na zádech.


Stoupám vzhůru, stoupám ke skalámStoupám vzhůru, stoupám ke skalám

Na chatě jsou asi v husté mlze...Na chatě jsou asi v husté mlze...

Přes echt tvrdý podklad se dařilo občas uvolnit i nějaký ten sníh k pohybu vzduchemPřes echt tvrdý podklad se dařilo občas uvolnit i nějaký ten sníh k pohybu vzduchem


V dalších dnes se lezlo a lehce sjezdovkovalo na lyžích, ale podmínky byly o dost odlišné oproti minulým letům. Jak při večerním hodnocení shrnul Roman "Ropák" Tyl z HO Horyinfo: "Do Jastrabieho sedla jsem v zimě zvyklý chodit v botách a s hůlkami, letos to bylo poprvé, co jsem nahoru i dolů šel na předních hrotech maček a se dvěma lezeckými cepíny."


Na první pohled jarní lyžování, ale zdání dost klameNa první pohled jarní lyžování, ale zdání dost klame

Hrbolaté splazy byly také dost tvrdé, raději jsme jezdili vedle nichHrbolaté splazy byly také dost tvrdé, raději jsme jezdili vedle nich

Dolů do mlhy se nám moc nechtěloDolů do mlhy se nám moc nechtělo


Celodenní pobyt venku byl po večeři vylepšen o přesun do baru, kde se kromě tradiční zábavy rozproudily i mnohahodinové zpěvy za doprovodu jedné až dvou kytar pod vedením Alice. Škoda, že dva z přítomných bubeníků, kteří jinak fungují v několika kapelách, neměli s sebou příslušné hudební nástroje. A čím dalším jsme se bavili po setmění? Například zkoušení čelovky Led Lenser XEO 19R, kterou jsme chtěli původně vyzkoušet při sjezdech ve tmě. Nakonec jsme jí zkoušeli na protějších svazích a přes Zelené pleso. Velké a chutné večeře na Chatě pri Zelenom plese měly za následek také trochu nestandardní nápady, např. po třichodové večeři a dvou pivech otestovat fyzickou kondici s dodatečnou zátěží. Jak? Kliky na bradlech, které jsou nainstalovány v chodbě chaty. Účastnilo se větší množství mužů a tři dívky. Mezi dívkami vyhrála Alice s pěti kliky na bradlech, mezi muži Franta z Nového Boru s dvaceti opakováními. Za ním skončilo několik jedinců s 15-18 kliky na bradlech.


Když už chci padat při sjezdu, tak si příště asi vezmu rukaviceKdyž už chci padat při sjezdu, tak si příště asi vezmu rukavice

Místo skialpu spíše pěší turistikaMísto skialpu spíše pěší turistika

Lehce depresivní (pokud si uvědomíte konec prosince) tatranský pohledLehce depresivní (pokud si uvědomíte konec prosince) tatranský pohled


Předposlední den roku 2015 jsme se sbalili, a s výjimkou Karla Svodoby jsme se různě přesunuli do nížin. Někteří přímo dolinou, jiní zkratkou přes Skalnaté pleso s cílem si sjet sjezdovku do Tatranská Lomnice, a konečně úderka Proti větru to vzala na těžko přes Baranie sedlo a dále.

Vrcholový výhled na předsilvestrovské mořeVrcholový výhled na předsilvestrovské moře

Sjezdovka ze Skalnatého plesa byla neuvěřitelně přelidněná a s nebezpečným podkladem. Jejím okrajem stoupalo nahoru odhadem tak tři sta lidí na skialpových lyžích. Po dojezdu dolů a nalodění se do auta jsme se přesunuli k poslednímu bodu programu - vycachtání se v nejmenovaných přírodních termálech.

Tatranské video: Petr "Hřib" Adámek a Studio Boletus.

Beton Ski Team našel svůj oblíbený BETON

Martin Šťourač a Karel Svoboda z Beton Ski Team vzali pobyt na Chatě pri Zelenom plese ryze tréninkově jak přes den, tak při prodloužení ve večerních a nočních hodinách. První den si lehce vyběhli s lyžemi na zádech do Horní Kežmarské štrbiny a jak říká Karel:
“Po pózování na Malém Kežmaráku jsme přešli na Huncovský štít a sjeli žlabem nalevo od Tatarky (při pohledu od Lomnického sedla). Pokračovali jsme výstupem nezdravě tvrdým Kartarikovo žlabem a dolů jsme se svezli na Skalnaté pleso po sjezdovce. Jistil to návrat na chatu za svitu čelovek.”

Martin Šťourač z Beton Ski Teamu leze do Kežmarské štrbinyMartin Šťourač z Beton Ski Teamu leze do Kežmarské štrbiny

Další den celé dopoledne pršelo, takže Betonáři relaxovali po prozpívané noci a vyšli odpoledne za doprovodu dam do Baranieho sedla, jen Karel si to prodloužil na Baranie rohy. V Baraním sedle si optimisticky nasadil lyže: “Zkusil jsme sjet ze sedla, ale po dvou nezdravě ustřelujících obloucích jsem rychle zaklekl na cepín, který jsem naštěstí měl s hůlkou v ruce a opět si obul mačky.”

Předposlední společný den na Zeleném plese si Beton Ski Team vyšlápnul přes Medené lávky na Lomnický štít s pokusem o sjezd jižní stěny. Martin ujel několik set metrů ve střední pasáži. Hodně nezdravě ledový svah zastavil další sjezd, takže se na mačkách došlo do Lomnického sedla, sjezd na Skalnaté a oblíbený pěší pochod na Zelené pleso. Předposlední den v roce se Betonáři rozdělili, když Martin a dámy odjeli domů, zatímco Karel se připojil k HO SKOL k Novému roku na vrcholu Gerlachu.

Firnové jarní lyžování z Huncovského štítuFirnové jarní lyžování z Huncovského štítu

Asistence Proti větru u pádu v oblasti Baranieho sedla

Dva členové přerovské splitboardové a lezecké úderky, resp. sdružení, Proti větru se stihli ještě v poslední den angažovat při záchrance v oblasti Baranieho sedla:

“Když Kuža hákuje střední pasáž Baraniho sedla, profrčí kolem něj nadzvukovou rychlostí vypadnuvší horolezec. Na nic nečeká a leze nadlidskou rychlostí do míst, kde chytí signál na mobil a bezprostředně avizuje horskou službu. Mezitím Mad rychle sestupujel dolů ke zraněnému a udržuje ho svou bundou a dialogem v přijatelném stavu. Vrtulník ho naložil a fíí do špitálu. Údajně dopadl relativně dobře.”


Sníh je pouze na sjezdovce...Sníh je pouze na sjezdovce...

Sněhová děla jela naplnoSněhová děla jela naplno

Povinné prohřátí v přírodních termálech při návratu z TaterPovinné prohřátí v přírodních termálech při návratu z Tater


Shrnutí?

Jako každoročně se i letos předsilvestrovský tatranský pobyt vydařil.Někteří toho nalezli a nalyžovali hodně, jiní pobyt brali více relaxačně. Celkově se sešla velmi povedená skupina od Vsetína až po různá další místa České republiky a Slovenska. Za Letku karpatských netopýrů bylo zhodnoceno: "Tohtoročné povianočné stretnutie na Brnčálke bolo naozaj veľmi výnimočné, a to tým, že sa  spojilo v jeden úžasný celok, ktoý v sebe zahrňoval rôzne vekové kategorie, rôzne národnosti, ale hlavne rôzne športovo výkonostných jedincov od Top lezcov, lyžiarov až po začiatočníkov. Z čoho vyplýva, len jedno: že hory všetkých zbližujú a nerobia žiadne rozdiely....Takže za nás: jednoznačne vydarená akcička, k čomu prispelo aj miesto konania - Chata pri Zelenom plese."

Neúplná skupina na Chatě pri Zelenom plese - 155. HO Vsetín, Beton Ski Team, Proti větru... chybí Letka karpatských netopýrů a mnozí dalšíNeúplná skupina na Chatě pri Zelenom plese - 155. HO Vsetín, Beton Ski Team, Proti větru... chybí Letka karpatských netopýrů a mnozí další

Další fotografie: FOTOGALERIE CHATA PRI ZELENOM PLESE - PROSINEC 2015.

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám venuje dve desetiletí od Kanady pres Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamcatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky pres kurzy až po prednášky.


05.01.2016, Jan Pala


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

• NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ