HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Dubánčí lyžaři bivakují v iglú aneb příprava na zimu

Dubánčí lyžaři bivakují v iglú aneb příprava na zimu

S blížící se zimní sezónou se začínají na lyžování připravovat i Dubánci, nebo-li postavičky, jejichž fenomén se objevil v roce 2015. Grafik na volné noze Petr Václavek se tehdy potřeboval odreagovat od práce u počítače, a zároveň zabavit děti, takže se pustil do tvorby Dubánků.Po prvních pokusech s kaštany (to si asi pamatuje každý ze základní školy) přešel na vhodnější materiál – žaludy. Stavebního materiálu ve formě žaludů, větviček a listí měl ve svém okolí nadbytek – ze zahrady to bylo dvacet pytlů listí a dva pytle žaludů. Ke spojování jednotlivých částí Dubánků s úspěchem použil tavnou pistoli. Po prvním Dubánkovi na kole přišla řada dalších sportovně nebo tanečně laděných postaviček.

Sníh, sníh, stejně jako řada lidí, i Dubánek má rád sníhSníh, sníh, stejně jako řada lidí, i Dubánek má rád sníh

Dubánčí andělíček ve sněhuDubánčí andělíček ve sněhu

Dubánek se chystá ke spánku v iglúDubánek se chystá ke spánku v iglú

Fotogalerie Dubánci >>


Petr Václavek – Orson říká ke vzniku lyžařských Dubánků:

„Lyžaře jsem udělal hlavně na naléhání mého kamaráda (šíleného skialpinisty) Paliče - pořád mi nedal pokoj a ptal se, kdy už bude. Pak jsem ho konečně udělal, ale zase nebyl žádný sníh, takže jsem ho musel nafotit na zábradlí na schodech. A když už sníh byl, tak se mi při focení rozpadl... no doufám, že podobně nedopadne i Palič. Protože byl lyžař rozbitý a já neměl na slepování čas, musel jsem trochu kouzlit ve Photoshopu - použil jsem jeho starší záběry a spojil je s úžasnými fotkami od mého kamaráda Ilji Mašíka.“

V plné rychlosti ve sjezduV plné rychlosti ve sjezdu

Dubánci mají nejenom vlastní web s tapetami ke stažení na pozadí monitoru, ale také kalendáře, pexeso a dokonce i trička.

Dubánek umí lyžovat i na svazích bez sněhuDubánek umí lyžovat i na svazích bez sněhu

Na upraveném svahu to Dubánkovi na lyžích také jdeNa upraveném svahu to Dubánkovi na lyžích také jde

Na upraveném svahu to Dubánkovi na lyžích také jdeNa upraveném svahu to Dubánkovi na lyžích také jde


Foto: Petr Václavek

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky.


07.11.2016, Jan Pala


Sem vložte diskusní příspěvek.