HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Výroba vlastních skialpových lyží v domácích podmínkách

Výroba vlastních skialpových lyží v domácích podmínkách

K myšlence vyrobit si vlastní lyže mně dohnal předmět Kompozitní materiály, který jsem studoval na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Zrovna bylo období výběru bakalářských prací a po několika konzultacích bylo rozhodnuto, vyrábím si lyže na bakalářku.V ten moment jsem byl i trochu v úzkých, jelikož vše co jsem o výrobě lyží věděl, bylo z youtube a sem tam nějaké fotky a článku na internetu. Ale byl jsem odhodlaný je za každou cenu vyrobit, a jelikož se věnuji plně skialpinismu a sem tam zavadím i o nějaký ten hobby závod, měl jsem jasno, co vyrobím.

Výroba dřevěné formy na lyžeVýroba dřevěné formy na lyže

Průběh lepení lyžíPrůběh lepení lyží

Dolaďování polotovaru lyžeDolaďování polotovaru lyže

 

Fotogalerie Výroba vlastních skialpových lyží >>


Nejdůležitější částí bylo sehnat materiály, které nejsou běžně k dispozici, hrany lyží, skluznice, atd. S tímto problémem mně podpořila česká firma Sporten, které velice děkuji a poskytla mi tolik potřebné materiály (hrany, skluznice a dřevěná jádra). Teď už byla na řadě technologická stránka věci. Jelikož jsem studoval technický obor zabývající se i kompozitními materiály, nebyl to až takový problém, jak původně čekal. Skutečně mi stačily moje studijní vědomosti a videa na youtube. S praktickou stránkou věci mi pomohl pan Kotrla z firmy Willer, který má s lepením kompozitů bohaté zkušenosti.

Testování ve Sportenu - průhyb lyžeTestování ve Sportenu - průhyb lyže

Výroba lyží se sendvičovou konstrukcí

Co se týče samotné výroby, tak známé označení „sendvičová konstrukce“ již mnoho napoví. Lyže se skutečně vyrábí podobně jako sendvič, jen místo šunky tam třeba dáte uhlíkovou tkaninu a místo másla jako pojiva epoxidovou pryskyřici. V první řadě jsem si musel vyrobit formu, na které celé lyže vzniknou. Formu jsem udělal jednoduše z dřevěných desek, které jsem vyřezal podle profilu lyže.

Testování ve Sportenu - torzní tuhostTestování ve Sportenu - torzní tuhost

Výroba samotné lyže začíná nejčastěji od skluznice, na kterou se vytvarují a přichytí ocelové hrany a dále se pokládají vrstvy, které dávají lyži její fyzikální (jízdní) vlastnosti. Počet těchto vrstev a jejich orientace se volí podle toho, jaké má mít lyže vlastnosti a k čemu má být určena. Do této vrstvy patří nejčastěji skelné, uhlíkové (karbonové) tkaniny a jiné úplety.

Testování prvních lyží ve vyšších horáchTestování prvních lyží ve vyšších horách

V terénu s prvními lyžemi - černá uhlíková, modrá skelnáV terénu s prvními lyžemi - černá uhlíková, modrá skelná

V terénu s prvními lyžemi - černá uhlíková, modrá skelnáV terénu s prvními lyžemi - černá uhlíková, modrá skelná


Středu lyže vládne nejčastěji dřevěné jádro, které ještě nebylo žádným novým materiálem překonáno a stále má velký vliv na vlastnosti lyže. Po nanesení a proložení těchto vrstev epoxidovou pryskyřicí, dojde na řadu pohledová vrstva, většinou plastová fólie s potiskem a tím končí hrubý popis skladby lyže. Následuje vytvrzení lepidla a kompletní slepení lyže, které se provádí ve vyhřívaných lisech, nebo u menších sérií a domácí výroby pod vakuovou plachetkou. V závěru stačí lyži obrousit do výsledného tvaru, nechat opracovat skluznici, našroubovat vázání a může se vyrazit.

Černá lyže uhlíková, modrá skelná - v praxiČerná lyže uhlíková, modrá skelná - v praxi

Lyže s uhlíkovou a skelnou výztuží

A protože jsem výrobu lyží měl v rámci bakalářské práce, potřeboval jsem samozřejmě i nějaké jiné výsledky než to, že se na tom dá jezdit. Záměrně jsem vyrobil jednu lyži s uhlíkovou výztuží a druhou se skelnou výztuží. Tyto lyže jsem porovnával mezi sebou. Obě lyže mají rozměry 117-76-97 mm, délku 170 cm, rádius 22 m a hmotnost 1450 g. Po nedestruktivních testech ve Sportenu vyšlo, že lyže jsou na úrovni střední třídy sportovní kategorie, což bylo výborné. Zajímavé však bylo to, že lyže měly téměř totožné výsledky, i když byly z různých materiálů.

S designem druhého prototypu lyží jsem si trochu vyhrálS designem druhého prototypu lyží jsem si trochu vyhrál

Druhý prototyp lyží byl s povrchovou úpravou Univerzity Tomáše Bati ve ZlíněDruhý prototyp lyží byl s povrchovou úpravou Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně

Druhý prototyp lyží - závodní modelDruhý prototyp lyží - závodní model


Když vezmu v úvahu časovou náročnost na výrobu jednoho páru lyží, tak časově nejnáročnější je sehnat materiály k lyžím. Samotný návrh spočíval v prostudování spousty katalogů lyží různých značek a zvolit optimální skladbu lyže s ohledem na materiálové a technologicky dostupné možnosti tak, abych se co nejvíce přiblížil k odvětví, pro které budou lyže určeny. Výroba spočívá v rychlém slepení jednotlivých vrstev (okolo 30 minut), kvůli lepidlu, které brzy zatuhne a následně musí minimálně 24 hodin vytvrzovat za zvýšené teploty dle typu lepidla. Pak už se lyže obrousí a je připravena k použití.

Skladba jednotlivých lyžíSkladba jednotlivých lyží

Kladení uhlíkové tkaninyKladení uhlíkové tkaniny

Lyže zalisována ve formě Lyže zalisována ve formě


Nejdůležitější však je to že jsem práci u státní zkoušky obhájil a na lyžích stále lyžuji. A navíc měly lyže docela úspěch jako rarita ve škole, tak jsem si v navazujícím studiu udělal další, i k propagaci školy. V nynější době vyrábím stále dál a stále se snažím zdokonalovat.

Radek Zavadil se věnuje hlavně horským sportům od trailových běhů přes skialpinismus až k horolezectví. Mezi jeho hlavní koníčky také patří konstruováni a technika, kterou také studuje a díky níž si vyrábí vlastní lyže a jiná příslušenství pro své sportovní aktivity.


06.02.2017, Radek Zavadil


DiskusePetr

Paráda, smysluplná bakalářka

13. 02. 2017, 18:10:52

Matěj

Článek jsem nalezl a s obdivem přečetl při hledání informací o epoxidech. Mám o něco skromnější cíl - rád bych zkusil slepit prošlápnuté běžky, přibližně podle tohoto návodu:

http://www.skinnyski.com/gear/products/articles/skirepair-1.html

Ocenil bych radu, jakou je na to vhodné použít pryskyřici. Pracoval jsem dosud s klasickým epoxidem, doma mám ještě zásobu pryskyřice  asi z roku 1980:-) Ale předpokládám, že chemické technologie šly od té doby přeci jen dopředu a dnes bude mnohem větší sortiment. Jaký druh epoxidu, nebo jaký konkrétní výrobek by byl vhodný?

Díky!

matej@boha.cz

12. 03. 2017, 20:19:17

Radek

Ahoj, na tyto lyže jsem používal Letoxit PR220 ;)

Kdyžtak jsem na meilu.. ZavadilRadek@seznam.cz

30. 03. 2017, 21:03:03

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze