1. a 2. kolo ČP ve skialpinismu (O dřevěného Krakonoše a Říčky skialp night)

Seriálem skialpinisitických závodů je HUDY Český pohár ve skialpinismu, který organizuje Český horolezecký svaz. Letos se skládá celkem z pěti závodů stylem start-cíl v rámci České Republiky a Slovenska. Vrcholným závodem tuzemské závodní sezóny je mistrovství ČR ve Špindlerově Mlýně. Po přesunutí prvního závodu ČP Ramzové kvůli nedostatku sněhu z lednového termínu na březnový, se celý seriál poháru rozjel až na konci ledna na ikonickém závodě O dřevěného Krakonoše.

22. ročník závodu O dřevěného Krakonoše ve speciálním režimu …

Pandemie Covidu i letos významně ovlivnila organizaci již 22. ročníku závodu O dřevěného Krakonoše, který se tradičně koná v Rokytnici nad Jizerou, lyžařském středisku v západních Krkonoších. Jelikož pořadatelé z místního TJ Spartak Alpin clubu do poslední chvíle nevěděli, zda-li se nějak nezmění vládní opatření a bude možné závod uspořádat, sáhli po poněkud netradiční variantě dvou nezávislých závodů během jediného víkendu – hlavního závodu ČP s hromadným startem v sobotu dopoledne a veřejného závodu s individuálním otevřeným startem kdykoliv mezi 11.00 hodinou sobotní a 16.00 hodinou nedělní a vlastním měřením ve stejném duchu jako loňský rok.

Hlavní závod HUDY Českého poháru ve skialpinismu, který se striktně řídil nejen vládními opatřeními, ale především oficiálními pravidly závodů ve skialpinismu. Organizátorem HUDY Českého poháru je tradičně Český horolezecký svaz. Všichni účastníci byli při prezentaci kontrolováni, zda-li mají platný covid certifikát a jsou členy ČHS, HS nebo organizace sdružené pod UIAA. Startující v kategoriích Elite získávají body do HUDY Českého poháru ve skialpinismu 2022.

Hlavní závod ČP od startoval v sobotu v 11 hodin …

V sobotu v 11 hodin se již tradičně pod startovním obloukem u restaurace Černý potok sešlo celkem 68 závodníků českého poháru. Sněhové podmínky na Vlčím hřebeni nebyly letos bohužel ideální, proto byla trať hlavního závodu upravena. Muži, ženy i veteránky a veteráni (kromě juniorů a kadetů, kteří měli zkrácenou variantu) šli stejnou „Vlčí trať – A“. Měřila necelých 15 km s převýšením 1 100 výškových metrů. Závodníci prošli celkem sedmi depy, na nichž museli čtyřikrát nasadit tulení pásy. Ihned po startu se na špici drželi naši nejlepší závodníci a tak to vydrželo až do cíle. Letošní podmínky byly poměrně náročné díky velkému množství nového sněhu a neustálému hustému sněžení. S tím se potýkali nejen první na špici, kteří ještě navíc museli prošlapávat zapadávající stopu, ale i všichni ostatní závodníci. Dřevěný Krakonoš patří k náročnějším závodům českého poháru a každoročně prověřuje nejen fyzickou zdatnost účastníků ale materiál. Sjezdy byly vskutku pekelné a v několika případech došlo i k únavě materiálu. Na špici se mezi prvními pěti závodníky dlouhou dobu držel i mladý závodník z kategorie Juniorů, který však během jednoho náročného sjezdu ve volném terénu zlomil lyže a musel bohužel ze závodu odstoupit. Organizátoři i přes náročné podmínky dokázali skvěle zajistit celou trať a tak se všichni vrátili ve zdraví do cíle.

A kdo letos dosáhl na krásné dřevěné medaile?

Díky zkrácené trati byl letošní ročník opravdu rychlý. Nejrychlejší byl Michal Štantejský (SAC Špindlerův Mlýn/ SkiAlpShop) – 1:18:28 hod., za ním dorazil Radoslav Groh (HUDY) – 1:19:29 hod. a na třetím místě dokončil Pavel Ondrášek (Skialp Dolní Morava/ Alpsport) – 1:21:38 hod. Mezi ženami zvítězila Marcela Vašínová (Salomon) – 1:38:41 hod., druhá projela cílem Tereza Rudolfová (Montura/ Hagan) – 1:41:04 hod. a na třetím místě dokončila Johana Macková (Dynafit) – 1:50:00 hod. Český pohár má celkem osm kategorií, výsledky dalších kategorií naleznete na webové stránce závodu. Všichni vítězové si kromě bodů do českého poháru odnesli i krásné tradiční dřevěné medaile a Ti na nejvyšším stupínku dokonce i šošku vyřezávaného dřevěného krakonoše.

Po startu hlavního závodu se mohl individuálně zazávodit kdokoliv z řad veřejnosti…

Po startu hlavního závodu se mohli vydat skialpinisti z řad veřejnosti vydat na jednu ze 4 tratí, které byly pro závodníky a závodnice připraveny. Novinkou letošního ročníku byla Dětská trasa, dlouhá necelé 3 km s převýšením 250 m. Tento druhý závod byl koncipován stejně jako minulý rok, a to v „online v duchu Fair play“ a probíhal až do nedělních odpoledních hodin. Zavodníci si individuálně mohli projít libovolnou trasu, zaznamenat si svůj čas na hodinky či telefon a odeslat ho pak z klidu a tepla domova soubor GPX pořadatelům. Závodu pro veřejnost se celkem zúčastnilo 58 závodníků

Vyhlášení výsledků závodu O dřevěného Krakonoše 2022 v prostoru cíle

2.kolo ČP proběhlo v rámci 6.ročníku Říčky Skialp Night …

Vítězové 2.kola ČP ve skialpinismu – Scarpa Skialp Night Říčky

Dalším závodem HUDY Českého poháru ve skialpinismu 2022 st stal oblíbený večerní závod Scarpa Skialp night, který se uskutečnil v sobotu 12. února ve Ski areálu Říčky v Orlických horách.

V kontrastu k prvnímu závodu ČP, v Říckách všechny účastníky přivítala jasná obloha, zářící hvězdy a měsíc. Podmínky pro další zastávku HUDY Českého poháru ve skialpinismu skoro nemohly být lepší. Závodilo se v kategorii Elite, Hobby a Freetour. Pro každého účastníka si již tradičně pořadatelé nachytali parádní účastnické tričko s krásným designem. Pro mnohé je právě toto tričko motivací k účasti. 🙂

Rychlá trať s mnoha depy pro převlíkání pásů….

Na startu 6.ročníku Scarpa skialp night se sešla stovka sportovců. Startující v kategoriích Elite – muži, ženy, veteráni a veteránky se seřadily na startovní čáře o půl šesté večer. Muže a veterány čekalo na trati 5 kopců s celkovým převýšením téměř 1300 m. Ženy a veteránky pak šli o jeden kopec méně. Celkově trať v Říčkách není příliš technická v porovnání s ostatními závody ČP a proto zde není prostor pro příliš chyb a tempo je opravdu vysoké. Jde se několik kratších kopců (cca 250 – 300m převýšení na kopec) po sjezdovkách a jejich blízkém okolí na vršek hory Zakletý 991 m. Důraz je kladen na rychlé převlíkačky pásů. Nejsou zde vůbec žádné sjezdy ve volném terénu. Sjíždí se vždy po modré sjezdovce na přímo bez mnoha oblouků. Do kopce pak musíte podat maximální výkon, abyste neztráceli cenné sekundy. V posledním kole se stoupá až na Pěticestí, odkud pak následuje sekce 1 km bruslení po hřebeni zpět do ski areálu. Zde jsou prověřeny i běžkařské techniky a kdo proložil svůj skialp trénink běžkami má zde nespornou výhodu nad soupeři.

V kategorii muži elite zvítězil v těsném souboji Pavel Ondrášek ze Skialp Dolní Morava, který doslova na cílové pásce předstihl Michala Štantejského z SAC Špindlerův Mlýn. Třetí místo obsadil David Novák závodící za Scarpa Skialpinklub HS O.h.. Vítěz mezi muži si odnesl domů mimo dárků od sponzorů i putovní pohár s parožím se jmény všech předešlých vítězů. Mezi ženami kralovala Johana Macková (Dynafit) a druhá byla Gábina Matějíčková zavodící za Ski MO Orlické Záhoří.

Mezi veterány byl nejlepší Jan Pochobradský ze Scarpa Skialpinklub HS O.h. před Vratislavem Drtinou SAC Špindlerův Mlýn a Martinem Hilpertem závodícím za HS Benecko. V kategorii veteránek zvítězila Kateřina Trdlová (Sir Joseph), druhé místo obsadila Adéla Romaniaková z SAC Špindlerův Mlýn a  třetí místo patřilo místní legendě Lence Hepnarové ze Scarpa Skialpinklub HS O.h.. V juniorské kategorii se na startu objevili jen dva závodníci, ale jejich odhodlání bylo veliké a tak absolvovali stejnou trať jako muži. Zvítězil Adam Lustig z Harrachova před Ondřejem Studničkou (Jdu to zkusit podruhé). Mezi kadety si to rozdali také dva závodníci a nakonec byl rychlejší Ondřej Nenadál, který porazil Vojtěcha Žofku.

Celkové výsledky jsou k nahlednutí zde.

Součástí letošního ročníku byl, jako každoročně, i veřejný závod….

V kategori hobby, závodníci absolvovali 2 kola a tedy i dva výstupy na Pěticestí s celkovým převýšením řevýšení 512 metrů. Start byl u Skirestu v Říčkách, dále loveckou cestou proti proudu hlubokého potoka na Pěticestí, po žluté na vrch zakletý a po modré sjezdovce zpět do Skicentra. Mezi hobby muži byl nejrychlejší Jan Moravec a mezi hobby ženami protla cílovou pásku nejrychleji Jana Adámková.

Speciální soutěží byla pak kategorie Freetour, kde účastníci šli pouze jedno kolo a svůj čas si mohli ale nemuseli vylepšit vypitím rumového panáku. Výsledky kategorie freetour silně ovlivnil „rumový bonus“ na Pěticestí, který dokonale zamíchal pořadím a dopomohl k vítězství Honzovi Vernerovi. Mezi ženami byla nejrychlejší Gabriela Pohunková.