Současné mobilní telefony mají téměř neomezené možnosti použití při pohybu ve sněhem pokrytých horách. Existují desítky různých aplikací, které mohou pohyb na sněhu nejenom ulehčit z hlediska navigace a plánování túry, ale také z hlediska lavinové prevence. V první dílu představíme některé z nich, které se můžou hodit při plánování túr a sjezdů.
Laviny jsou objektivně i subjektivně největším nebezpečím při výletech ve sněhem pokrytých neledovcových pohořích. Při jakýchkoliv sjezdových aktivitách (skialp, freeride, telemark, snowboard, splitboard atd.) potenciální nebezpečí lavin ještě roste, neboť většina 35-45° svahů, zajímavých pro sjezdy, se nachází ve sklonech, kdy k lavinám dochází nejčastěji.
Testování stability sněhové pokrývky je jednou z nejdůležitějších činností před samotným sjezdem ve volném terénu. Kromě nejvíce známých testů jako je zjištění sněhového profilu, klouzavý blok, Norská sonda a další, je možné použít i některý z aktivních testů přímo zatěžujících svah, který se má sjíždět. Výborným aktivním testem je seříznutí svahu lyžemi. Jak to správně provést je popsáno níže.
Testování stability sněhové pokrývky je jednou z nejdůležitějších činností před samotným sjezdem ve volném terénu. Kromě pasivních testů stability sněhové pokrývky je možné výhodně použít i některý z aktivních testů přímo zatěžujících svah, který se má sjíždět. Asi nejlepším aktivním testem je zatížení svahu hmotou o hmotnosti a velikosti přesahující lyžaře – utržení převěje, spuštění sněhové koule nebo uvolnění balvanu.
Titulek je na první pohled trochu paradoxní, neboť je těžké si představit, že může existovat nějaká nepotřebná lavinová výbava… ale ona skutečně existuje. Na prvním místě do ní patří lavinová šňůra těsně následovaná moderní „verzí“ lavinové šňůry Flash Avalanche.
Ve sněhem pokrytém zimním terénu se stále můžeme setkat se staršími typy lavinových vyhledávačů. Ať již mezi aktivními skialpinisty, freeridery nebo snowboardisty, tak často i v půjčovnách outdoorového vybavení. Pojďme se podívat, jak je používání těchto lavinových vyhledávačů bezpečné, či nikoliv. A jaká jsou s použitím starších lavinových vyhledávačů možná úskalí a rizika.
Do rozšiřujícího vybavení pro pohyb v terénu s možným pádem sněhových lavin patří v první řadě různá řešení lavinových batohů a další méně rozšířené pomůcky, které představíme.
Rakouská firma Pieps je plně zaměřena na bezpečnostní výbavu do zimního terénu s potenciálním nebezpečím lavin. Je proslulá i tím, že se lavinové vyhledávače obecně nazývají „pípáky“.
„I nad C2 jsme se bohužel stále bořili po kolena do přefoukaných desek sněhu. Jiné expedice zrušily kvůli podmínkám účast. Majestátní Satopanth zůstane v této sezóně zcela nezlezen,“ oznamuje bratská dvojice Jiří a Ondra Švihálkovi 22. května 2018 z tábora pod sedmitisícovkou Satopanth (7075 m). Tato hora je součástí skupiny Gangotri v indickém Garhwalském Himálaji a brněnská bratrská dvojice si ji vybrala za hlavní expediční cíl roku 2018. Nejenom o Satopanthu bude Jiří a Ondra vyprávět na Festivalu Obzory 2018.
BREAKING: krátka videospomienka na spoločensko-športové udalosti v krajine vychádzajúceho slnka vyvolala celosvetový ohlas – „Unáhlili sme sa. Grand prix patrí jednoznačne Kuchynskému štúdiu! Sorry, Rasťo…“ porota MFHF Poprad 2018
Komise tradičního skialpinismu ČHS pořádá výroční Setkání skialpinistů na ukončení kalendářního roku 2018. Setkání se uskuteční v hotelu Bauer na Bílé v Beskydech ve dnech 7. až 9. prosince 2018. Setkání skialpinistů je určeno pro všechny příznivce pohybu ve sněhem pokrytých horách od České republiky až po Himaláje.
Ve dnech 7. až 12. října 2018 se v Innsbrucku uskutečnila konference International Snow Science Workshop (ISSW) 2018, na které se sešlo několik set účastníků od severní Ameriky přes Evropu až po Japonsko.
Materiál k traileru vznikal na nespočtu krásných míst napříč celým Norskem v průběhu dubna a května 2016. Tou dobou během 46 dní bratrská skialpinistická dvojice Jiří a Ondra Švihálkovi (Kejda Ski Team) projeli a skialpově prozkoumali všechna významná norská pohoří od jihu na sever a zase zpět.
Jsem trochu ostuda, ale Jeseníky jsem vůbec neznala. Abych vůbec poznala ty nejhezčí a nejprofláklejší místa, každoročně se hlásím na nějaký tamní trailový závod. Letos to vyhrála Jesenická stovka, neboť není čas ztrácet čas a je lepší toho poznat víc při jednom zátahu, nechť je zážitek intenzívnější.
Hodně touhy a ještě víc obav…na skialpech už jezdím, co pamatuji, ale takové ty věci kolem komína. Po jedné tragické události jsem se zimním Vysokým Tatrám asi 15 let vyhýbala. Už bych se zase mohla vrátit…