Pohyb na tuleních pásech a lyžování je možné provozovat pouze po část roku. Od jara do podzimu, případně i v zimě mimo pobytu na horách, je potřeba děti vhodným způsobem „unavovat“. K tomu existuje řada adekvátních aktivit rozvíjejících jak pohybové schopnosti, tak orientaci v terénu a přístup k přírodě obecně.
Splitboard existuje už více než čtvrt století a otevřel libovolné volné terény i snowboardistům, kteří byli do té doby odkázáni na výstup na sněžnicích s prknem na zádech. V posledním desetiletí zažil splitboard obrovský boom a spousta firem se věnuje vývoji a výrobě vázání i „rozříznutých“ prken.
Lyžování ve volném terénu má řadu podob od mírných širokých plání přes lesní porosty až po velmi strmé kuloáry a žlaby. V místech s vyšším množstvím sněhových srážek se k uvedeným může přiřadit také jízda v potočních korytech s hopsáním přes terénní nerovnosti nebo přímo úplně „hopsinkové“ pillows, nebo-li polštáře.
Sněhové laviny jsou zkoumány ze všech možných úhlů i pohledů od čistě „uživatelského“ přístupu vhodného pro každého, kdo se pohybuje na tuleních pásech s lyžemi nebo splitboardem. Na volitelný předmět fyzikální seminář FJFI ČVUT Praha v zimním semestru 2020-2021 jsem si připravil vliv lyžaře na možné uvolnění sněhové laviny.
Kanadská firma Genuine Guide Gear sídlící ve Vancouveru představila v roce 2020 horkou novinku pro vyznavače širokých a “dlouhých” lyží – G3 SLAYr s šířkou pod vázáním 114 mm a v délkovém rozpětí od 178 do 195 centimetrů. Lyže jsme měli možnost vyzkoušet na SNOWfestu v Davosu na začátku ledna 2021.
V dobách, kdy internet znalo jen pár zasvěcených a hitem mobilní komunikace byla Nokia 5110 (tlačítkový telefon s možností uložení pár kontaktů a SMS) se nám v zimě stala nepříjemná příhoda se samovolně uvolněnou lavinou. Zatímco dnes jsou k dispozici velmi podrobné lavinové předpovědi, tehdy se dalo něco málo zjistit jen telefonátem na horskou službu.
Zimní sezóna 2020-2021 v restrikcemi omezené době je z hlediska sněhové nadílky výrazně nadprůměrná v porovnání nejenom s uplynulým desetiletím. Z pondělí 7. února na úterý 8. února napadlo v Praze větší množství sněhu a od úterního rána se všude vyrojili běžkaři, sáňkaři a bobisti. Nemohli chybět ani vyznavači tuleních pásů.
Vtipná glosa z pera horského vůdce Vojty Dvořáka.
Tak už to bude skoro rok, co jsme se na přelomu února a března 2020 vraceli ze Slovenska a tamního nejhezčího skialpového závodu Hore-Dole Derešom. Kousek za hranicemi jsme v rádiu poslouchali, jak máme v republice prvního nakaženého Covid-19 a jak se Evropě začínají pomalu zavírat hranice.
Pohyb na tuleních pásech s využitím lyží nebo splitboardu zažívá v posledních letech exponenciální rozmach. S tím souvisí i vývoj výstroje využitelné pro tyto aktivity ve sněhem pokrytých horách. Pro co nejlepší zážitek z výletů jsou kromě jiného důležité i hole jak pro výstup, tak pro sjezd. Uvedeme si základní rozdělení a parametry holí vhodných pro pohyb na sněhu.
Většina našich horských oblastí je pokryta lesy, jen vrcholové partie bývají bezlesé. Téměř všechna zajímavá místa navíc patří do oblastí s vyšším a vysokým stupněm ochrany přírody. I přesto se dá najít řada míst k aktivitám na skialpinistických lyžích nebo splitboardu.
Silvestrovský skialp má tu nevýhodu, že podmínky oproti jarnímu bývají často velice vrtkavé. Pokud k tomu přidáte aktuální situaci pandemie na vzestupu a pravidla vstupu do jednotlivých zemí, vyjde vám rovnice o tolika neznámých, že přemýšlíte, jestli není lepší vsadit sportku. Co se bude dít v Alpách do poslední chvíle nikdo moc netušil, a tak jsme neodmítli Paličovu nabídku vyrazit do jeho oblíbené Makedonie.
V první polovině ledna 2021 jsem se poprvé zúčastnil tradiční akce SNOWfest ve švýcarském Davosu. Do Švýcarska jsme odjeli už v pátek, abychom se před začátkem SNOWfestu trochu rozhýbali na lyžích. Zatímco někteří z nás už byli na lyžích řadu dní, pro jiné to měly být první lyžařské dny v sezóně 2020-2021.
V článku jsou popsány různé druhy vybavení pro skialp s dětmi s jejich výhodami a případnými zápory.
Sakartvelo, jak zní v gruzínštině její název, je relativně malá země, avšak najdete v ní vše od moře, pouště, až po pětitisícové vrcholy. Pro Středoevropana je místní skialpový terén téměř nepředstavitelný, protože obsahuje doslova všechno – vysoké štíty, žlaby, lesy, extrémní sjezdy i začátečnické túry – a navíc je z větší části neprobádaný, nezmapovaný a neježděný.