Vojtovy vzdechy aneb ZE ŽIVOTA HORSKÉHO VŮDCE

Vojtovy vzdechy aneb ZE ŽIVOTA HORSKÉHO VŮDCE

Vtipná glosa z pera horského vůdce Vojty Dvořáka.

SÁM MÁM MÁLO

Hnusnej kurz skialpinismu. Takovej, aby se to nikomu nelíbilo. Lepit klientům pásy obráceně a nedovolit jim si přepnout boty na chůzi. To by bylo něco! Odradit ty lidi od pohybu na skialpových lyžích a chození si, kde se jim zachce. Já snad ty kurzy skialpinismu budu dělat tak, aby všichni frekventanti lyže v neděli večer hodili do Úpy a nikdy se sem nevraceli. Nebo maximálně na sjezdovky. Protože, když se jim to bude líbit, budou v tom pokračovat a bude jich všude moc. A co já? Sám mám málo!

Lepší skialp

Propadnout skialpům je samozřejmě v pořádku a je to moc krásná věc. Zkušenosti z Krkonoš mě však přivedly k sepsání pár postřehů, které by mohly pomoci ke zvýšení skialpové etiky. A v případě výskytu většího než menšího množství skialpinistů na jednom místě i k vzájemné ohleduplnosti, lepšímu fungování nebo prostě k pohodě. Co mě teda nejvíc štve?

Nezdravení

Zas tak moc nás na těch hřebenech není, abychom se nemohli pozdravit nebo alespoň na pozdrav odpovědět. Adekvátně ke způsobu, jakým nás „ten druhý“ pozdravil či počastoval. Nechápu zaryté mlčení nebo předstírání „jakože neslyšel“ od lyžaře, který mě míjí. Nejedeme přecpaným busem na Kavčí hory, ne?

Vojta předvádí dokonale provedenou pádovou techniku přes hlavu s paralelním vedením lyží
Vojta předvádí dokonale provedenou pádovou techniku přes hlavu s paralelním vedením lyží

Překvápko

Někdo vás bez varování předběhne nebo předjede. Zezadu. Takže pak skáčete do závěje nebo se vám vyrazí opar. Když se blížím k jakékoliv skupince lidí v trase či na cestě zahalekám, dám o sobě vědět (většinou pozdravem). Po průjezdu poděkuji. A někdy i dodám, že nás jede ještě třeba pět, že jsem sám či poslední kus. Nic složitého, že?

Vybavení na batohu

Nenoste vybavení na batohu navěšené jako hobiti na cestě do Roklinky. Vybavení jako lopatu, sondu či termosku mějte v batohu. Lopatu na batohu můžete při pádu ztratit zrovna, když ji budete nejvíc potřebovat. Lahve a termosky ze síťek vypadávají. PET lahve na batohu zamrzají anebo při napití studí jako tekutý dusík.

Se zdravící skupinkou na sněhu v České republice
Se zdravící skupinkou na sněhu v České republice

Bobřík mlčení

Když se zeptám: „Kam frčíte?“ nebo „Kam máte namířeno?“ někteří skialpinisté mlčí, jako bych se jich ptal na jantarovou komnatu nebo PIN. Není to vyzvídání, ale sběr informací před výstupem nebo sjezdem. Tato informace se hodí nejenom do mozaiky rozhodovací matice, ale třeba i když se zkazí počasí, případně když se někdo hledá. Sdílení může pomoci i vám! A navíc sdílená radost je přece dvojnásobná radost!

Zkušenosti čtenářů

Pavel Šimek

Co si kdo přinese, ať si zase odnese
(A pred vyhozenim do kose pokud možno vytřídí)
Se zvýšeným počtem skialpinistů bohužel přibývá i bordelu. A ty pětky a jiné věci opravdu patří do batohu jak je zmíněno v článku. Ze síťky na batohu vytratratis petku ani o tom nevíš.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: