4. kolo českého poháru ve skialpinismu – Hore-dole Derešom očima vítězky Terezy Rudolfové

4. kolo českého poháru ve skialpinismu – Hore-dole Derešom očima vítězky Terezy Rudolfové

4. kolo českého poháru ve skialpinismu proběhlo v rámci závodu Hore-dole Derešom na slovenské půdě v Nízkých Tatrách v oblasti Chopku. Jedna z našich nejúspěšnějších skialpinistek – Terka Rudolfová – si nejen hravě poradila s náročností technické tratě, ale dokázala porazit i všechny Slovenky a zajistit tak zlato pro českou výpravu. Proto jsme se rozhodli vyzpovídat právě ji.

Hore-dole Derešom jsou skialpinistické závody v tom pravém slova smyslu. Odehrávají se ve skutečném horském prostředí. Obsahují těžké výšlapy na mačkách za použití fixních lan a náročné strmé sjezdy ve žlabech se sklonem nad 40°. Tento závod je opravdu náročný a vyžaduje od každého účastníka perfektní fyzičku a technické dovednosti. Letos se počasí vskutku vydařilo a závodníky tak čekala náročná trať – cca 13 kilometrů s 1800 vertikálními metry. Jedná se o nejtěžší závod z celého českého poháru.

Hore-dole Derešom očima vítězky Terky Rudolfové ….

Ahoj Terko, moc Ti gratuluji ke krásnému výsledku. Ráda bych se Tě na úvod zeptala, jak jsi se vůbec dostala k závodnímu skialpinismu?

Ahoj, žádný speciální příběh k tomu ani nemám. Sport mám obecně ráda, a když se objevily skialpy vyzkoušela jsem je také. No a pak jsem se přihlásila na závod s kamarády, jen tak pro zábavu a celkem mi to šlo, tak už jsem u toho zůstala:-)

Máš za sebou spoustu úspěšných národních i mezinárodních závodů v triatlonu, horském kole i Adventure race. Bereš skialp spíše jako doplněk a trénink přes zimu nebo je to momentálně Tvůj sport číslo jedna?

No upřímně původně to byl jen doplněk na zimu, ale postupně se z toho stal hlavní sport.

Jak shledáváš náročnost tratě Hore-dole Derešom např. v porovnání s ostatními závody českého poháru? Nebo i jinými závody v Alpách?

Hore-dole Děrešom je velmi specifický závod, myslím, že závody v Čechách se s ním nemůžou porovnávat. Dost dobře u nás nemáme takové terény, kde by šlo něco takového uspořádat. Závod je velmi technický i na Slovenské a mezinárodní poměry. Málokde se Vám stane, že musíte třikrát za závod nasazovat mačky.

Připravovala ses nějak speciálně na tento závod ať už fyzicky, mentálně nebo technicky?

Ani ne. Jen jsem si dobře připravila vybavení a hlavně nastavila mačky, abych je cestou neztrácela z bot.

Koukala jsem na fotky a letos Vám vyšlo nádherné počasí, jaké byli podmínky přímo na trati?

Letos počasí vyšlo výborně. Konečně po několika letech kdy měli pořadatelé smůlu a trať museli kvůli počasí krátit. Podmínky byly skvělé, na tvrdý podklad napadlo trochu čerstvého sněhu, takže i sjezdy byly super.

Jedná se o poměrně technický závod, kde každý účastník musí být vybaven lavinovým přístrojem, sondou a lopatou. Jak hodnotíš zajištění bezpečnosti tratě organizátory závodu?

Organizátoři spolupracují s horskou službou a trať vždy upravují podle aktuálních podmínek tak aby byla bezpečná. V tomhle jsou profíci a věřím jim na 100%.

Co se Ti z celého závodu nejvíce líbilo? 

Když jsem byla v cíli 😀 To je legrace samozřejmě i když upřímně jsem ve výstupech na botách docela trpěla. Letos bylo super to krásné počasí, tak člověk si mohl skvěle užít, že je v opravdových horách.

Jsi spokojená se svým letošním výkonem na Hore-dole Derešom v porovnání s minulými ročníky? 

Předchozí ročníky byly trochu boj o přežití, díky počasí a obecně těžkým podmínkám. Tak letos to bylo trochu více o závodění. Spokojená samozřejmě jsem. Vyhrát takový závod je pro mě úspěch.

Jaká zde byla letos konkurence v ženském poli závodnic? 

Holek startovalo poměrně hodně, ale opravdovou konkurencí mi byla jen Rebeka Rizmanová ze slovenské reprezentace.

Jak se Ti šlo? Měla jsi nějakou krizi během závodu?

Pochválit se úplně nemůžu. Jelikož jsem den před závodem vyrazila na Fatru a trochu jsem se na kopcích zapomněla déle než by bylo před závodem vhodné, byla únava při závodu samozřejmě znát.

Jedná se už o delší závod, doplňuješ nějak energii během závodu? 

Vzala jsem si pití a gel, ale nějak nedošlo ani na jedno ani na druhé.

Jak bys zhodnotila celou organizaci Hore-Dole Děrešom? 

Závod jako takový je perfektně připravený. Na pořadatele se můžete spolehnout nejen s tratí a bezpečností, ale i s časovým rozvrhem. Jediné co nečekejte je velká show kolem závodu, kterou by si to možná zasloužilo.

Komu bys závod doporučila?

Všem zkušeným skialpinistům, kterým jsou české závody trochu málo. A všem, kteří touží po dobrodružství.

Máš nějaké další cíle pro zbytek letošní sezóny?

Nevím jestli cíle, ale plánů je ještě hodně. Momentálně už je za dveřmi závod světového poháru v Itálii. Hned další týden jedeme na Bokami Západních tater s Marcelou Vašínovou. Pak ještě následuje závěrečné kolo světového poháru ve Francii a na závěr PDG ve Švýcarsku. No je toho ještě dost…

Chtěla by jsi někomu poděkovat?

Určitě všem, co mě podporují v tom, co dělám, a fandí mi. Myslím nejen rodinu, ale samozřejmě i sponzory, bez nich by to určitě nešlo.

My Ti také moc děkujeme za Tvůj čas a přejeme Ti hodně úspěchů do zbytku sezóny i dalších let.

Jak dopadla naše česká výprava ve slovenské a polské konkurenci?

Ani naši chlapy se neztratili v závodním poli a hned v top 10 jsme měli tři české závodníky. Nejlepší výkon podal vynikající Jakub Fabián, který bral 4.místo se ztrátou pouhých 5 minut na vítěze Jakuba Šiarnika. Na 9. místě se umístil Pavel Ondrášek a hned za tím elitní top desítku zavíral David Novák. V ženách závod ovládla již zmiňovaná Terka Rudolfová a na krásném 4.místě Eliška Vondráčková. Kompletní výsledky jsou k nalezení pod následujícím odkazem: https://www.skimostats.com/event/slovak-national-cup-2022-hore-dole-deresom

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: