AKU MINIMA: BOTY S MINIMÁLNÍM EKOLOGICKÝM DOPADEM A ITALSKOU KVALITOU

AKU MINIMA: BOTY S MINIMÁLNÍM EKOLOGICKÝM DOPADEM A ITALSKOU KVALITOU

V italské obuvnické firmě AKU není ekologie jen prázdné heslo. Proto vyvinuli první botu na trhu s minimálním dopadem výroby na životní prostředí. V čem je AKU Minima výjimečná?

Když AKU v roce 2020 představila model Minima, byl to jen další krok v dlouhodobém ekologicky orientovaném směřování firmy. Vytvořila volnočasovou obuv v elegantním designu, která nese prvky stylu tradičních pohorek a je ideálním obutím do města či na cesty. Jedná se o první a jedinou botu na trhu s outdoorovým zbožím, jejíž svršek i podšívku tvoří ze 100 % useň Zero Impact, získaná ekologicky šetrným procesem barvení.

Barvení bez těžkých kovů

Právě barvení usně patří z hlediska ekologie k jedněm nejpalčivějších problémů obuvnického průmyslu. Chemický koktejl látek, které se při procesu barvení často používají, má v zemích třetího světa za následek například znečištění zdrojů pitné vody.

Klíčovým faktorem pro prvotřídní kvalitu bot AKU je použití kůže, respektive usně, z renomované italské kožedělné společnosti Dani Sustainable Leather, která vyvinula ekologicky šetrný proces barvení bez použití chromu a těžkých kovů. Zpracování usně Zero Impact probíhá za použití čerstvé kůže, čímž se eliminuje potřeba konzervace solí a následná spotřeba vody, k odstranění chloupků se využívá peroxid vodíku a celková spotřeba energií se snížila o 5 %. Dalším aspektem barvení usně jsou emise oxidu uhličitého, které firma Dani kompenzuje podporou výsadby lesů v rámci iniciativy v oblasti klimatické neutrality (UNF CCC) organizace OSN.

Minimalizace odpadu

Hlavním materiálem pro výrobu bot AKU Minima je kůže, jejíž zpracování také představuje hlavní zdroj emisí CO2. Proto se italský výrobce zaměřil při návrhu designu i procesu produkce na minimalizaci odpadu. V běžné výrobě se nedokonalé části usně se škrábanci, jizvami nebo zvrásněným povrchem vyhodí jako odpad. Při výrobě modelu Minima se však tyto kusy používají v oblasti paty či okolo kotníku, ovšem z rubové strany, díky čemuž nejsou nedokonalosti vidět. To, co na první pohled vypadá jako semišová podšívka, je ve skutečnosti kůže z druhé strany. Výsledkem je menší množství kůže na výrobu jedné boty a méně odpadu, který skončí na skládce.

Ekologicky zodpovědné postupy AKU zvolila také u mezipodešve, která je vyrobena za použití kombinace recyklované EVA pěny a korku, navíc vyrobené lokálně, nedaleko sídla firmy AKU. Také vložka v botách Minima využívá směs usně Zero Impact a kokosových vláken – průmyslového odpadu, kterému je tak vdechnut nový život.

AKU Minima je první a jedinou botu na trhu s outdoorovým zbožím, jejíž svršek i podšívku tvoří ze 100 % useň Zero Impact, získaná ekologicky šetrným procesem barvení.
AKU Minima je první a jedinou botu na trhu s outdoorovým zbožím, jejíž svršek i podšívku tvoří ze 100 % useň Zero Impact, získaná ekologicky šetrným procesem barvení.

Prestižní cena pro AKU Minima

Úsilí přineslo ovoce a AKU si za boty, které jsou kompletně vyrobeny z recyklovaných materiálů a kůže je zpracovávána bez škodlivých chemických látek, odneslo v roce 2020 prestižní ocenění ISPO Gold Award z mezinárodního veletrhu sportovního zboží v Mnichově. „Elegantní bota, která potěší vynikajícím a pohodlným střihem. Jak vnější, tak vnitřní materiál je vyroben z kvalitní, přírodně barvené kůže bez použití těžkých kovů. Výroba je založená na řemeslné zručnosti, která oživuje obuvnickou tradici. Dobře promyšlené detaily dávají botě nadčasového ducha. Čím bude bota starší, tím krásnější se stane,“ tak se o botách vyjádřil jeden z porotců na ISPO, Kuno Prey, profesor produktového designu z univerzity v Bolzanu.

Ekologie dnes hýbe nejen outdoorovým průmyslem, AKU Minima tak udává nový standard na poli udržitelné výroby a designu obuvi.

AKU

Obuvnickou firmu AKU založil před 40 lety Galliano Bordin v italské Montebelluně, kde dodnes tento rodinný podnik sídlí. Snaha nenechat vymizet tradiční italské řemeslo je jednou z vizí značky, která si zakládá na výrobě pouze v Evropě – kromě Itálie má pobočky ještě v rumunském Kluži (Cluj Napoca). Aku si zakládá na tom, že suroviny pro výrobu získává v maximální míře z lokální produkce, garantuje dohledatelnost původu všech materiálů při výrobě a 80 % produkce je stále vyráběno ručně s důrazem na prvotřídní kvalitu a dlouhou životnost. Značka AKU je zastáncem udržitelného a společensky i enviromentálně zodpovědného přístupu k výrobě. Boty AKU spojují tradiční řemeslnou kvalitu s moderními technologiemi a postupy.

Na českém trhu tuto značku zastupuje již 30 let firma Alpitrek.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: