Běh do Choča vyhrál v juniorech David Novák

Skialpová závodní sezóna skončila a bylo potřeba se přeorientovat na letní sporty. Původně byl plán jet do Krkonoš na trénink v kopcích, ale věděli jsme, že je na Slovensku beznadějně vyprodaný Běh do Choča. Ve čtvrtek reagovala na náš zájem o start Barbora, že je nemocná a může nám prodat startovné. Neváhali jsme.

Běh do Choča je známý závod s výbornými parametry blížícími se Skyrace vertikálpřevýšením 1000 metrů. Bohužel závod byl vyprodaný a nebyla šance se tam dostat. Napsali jsme proto na diskuzi na stránkách závodu, že bychom se rádi zúčastnili, zda někdo neprodá startovné. Zachránila nás Barbora. Máme dvě místa a dlouho se nerozhodujeme. I přes velkou vzdálenost jdeme do toho.

Běh do Choča s převýšením 1091 metrů

Odjíždíme v pátek po obědě, abychom si ještě prošli trasu. Do Vyšného Kubína dorazíme dost pozdě, ale přesto ještě razíme k vrcholu. Všude kolem je černo a za chvilku začíná krápat. Jdeme a běžíme svižně, ale v půlce trasy balíme, jelikož se začíná hodně blýskat a žene se to na nás. Trochu nechápeme, že po 550 výškových metrech máme čas 45 minut, což je čas rekordu celé trati. Trasa měří 6,5 km s celkovým převýšením 1091 metrů. K autu doražíme za velkého lijáku a jdeme se registrovat na Obecní úřad. Přestrojíme se tam a jdeme spát do auta. Celou noc lilo jako z konve a blýskalo se, a proto se nedalo moc spát.

Beh do Choča 2016 – štart od Frantisek Risian na Vimeo.

Do rána přestalo pršet a po chvilce se začaly trhat mraky. Slunce začalo svítit naplno. Původní velké obavy z toho, co se bude dít na trati po tomto dešti, se naštěstí nevyplnily. Organizace závodu byla naprosto špičková a od půl šesté ráno se makalo na připravách pro 400 závodníků, což byla kapacita povolená ochranáři na tento závod. Po výkladu trati se o půl desáté přesouváme na start závodu ke kostelu. Odtud vede turistická značka a cesta, která vede stále do kopce ale ne prudkého. Viz trasa v propozicích.

Na prvním kilometru byla rovinka

První kilometr byl mírný kopec, potom dokonce rovina a mírně z kopce až se přiběhlo k lesu, kde začal opravdový krpál. Místy se běželo dokonce i po krátkých skalkách. V lese bylo hodně mokro, ale bylo dost kořenů, takže to celkem drželo. Naštěstí jeden z hlavních sponzorů Dynafit tady měl možnost zapůjčení závodních bot do takovéhoto terénu. Využil jsem toho a zapůjčil jsem si model Dynafit Feline SL a to byla super volba. Záběr byl dokonalý a v tomto těžkém terénu obstály na jedničku.

Jelikož nejsem běžec, takže jsem na začátku oproti jiným ztratil, tak jsem to dohnal v prudkém technickém stoupání a postupně jsem předcházel soupeře. Nakonec jsem doběhl celkově na třináctém místě a ve své kategorii na čtvrtém. Na to že neběhám, tak to byl super výsledek a necelých 56 minut byla velká spokojenost. Ještě, že jsem šel s hůlkama, i když mě od toho odrazovali, ale mě to velmi pomohlo.

Můj syn David to už byla jiná liga. Sice taky něco ztratil na začátku, ale v těžkém technickém terénu byl jako ryba ve vodě a na závěr ukázal svoje kvality. Celkově doběhl čtvrtý a ve své kategorii první za necelých 53 minut. On měl možnost otestovat na závod boty Inov 8 X – Talon 212, z nichž byl opravdu nadšen, že do takového to terénu – skála, kořeny a bahno opravdu patří. Běžecké oblečení od HH opět podrželo, a i přes velké vedro byl materiál X-Cool byl velmi příjemný.

3. ŽELEZNÍKOVÁ Alžbeta 1982 SVK ŠK Oravaman 01:04:08 00:00:40

Podpora Davida Novák a Petra Nováka: Hipoxico.cz, Namche.cz, SkiTrab.cz, Dynafit, Sapa LPJ, Miloš Homolka, HellyHansen.cz, Composit Airplanes a TuleniPasy.cz.

Petr Novák se účastní skialpinistických závodů v kategorii veterán, a v závodech často vítězí. Se synem Davidem Novákem skončili v hlavní kategorii na třídenních závodech Bokami Západných Tatier 2016 na vynikajícím čtvrtém místě. Na svém kontě má několik českých prvosjezdů od Kamčatky po Kyrgyzstán a na lyžích také sjížděl osmitisícovku Shisha Pangmu (vzhledem k podmínkám nelyžoval z vrcholu, ale po sestupu z výšky 7500 m). V dubnu 2016 Petr Novák vyhrál dva mezinárodní skialpinistické závody ISMF na Kamčatce.