HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Beskydský Travný (1203 m) na sněžnicích

Beskydský Travný (1203 m) na sněžnicích

Pro vyznavače pohybu ve volném terénu na sněhu nabízí Beskydy mnoho možností. Jestliže si chcete užít jejich klid, ticho a malebné scenérie, zapomeňte na nejvyšší Lysou horu (1323 m), a zamiřte na opomíjený a liduprázdný vrchol Travný. V zimě jsou pro výstup na Travný ideální sněžnice.

Toulky po zapadaných lesních cestách, kam ani nejzdatnější běžkaři nezamíří, volné paseky a průseky v lesích dále od civilizace a zimních středisek, jsou pro sněžnice stvořené. A s přáteli je často využíváme. Ne všechny turistické trasy bývají v zimě prošlapané, hlavně mimo středobod Beskyd Lysou horu, Bílý Kříž, Pustevny a podobně. Vyznávám soukromí, klid a pohodu, která ale trochu námahy obnáší. Výsledek ovšem stojí za to. To jsou vrcholy a hřebenovky, kde nestojí chaty a restaurace.

Jako jednu z méně náročných túr bych pro začátek doporučil právě Travný s výškou 1203 m. Autobusem nebo autem dojedeme na Visalaje, kde túra začíná mírným stoupáním.  Trasu je možné různě obměňovat ať už jako okruh s návratem na Visalaje nebo s ukončením na jiných místech – Morávka, Raškovice, Krásná, apod. K jejímu uskutečnění postačí dobré oblečení na zimu, výbava do batohu taktéž, skládací trekové hole s většími zimními kotoučky, a samozřejmě pár dobrých sněžnic, nejlépe s podpěrkou pod patou do stoupání.

Začínáme na Visalajích, kde přímo od hotelu Visalaje vede zelená turistická značka. Při dostatečném množství sněhu se můžeme odklonit hned po sto metrech pod tenisovým kurtem vlevo, je zde trasovaná neupravovaná běžkařská stopa, ale nebývá využívána, vede přes louku a lesem. Na zelenou se opět napojuje před Platem. Pokračujeme po zelené na další traverz (1075 m). Uhýbáme ze značky doleva a traverzem bez většího stoupání po vrstevnici obcházíme vrchol s krásným výhledem na Lysou horu. Po kilometru se dostáváme touto cestou k výraznému průseku, který vede přímo na vrchol Travného. Nastavíme si pod patu podpěrky a pohodově stoupáme průsekem k vrcholu, za zády s vrcholem Lysé. Zhruba po dvaceti minutách stojíme na vrcholu Travného.

Zapisujeme výstup do vrcholové knihy. Užíváme si samotu, starší osmnácti let pálenku pro zahřátí a máme chuť prošlapat cestu dalším. Rozhodujeme se sestoupit na Morávku přes Malý Travný, takže po značce – z vrcholku modré, dále zelené. Sestup samozřejmě bez opěrky paty. Pěkná cesta, když je hlubší prašan, trochu se i svezeme, případně se v prašanu vyválíme.

Nad sjezdovkou uhneme za vlek a klesáme dolů, ke spodní stanici. Jsme v cíli. Hospůdka, čaj, polévka – nádhera. Krásný výšlap, něco přes jedenáct kilometrů. Velmi dobrá motivace na další podobné sněžnicové výšlapy.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: