Freeride na Islandu – panenské svahy a samota

Freeride na Islandu – panenské svahy a samota

Kdo je v srdci alespoň trochu lyžař, netrpělivě už očekává první nadílku sněhu, očima hypnotizuje mraky, aby něco přinesly. Odreagujme se alespoň výletem do netradiční freeride lokality – na bájný ostrov Island.

Nikde nikdo

Island není zrovna místo, o němž bychom s jistotou na první pohled řekli, že se zde dají podnikat skvělé lyžařské túry, freeride sjezdy a skialpinistické výlety. Země ohně a ledu uričtě zve k termálním koupelím, krajině plné gejzírů, výparů, kaňonů a vodopádů, ale o lyžování bychom se možná přeli… nebo ne?

Byl jsem také nevěřícím Tomášem, ale byl jsem usvědčen – například na poloostrově Trollů (Tröllaskagi), je jedno z nejlepších lyžování na Islandu. Svahy strmě klesají až k mořské hladině (nejodvážnější se možná i můžou vykoupat), nejsou zarostlé žádnými stromy ani keři, civilizace je na míle daleko a je téměř jisté, že na daném svahu ještě nikdo „nemaloval“ a terén je krásně čistý, nepopsaný. To jsou nesporné výhody lyžování a freeride radovánek na tomto ostrově, některé prvky byste dokonce ve světě hledali marně – za podobné výlety s profesionálním průvodcem na tři čtyři dny se zde dokonce velmi draze platí!

My ale dnes nic platit nebudeme, společně se skvělými lyžaři Andreasem Franssonem, Chrisem Rubensem a Markem Abmou se budeme prohánět po svazích zcela gratis, i když jenom šest minut. Bohužel prvně jmenovaný není již mezi námi, islandská epizoda série Salomon Freeski byla věnována jeho památce…

Až poletíte někdy (třeba znovu) na Island, zvažte, zda to musí být nutně v létě a bez lyží.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: