Freeskiing: 4 tipy, co potřebujete na svou první jízdu

Freeskiing: 4 tipy, co potřebujete na svou první jízdu

Freeskiing je speciální druh alpského lyžování, který se dělí na Freeride (volná jízda) a newschool skiing (jízda ve snowparku a provádění triků ve volném terénu). Jestliže se chystáte na první jízdu, přečtěte si pár tipů, jak se na začátek freeskiingu připravit!

Lyže

Lyže jsou samozřejmě nejdůležitější částí freeskiing vybavení. Měly by to být tzv. twintip lyže, které mají zvednutou patku a díky tomu se na nich oproti obvyklým sjezdovkám dá jezdit i pozadu. Pro freeride, tedy pro jízdu ve volném terénu, se používají lyže kratší a širší, a to z důvodu, abyste nezapadali do volně nasněženého prašanu. Twintip lyže vás vyjdou o něco levněji než lyže klasické.

Přeskáče a hole

Přezkáče by měly být pohodlné a dokonale padnoucí. Stačí vám obyčejné sjezdařské, ale důležité je, aby byly měkké, a ne žádné závodní tvrďáky. Hole se naprosto shodují s těmi na sjezd. Jak vybrat jejich délku?

  • Způsob 1: Ideální hole poznáte podle toho, že při obráceném úchopu hůlky pod kroužkem máte předloktí ve vodorovné poloze.
  • Způsob 2: Od své výšky odečtěte 50 centimetrů. Takže pokud měříte 180 centimetrů, sáhněte po lyžařských holích o výšce 130 centimetrů.

TIP: Pokud máte obavy ohledně finanční náročnosti freeskiingu, založte si spořicí účet. Na něm díky výhodnému výnosu dříve našetříte kýženou částku než na účtu klasickém.

Helma a oblečení

Určitě byste neměli zapomenout na helmu, která vás ochrání před možnými úrazy hlavy. Oblečení volte hřejivé, ale zároveň prodyšné. Ideální pro zimní sporty je oblečení vrstvit podle takzvaného cibulového efektu (více tenkých vrstev). Kvalitní termoprádlo odbourávající pot, prodyšná mikina, zateplená větrovka, pohodlné oteplováky, rukavice a šála. Nechte si záležet na originálních barevných kombinacích a vzorech – v nich nejlépe jako freerider vyniknete.

Permanentky

Permanentky na sjezdovky a lanovky a doprava na místo určení jsou určitě nejdražšími záležitostmi celého vybavení. Proto se vyplatí odkládat si peníze na tento zimní sport stranou.

Pár speciálních výrazů na konec:

  • Snowpark – část sjezdovky s uměle vytvořenými skokánky
  • Halfpipe – koryto ve tvaru písmene U
  • Grab – úchop lyží ve vzduchu
  • Grind – klouzání po zábradlí bokem
  • Big air – skok

Více se dozvíte na www.tulenipasy.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: