Goderdzi je sněhovým rájem na jihozápadu Gruzie

Goderdzi je sněhovým rájem na jihozápadu Gruzie

Chumelí! Zítra má napadnout půl metru sněhu, pozítří dalších čtyřicet čísel a další dny tak nějak podobně. V tuto chvíli hlásí středisko už skoro tři metry sněhu. Tohle není předpověď pro Japonsko uprostřed zimy, ale pro Goderdzi v Gruzii koncem prosince.

Goderdzi je malé nenápadné středisko nedaleko od tureckých hranic, kde o sníh každoročně nemají nouzi. Velké množství sněhových srážek je způsobeno vlhkými proudy vzduchu přicházejícími od Černého moře vzdáleného vzdušnou čarou necelých 70 km.

Fotogalerie Prašanový ráj Goderdzi >>

V Goderdzi nečekejte strmé svahy, nekonečně dlouhé sjezdovky, služby ani silnici. Na první pohled se může zdát, že tu  kromě jedné sedačky a jedné kabinkové lanovky není vůbec nic. To je však omyl. Středisko nabízí mnohem víc. O zážitky tu není nouze! Pokud Vás zajímá, jak probíhala naše cesta, můžete se již brzy těšit na krátký film.

Freeride v Goderdzi

Loni otevřené lyžařské středisko Goderdzi se nachází několik hodin jízdy z Batumi, populárního přímořského letoviska. Samotné středisko se nachází 30 km nad městečkem Khulo, kde si můžete nakoupit vše potřebné i zajít do restaurace. Po přesunu do Goderdzi očekávejte již jen pozitivně naladěné Gruzínce a divočinu. Nejlepší možností je ubytování přímo u místních ve vesnici Danispirauli, zhruba 4 km pod střediskem. Na sjezdovku vás každý den ochotně dovezou.

Středisko se nachází ve výšce 1700 až 2390 metrů nad mořem. V současné chvíli nabízí 8 km sjezdovek.  Cena skipasu vychází 10 EUR na den. Avšak mnohem větším zážitkem než oných 690 metrů převýšení je atmosféra dole pod kabinkou. Pro místní Gruzínce je teď lyžařské středisko místem setkávání, někteří zkouší lyžovat, jiní jen diskutují a popíjejí. Každý sjezd dolů ke spodní stanici lanovky znamenal i pro nás několik panáků čačy (místní pálenky).

Skialpinistické aktivity v Goderdzi

Pro skialpinisty skrývá Goderdzi dokonce dobrý potenciál. Kromě nedotknuté divoké přírody, nabízí tato oblast od listopadu do dubna parádně vysněžené pláně se sklonem ideálním pro všechny, kteří si chtějí jízdu užít na pohodu. Ať už se vydáte na kteroukoliv stranu, nahoru severně nad Goderdzi Pass nebo jižně nahoru přes letní vesničku Beshumi, určitě je co na bezejmenných kopcích co objevovat.

Bonusem Vám může být to, že jste pravděpodobně jedni z prvních, kteří toto místo navštívili na lyžích. Pro dobrodružnější povahy může být zajímavý přechod přes Goderzdi pass (silnice je v zimě pod několika metry sněhu) a sjezd na druhou stranu do Adigeni, odkud je to jen kousek do historického městaAkhaltsikhe, ležícího na hranicích s Tureckem. Odtud je možné vrátit se zpět do Tbilisi (či Kutaisi) druhou stranou přes lázeňské městečko Borjomi. Celý region Adžárie, ve kterém se středisko nachází, je tím pravým pokud chcete zažít tu pravou, turisty zatím neovlivněnou Gruzii.

Klára Janoušková je z Prahy, v současné chvíli končí studium Krajinného plánování. Poslední dvě zimy strávila ve Švýcarsku jako instruktorka lyžování. Každou volnou chvíli věnuje přírodě, hlavně horám, kde mezi její nejoblíbenější aktivity patři skialpinismus, freeride, lezení a trailový běh. Když počasí nepřeje vrhne se na střih videa a úpravu fotek.

Zkušenosti čtenářů

jan grofek

Ahoj, nebylo by prosím nějaké spojení na ubytko, skol Grofáč

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: