Italská zimní střediska 2013 – ideál pro všechny

Italská zimní střediska 2013 – ideál pro všechny

Máte už vyzkoušené zimní střediska u nás, na Slovensku a v Rakousku a chcete poznat něco nového? Itálie je ta nejlepší volba pro každého od začátečníka až po velmi pokročilého lyžaře či snowboardistu…

Italská střediska nabízejí nádherná výhledy na okolní horské masívy,výborné sněhové podmínky od prosince do konce dubna, perfektní služby a italský apres ski. Zimu v Itálii si užije úplně každý, kdo má rád sníh a pohodovou atmosféru.

Důvody, proč jet na zimní dovolenou do Itálie je celá řada:

  • Vysoký počet slunečných dnů – řada svahu je jižně orientována, a proto se lyžuje na slunci po většinu dne. Slunce svítí v italských horách přes 80 procent dnů v roce. V zimě tak do Itálie odjedete úplně bílí a po týdnu se většinou vrátite úplně opálení, resp. na obličeji zůstane bílá kůže pouze na místech zakrytých brýlemi. Jsou známy i případy, kdy se lidé vrátili z Itálie tak opálení, že je považovali za ilegální imigranty.
  • Dokonale upravené sjezdovky a jistota sněhu po celou sezónu. Pouze v případě netradičního počasí se může při ski openingu v listopadu-prosinci stát, že nejsou otevřeny všechny sjezdovky. Dokonalé podmínky jsou od ledna do března.
  • Zřejmě nejkrásnější alpské horské uskupení – italské Dolomity. Existuje jen málo lidí, kterým tyto nádherné hory neučarovaly
  • Rozsáhlé, rozmanité a cenově dostupné Aprés ski – kdo nejede v zimě na dovolenou jenom za lyžováním či snowboardingem, ale chce se po celodenním pobytu na svahu pořádně odreagovat i v podvečer a večer – Itálie je ta správná volba – káva za 1 Euro, výborná strava a sympatická obsluha. Slováci a Češi nejsou pro Italy žádnou nižší kategorií

Top tipy na místa, kde si lyže nebo snowboard užijí opravdu všichni od začátečníků přes rodiny s dětmi až až po velmi pokročilé lyžaře a snowboardisty. Při plánování prodlouženého víkendu nebo zimního týdne v Itálii můžete jet kamkoliv, a neuděláte chybu. Většina středisek nabízí terény, vleky a všechny služby na vysoké úrovni. Při samotném rozhodování tak bude asi hlavní roli hrát to, zda jet někde, kde je to pro našince obecně velmi dobře známé, a nebo při zimní dovolené „objevovat“ lokality, které se u nás moc nepropagují.

Jako malou ukázku toho, co je možné v Itálii očekávat, krátké představení středisek Livigno a Passo Ponale.

Livigno

Livigno je mekkou lyžování, snowboardingu, nakupování a apres ski na dohled od Švýcarska. Navíc je to bezcelní zóna, takže kromě klasických aktivit v zimních horách je možné dosytosti nakupovat a bavit se. Večerní a noční život v Livignu nekončí v osm hodin večer, ale o hodně později. S tím souvisí také relativní přeplněnost hlavních ulic o víkendech, kdy řada Italů jezdí do Livigna primárně na nákupy a jakoby mimochodem i za sportem. Gastronomicky je návštěva Livigna úžasná. Večerní gastronomické orgie se odehrávají ve společnosti průsvitných pláků úžasné šunky, výborného sýra z místní mlékárny a k tomu neodmyslitelně nezdravého množství alkoholu za nenormálně nízké ceny.

Livigno je rájem pro rodiny s dětmi. Když tam v sobotu přijedete a zaparkujete, celý týden se nemusíte auta ani dotknout, neboť sjezdovky Vám začínají téměř pod nosem a ke vzdálenějším se můžete přesunout bezplatným skibusem, který Vás povozí i po okolí.. Ceny za lyžařské školky pro děti jsou přiměřené a pro malé děti je dokonce bezplatný dětský klub s dozorem zadarmo. Pokud by Vás Livigno omrzelo, je možné na jeden den vyjet podívat do nedalekého St. Moritze nebo Bormia.

Interaktivní mapa vleků a lyžařských tratí Livigno nabízí velké množství sjezdovek různého stupně obtížnosti. Všechny sjezdovky jsou ráno dokonale upravené, a díky jejich množství nejsou přeplněné ani v hlavní sezoně. Pokud jste dostatečně vyježdění na upravených sjezdovkách, je možné případně zabrousit i do neupraveného terénu.

Livigno má vhodné podmínky pro freeride nebo skialp, kdy byly nedávno otevřené nové oblasti, jejichž aktuální přehled včetně nákresů je tady Freeride ski routes in Livigno valley. Stačí mít základní lavinovou výbavu (lavinový vyhledávač, lopata a sonda) a buď sami nebo pod vedením místním horských vůdců vyrazit do fantastických volných terénů.

V Livignu jsou dobře upravené okruhy pro běžecké lyžování, takže ráno před spuštěním lanovek, nebo večer před začátkem pořádného apres ski je možné se pořádně protáhnout na běžkách. Livigno funguje celý rok, v meziobdobí, kdy roztaje poslední jarní sníh až do napadnutí nového sněhu je východiskem pro libovolné letní aktivity v přírodě. Například je výborným centrem pro výlety na horských kolech – First class singletrails v okolí Livigna

Passo Tonale

Passo Tonale je ideálním místem pro rodiny s dětmi, začátečníky i velmi pokročilé lyžaře. Samotné Passo Tonale je propojené kabinkovou lanovkou a zároveň sjezdovkou s níže položeným městečkem Ponte di Legno. Z hlediska lyžování se tak nabízí převýšení od 1256 m v Ponte di Legno až na ledovec Presanella do výšky 3016 metrů na svazích Cima Presena (3069 m). V rámci jednoho sjezdu je možné sjet z výšky přes tři tisíce metrů až po dolní stanici sedačkové lanovky číslo 10 Sozzine (více na Interaktivní mapa Passo Tonale), což je 1700 výškových metrů. Sjezd od nejvyššího místa po Passo Tonale je převážně po černých sjezdovkách a dlouhé pokračování k Sozzine je kombinací červené a modré sjezdovky.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Velké výškové převýšení a značný rozsah střediska má obrovskou výhodu v tom, že za jakéhokoliv počasí si můžete dokonale zajezdit. V případě, že je krásně, slunečno a bezvětří, můžete jezdit od 3000 metrů až do Ponte di Legno. Pokud se občas počasí zhorší nebo je silné snežení a vítr, stačí z Passo Tonale sjet do Ponte di Legno a jezdit na červených a černých sjezdovkách pod hranicí lesa.

Návštěva Passo Tonale s dětmi je kapitola sama pro sebe.Některé sedačkové lanovky jsou vybaveny dětskou variantou ráhna tak, aby nebylo nutné mít malé děti stále pod dohledem v obavě, aby ze sedačky nevyklouzly. Ani velmi šikovným dětem se ještě nepodařil skok za jízdy na takto upravené sedačce. Přímo v Passo Tonale je hned u silnice řada sjezdovek, jejichž dolní části jsou ideální pro výuku lyžování (využívají to i italské školní zájezdy), takže během jednoho-dvou dní mohou děti dosáhnout velkého pokroku a přejít na červné případně i černé sjezdovky. K dispozici je samozřejmě řada lyžařských škol a školek, stejně jako zkušených instruktorů.

Kromě vždy perfektně upravených sjezdovek nabízí okolí sedla Passo Tonale také vyhlášené terény na freeride a skialpinismus. Freeride je v mnoha případech dostupný po obou stranách od sedla přímo pod lanovkami. Jeho snadná dostupnost na druhou stranu ale znamená, že někdy mohou tyto svahy být poměrně rychle rozjěžděné. Pokud Vás omrzí snadno dostupné freeridové terény, je možné vyrazit podstatně dále od střediska se skialpinistickou výbavou ať už na ledovce (pouze s ledovcovou výbavou) nebo níže na čistý neporušený sníh.

Malé shrnutí – ať vyjedete do Itálie kamkoliv – od nejvetších a nejznámnějších lyžařských středisek až po malé a u nás téměř neznámá střediska, jistota Vaší spokojenosti v případě dobrého počasí a sněhových podmínek bude určitě stoprocentní.

TIP: Kompletní přehled lyžařských středisek v Itálii.

PR, foto palič

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: