Jak vybrat chránič páteře neboli páteřák?

Jak vybrat chránič páteře neboli páteřák?

Mezi lyžaři a vyznavači snowboardingu nacházejí stále větší oblibu chrániče páteře. A je to jen dobře, protože zranění páteře může mít podobně fatální následky, jako úraz hlavy, takže samotná lyžařská helma, která na svazích již zdomácněla, je ochranou pouze polovičatou. Pojďme se proto podívat, jak správně vybrat kvalitní chránič páteře.

Základem je certifikace

Chrániče páteře neboli páteřáky se na trhu vyskytují v různých cenových hladinách i kvalitě. Na první pohled je těžké rozeznat kvalitní značkový výrobek od levné napodobeniny, proto je nezbytné všímat si certifikace.

Každý chránič, který úspěšně projde testováním, obdrží evropskou normu EN 1621–2. Ta dělí páteřáky do dvou ochranných tříd. Chrániče třídy 1 propustí po pádu pětikilogramového závaží z výšky jednoho metru sílu v hodnotě menší než 18 kN, chránič třídy 2 dokonce méně než 9 kN.

Údaj o certifikaci musí být viditelně vyznačen přímo na chrániči, takže když jej na něm v obchodě nenajdete, sáhněte raději po jiném modelu.

Páteřáky tvrdé a měkké

Na trhu jsou dnes dva typy páteřáků, které se liší svou konstrukcí, respektive použitým materiálem. Jde o tvrdé a měkké páteřáky.

Tvrdé chrániče páteře mají pevnou plastovou skořepinu (obvykle polypropylen), která bývá rozdělena do několika pohyblivě spojených segmentů. To zajišťuje volnost pohybu s páteřákem na zádech a rovněž umožňuje kopírovat fyziologické zakřivení páteře.

Tvrdé páteřáky nemají oproti měkkým žádnou objektivní výhodu, pouze subjektivně připadají mnoha lyžařům bezpečnější. Vzhledem k tomu, že oba druhy chráničů procházejí stejnými testy, je to opravdu pouze subjektivní výhoda.

Nevýhodou je naopak menší pohodlí při nošení a vyšší hmotnost (cca 850 g).

Měkké páteřáky jsou vyrobeny ze speciální hmoty (viskoelastické polymery, nebo tzv. inteligentní d3o molekuly), která je poddajná, ovšem v případě nárazu okamžitě ztvrdne a ochrání stejně spolehlivě, jako tvrdý páteřák. Výhodou je, že se dokonale přizpůsobí tvaru zad a navíc jsou měkké páteřáky lehčí (kolem 150 g).

Některé měkké modely jsou navíc vyztuženy tenkou kovovou pleteninou nebo karbonovým vláknem. Příkladem může být Chránič páteře Scott Back Protector Soft, který je na obrázku.

Správná velikost a pozice

Aby bylo zaručeno bezpečné používání, je třeba vybrat páteřák ve správné velikosti. Na páteřáku bývá obvykle uvedeno, pro jak vysokého člověka je určen, je ovšem lepší chránič vyzkoušet a sledovat, zda dobře sedí na těle a nejsou pod ním volná místa zády. Každá značka má trochu jinak rozdělené velikosti páteřáků, řiďte se proto vždy doporučením příslušného výrobce.

Páteřák vždy nosíme hned na první vrstvě oblečení (funkční prádlo).

Důležité je také to, aby se chránič na zádech nijak neposouval, a to výškově, ani stranově. O to by se měly postarat šle a bederní pásy s dvojími suchými zipy. Některé modely mají i popruhy, kterými lze chránič přichytit k nohám a zabránit tak jeho vyjíždění vzhůru.

Pokud by se páteřák po zádech vzhůru posouval, hrozí při pádu vzad poranění krku o přečnívající část chrániče.

Některé páteřáky jsou integrovány do speciální lehké vestičky, která se pohodlně obléká a dobře drží protektor na svém místě. Podmínkou ovšem je, aby dobře seděla samotná vestička.

Chránič páteře má v ideálním případě sahat od krčních obratlů až ke kostrči, kterou by měl částečně překrývat. V žádném případě nesmí přesahovat linii ramen.

Batohy s integrovaným páteřákem

Na trhu se dnes lze setkat také s batohy, které v sobě mají integrován chránič páteře. Určitě je to dobré řešení pro všechny, kteří musí při lyžování či snowboardingu používat batoh (skialpinisté, freerideři), ale klasický páteřák určitě chrání lépe. Je u něj totiž menší riziko sklouznutí ze zad v případě pádu, neboť na rozdíl od chrániče v batohu sedí těsně přímo na těle. Pokud to jde, raději vždy volte variantu klasického páteřáku.

Páteřáky a RECCO systém

Některé páteřáky jsou vybaveny integrovaným RECCO reflektorem, který usnadňuje vyhledání pod lavinou ze strany záchranářů vybavených RECCO detektorem. Se systémem RECCO dnes pracuje přes 600 lyžařských středisek po celém světě.

Používání a údržba

Páteřáky nejsou nijak náročné na údržbu. U vybraných modelů je možné textilní části po odepnutí i vyprat, což je praktické třeba u vestiček.

Pozor si jen dávejte na skladování. Nenechávejte páteřák přes noc na horách v autě nebo jinde dlouho ve velkém chladu. Plastové části totiž mohou, pokud zmrznou, po nasazení páteřáku prasknout.

Značky a výběr na trhu

Páteřáky dnes nabízí mnoho firem. Pokud však chcete mít jistotu, je lepší sáhnout po výrobku některé osvědčené firmy. Za všechny je možné jmenovat značky Dainese, POC, Scott či Uvex. Tyto značky pravidelně investují do vývoje i testování svých chráničů páteře a patří k tomu nejlepšímu. Obloukem se vyhýbejte páteřákům pochybného původu nebo bez patřičné certifikace.

Článek vzniknul ve spolupráci se specialisty na lyžování prodejnou Ski a Bike Centrum Radotín.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: