Jarní oblečení na skialpy

Jarní oblečení na skialpy

Blíží se vám volný víkend a rádi byste ho zaplnili turistikou na lyžích? Skialpinismus dlouhodobě patří k nejoblíbenějším sportovním aktivitám. A stejně jako na pěší turistiku je zapotřebí se i v tomto případě správně vybavit. Místo pohorek sáhněte po lyžařských botách a před pláštěnkou upřednostněte kvalitní nepromokavou bundu a kalhoty. Ať už plánujete náročný či snazší výstup, sledujte především vlastnosti jarního oblečení.

Na kvalitě záleží, a to i při skialpinismu

Během turistiky na lyžích se pohybujeme v náročném terénu, který naše vybavení nesmí překvapit. Jen volbou skutečně kvalitních bot, bundy a kalhot si můžete být jistí spolehlivou ochranou před chladem, který se na vás bude dobývat ze všech stran. Zatímco vhodné oblečení vás ochrání před zmiňovaným chladem, cestovní pojištění pro rizikové sporty zase před vysokými náklady za zdravotní péči v případě úrazu.

Oblečení na skialpy se musí pyšnit hned několika vlastnostmi, a to především:

  • výbornou prodyšností,
  • dostatečnou tepelnou izolací,
  • nepromokavostí,
  • odolností proti povětrnostním podmínkám,
  • kvalitním zpracováním a 
  • maximálním rozsahem pohybu.

Ohlídejte si bezproblémový pohyb  

Stejně jako při každé jiné sportovní aktivitě, i v tomto případě musí být zajištěný bezproblémový pohyb. Do popředí se v posledních letech dostávají hybridní ergonomické konstrukce, které se perfektně přizpůsobují anatomii těla i pohybu. Vysoce kvalitní materiály se umisťují zásadně do specifických zón. Poskytují potřebnou ochranu proti dešti, větru i sněžení na místech těla, kde je jich nejvíc potřeba.

Stop přehřívání sportovce

Kvalitní jarní oblečení na skialpinismus zajistí rychlý odvod potu pryč od těla. Tato funkce prodyšnosti zabrání tomu, aby se organismus přehřál. Mluvíme o jedné ze základních vlastností každého funkčního prádla, nejen oblečení určeného pro turistiku na lyžích. 

Při výběru věnujte pozornost místům, kde se potíte nejvíce. Zejména podpaží bývá vybavené síťovanou strukturou, která znásobuje vyžadovanou prodyšnost. 

Nepromokavost, aneb odolávejte dešti i sněhu

Skialpinismus a vybavení k tomuto sportu určené čelí prakticky neustále náročným vnějším vlivům. Sportovci se pohybují v nepředvídatelných podmínkách. Proto vyžadují oblečení, ve kterém je nic nezaskočí, a pojištění do zahraničí pro klidné svědomí a jistotu. 

Svrchní vrstva by měla být nejen prodyšná a pohybově přizpůsobivá, ale také nepromokavá. Nepromokavých vlastností se cení především při výrazných nepřízních počasí (při dešti a sněhu). Nepromokavost je normovaná veličina vyjadřované hodnotou vodního sloupceČím vyšší tato hodnota je, tím vyšší je odolnost proti dešti, sněhu či jinému skupenství vody. Skutečně kvalitní outdoorové vybavení určené pro skialpinismus vyžaduje hodnotu vyšší jak dva metry vodního sloupce

Stejně jako při běhu platí, že jednotlivé funkční kousky oblečení je vhodné „vrstvit jako cibule”. Spodní vrstvy oblečení by především měly být dostatečně prodyšné a odvádět pot od těla.

Jak se obléct na skialpy? 

Zkombinujte umělé a přírodní materiály

Samotný materiál oblečení na skialpy toho také spoustu prozradí. Zatímco v silných mrazech hledáme spíše spojení peří a vlny, jelikož vyžadujeme pořádné zateplení, na jaře nejsou přírodní izolanty tolik zapotřebí. Nepodceňujte však jarní počasí. Bývá zákeřné – velké teplotní výkyvy nejsou nic neobvyklého. Propojte umělé a přírodní materiály. 

Umělá vlákna vynikají rychlostí odvodu potu a schnutí, proto jsou v teplejším počasí ideální volbou. Výrobci jarního oblečení na skialpy je ale rádi spojují s přírodními materiály. To vytváří velmi zajímavý a příjemný kompromis, který se hodí právě do jarních dní. 

Dejte si pozor, aby vaše jarní vybavení mělo zesílený materiál na nejvíce namáhaných místech. Zejména na kolenou, hýždích, ramenou nebo partiích, které ohrožují hrany lyží. V těchto oblastech by mělo být oblečení ze silnější vrstvy látky. Toto opatření prodlužuje jeho životnost a zvyšuje mechanickou odolnost. Roztržení nebo oděry si na vás díky tomu během náročného výstupu nepřijdou.

Pozor na laviny

Ani sebevíc kvalitní oblečení vás nezachrání před padající lavinou. Proto mějte vždy po ruce lavinové vybavení: lavinový vyhledávač, sondu a teleskopickou lopatu. Při pádu laviny každá vteřina rozhoduje o životě, je tedy nutné umět lavinovou výbavu správně používat. Vědci prokázali, že v extrémních a stresových situacích fungujeme jinak a na vyšší výkon. Jenže vlivem snížených kognitivních funkcí máme tendenci dělat řadu chyb. A ty by naše parťáky mohly v případě lavinové nehody stát život

Pokaždé, než vyrazíte, se informujte o aktuální meteorologické situaci. A ověřte si, jestli v oblasti nehrozí zvýšené riziko pádů lavin.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: