Jižní Tyrolsko: Skialpové tipy na sever od Dolomit

Jižní Tyrolsko: Skialpové tipy na sever od Dolomit

Antholztal a Valle di Casies. Dvě nepříliš známá jména. Dvě údolí v Alpách a v každém výběr skialpinistických túr podle libosti, kde se nebudete tlačit v davu. A když zrovna nevyjde počasí nebo podmínky, dá se vyrazit na blízké sjezdovky nebo na běžkách dojet po dolomitské magistrále až do Toblachu i dál.

Severovýchod historického Jižního Tyrolska tvoří několik údolí v okolí města Bruneck (Brunico). Třetí největší město v Jižním Tyrolsku (po Brixenu a Bolzanu) leží na pomezí Dolomit a dalších pohoří východních Alp. Jedním z nich jsou nepříliš známé Villgratenské hory. Název dostaly podle údolí Villgratental, jenž leží na rakouské části jeho území. Menší část Villgratenských hor leží na území Itálie, kde je od Dolomit dělí údolí řeky Rienz (Bruneck, Toblach).

Vyhlášeným střediskem na druhé straně řeky je Kronplatz (Plan de Corones). Hora vysoká 2275 metrů je z východní poloviny obklopena vějířem sjezdovek všech obtížností. Na vrcholu je umístěn největší zvon v Alpách, Concordia 2000, a několikrát sem zabrousil i závod Giro d’Italia. Na své si tu přijdou samozřejmě i skialpinisti, ale na pár túr se podíváme ještě o něco málo severněji,

Údolí Antholztal a Staller Sattel

Směrem k italsko-rakouské hranici se táhle údolí Antholztal (Anteselva), jež přechází přes sedlo Staller Sattel (2052 m). Klikatou silničku od jezera Lago di Anteselva si v zimě můžeme vyjít na lyžích. A pokud tu náhodou pojedeme v létě autem, tak pozor na semafor, který pouští provoz v každém směru jen patnáct minut v hodině.

Výstup na Rote Wand

Od jezera Obersee, těsně za rakouskou hranicí, začíná hned několik skialpových túr. Jednou z nejhezčích je výstup na 2818 metrů vysoký Rote Wand. Celou dobu se stoupá v relativně mírných sklonech údolími mezi dvěma hřbety, táhnoucími se od vrcholu. Po severním z nich dojdeme až k jednoduchému vrcholovému kříži. Bude-li málo sněhu, uvidíme i kulatou desku s popisem výhledů do okolí. Od parkoviště kousek pod jezerem je to necelých 900 výškových metrů.

Hraniční vrcholy Hinterbergkofel a Innerrodelgungge

Další dvě podobně exponované túry můžeme podniknout na Hinterbergkofel (2727 m) a Innerrodelgungge (2729 m). Obě se pohybují v severních svazích a na hraniční vrcholy přichází z rakouské strany.

Almerhorn a Große Mandl

Na druhou stranu od jezera vyrazíme na o něco strmější Almerhorn (2985 m). Sice ani s křížem nedosáhne na titul třítisícovky, ale už se jedná o náročnější túru se skalnatým vrcholem. A pokud ještě nemáme dost, přidáme vedlejší Große Mandl (2818 m) jako bonus.

Od jezera Lago di Anteselva si můžeme v zimě vyšlápnout na skialpech do sedla Staller Sattel. Jižní Tyrolsko, Itálie.
Od jezera Lago di Anteselva si můžeme v zimě vyšlápnout na skialpech do sedla Staller Sattel. Jižní Tyrolsko, Itálie.

Valle di Casies

O údolí vedle, jižněji, čeká další inspirace. Valle di Casies (Gsiestal) je mimo jiné dějištěm slavného běžkařského maratonu. Kilometry tratí se táhnou až na jeho konec do Santa Maddaleny, odkud vychází i nejvíce skialpových túr. Vesnička na konci údolí je obklopena horami, takže můžeme vyrazit do všech světových stran.  

Famózní výhledy na Hochkreuzspitze

Směrem na sever vyrazíme na Hochkreuzspitze (2739 m). Na horním konci sáňkařské dráhy (cesta po které se dá jít anebo se jí podle podmínek dá vyhnout údolím potoka) se můžeme občerstvit v hospodě Uwald Alm. Následuje prudší stoupání na Spielbuhel / Monte Piano (2272 m) a dál po plochém hřebeni, ze kterého traverzujeme pod výšvih do sedla Pfoischarte (2608 m). To už jsme na hraniční čáře a dáme se na severozápad před Mittlerhochkreuz (2718 m) až na vrchol Hochkreuzspitze. Výhledy jsou naprosto famózni. Na severu Vysoké Taury s jasně viditelným Grossglocknerem i Gross Venedigerem a na druhou stranu panorama rozeklaných Dolomit. Slavné Tre Cime máme z dobrého úhlu.

Výhledy na Vysoké Taury z vrcholu Hochkreuzspitze na italsko-rakouském pomezí. Jižní Tyrolsko.
Výhledy na Vysoké Taury z vrcholu Hochkreuzspitze na italsko-rakouském pomezí. Jižní Tyrolsko.

Hoher Mann

Východní svahy nabízí túra na Hoher Mann (2593 m), která začíná od sjezdovky v Santa Maddaleně.

Rotahner

Naopak na západ zamíříme na Rotlahner (2743 m) a znovu se ocitáme na hranici, jež podle terénu tvoří půloblouk kolem Santa Maddaleny. Údolím potoka Koflerbach vystoupáme na hranici lesa, kde se otevřou výhledy na bílé stráně s několika chaloupkami. Odsud máme několik možností jak do sedla a potom od západu po hřebeni na vrchol.

A když skončí zimní sezóna? Díky přírodním krásám a relativně dobré dostupnosti se jedná o lokalitu oblíbenou i pro horskou turistiku a ferraty. Tak na viděnou v Jižním Tyrolsku v pohorkách, s ferratovým vybavením anebo na kole.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: