Kam jet lyžovat? Nejlepší lyžařská střediska v Itálii

Kam jet lyžovat? Nejlepší lyžařská střediska v Itálii

Italské Alpy slibují perfektní zimní dovolenou. Lyžařské areály na slunné straně Alp nabízí skvělé podmínky pro lyžování, kvalitní služby, zábavu pro celou rodinu, to vše šmrncnuté pověstnou italskou pohostinností a skvělou kuchyní.

Lyžařská střediska v Itálii lákají nejen na pověstné slunečné počasí. Lyžaři si cení také skvělé infrastruktury v podobě moderních lanovek, skvěle upravených sjezdovek, z nichž je velká část uměle zasněžována čili je jistota sněhu poměrně vysoká, a výborného servisu ve formě kvalitního ubytování, restaurací, wellness a zábavy pro děti.

Dolomity

Nejširší nabídku lyžování nabízí oblast Dolomit, které se rozprostírají na území regionů Jižní Tyrolsko, Trentino a Belluno. Jejich vápencové štíty se impozantně pnou nad horskými středisky v údolích a vytváří dokonalou kulisu lyžařským zážitkům.

12 předních středisek v regionu je sdruženo do největšího skiareálu světa – Dolomity Superski a nabízí společný skipas pro 1200 km sjezdovek a 460 vleků a lanovek. Zhruba 500 km vzájemně propojených sjezdovek areálu Dolomiti Superski je možné projet v rámci věhlasného lyžařského okruhu Sella Ronda, který propojuje střediska Val di Fassa, Arabba, Alta Badia a Val Gardena. Další střediska areálu Dolomity Superski jsou např. Cortina d´Ampezzo, Kronplatz (Plan de Corones), Alpe di Siusi/ Seiser Alm, Val di Fiemme, 3 Zinnen (Tre Cime), Obereggen nebo Civetta.

Druhou oblastí Dolomit se společným skipassem je Val di Sole neboli Skirama Dolomiti Adamello Brenta sdružující areály zvučných jmen jako Madonna di Campiglio a ledovcový Tonale/Ponte di Legno a další menší rodinné skiareály jako Paganella či Monte Bondone.

Půvabné horské vesničky v Dolomitech nabízí příjemné ubytování i možnost relaxace.
Půvabné horské vesničky v Dolomitech nabízí příjemné ubytování i možnost relaxace.

TOP lyžařská střediska Dolomit

Cortina d´Ampezzo

Legendární dějiště zimních olympijských her z roku 1956 se už těší na svou další olympijskou slávu v roce 2026, kdy se stane dějištěm ZOH společně s Milánem. Šestitisícové městečko obklopené majestátními štíty Dolomit a řadí se k nejznámějším a nejvíc trendy zimním střediskům Itálie. Na svazích areálu s přezdívkou Královna Dolomit se sníh drží až do května a krom širokých špičkově upravených sjezdovek tu najdeme i nový snowpark pro freestyle. Za pozornost jistě stojí také několik NEJ: osmikilometrová sjezdovka Armentarola, ověnčená přízviskem nejkrásnější sjezdovka světa, nebo jedna z nejtěžších černých sjezdovek celých Dolomit.

 • 38 vleků a lanovek
 • Přes 120 km sjezdovek
 • 138 km běžeckých tratí

Val Gardena

Val Gardena patří k nejluxusnějším střediskům italských Alp a několikrát si odnesla ocenění jako nejlepší lyžařské středisko světa. Je častým dějištěm klání světového poháru a je skutečným rájem pro milovníky zimních sportů všech věkových kategorií.

 • 80 vleků a lanovek
 • 175 km sjezdovek
 • 102 km běžeckých tratí

Passo del Tonale

Malebné městečko Passo Tonale leží v horském průsmyku v nadmořské výšce 1882 metrů v regionu Trentino. Díky ledovci Presena se zdejší lyžařský areál pyšní dlouhou sezonou od konce října až do začátku června. Na své si přijdou zkušení lyžaři i začátečníci. Na děti čeká dětský park Fantaski a snowboarďáci se vyblbnou v Adamello Snowparku.

 • 30 vleků a lanovek
 • 100 km sjezdovek

Plan de Corones – Kronplatz

Vyhlášené lyžařské středisko se rozkládá na svazích vrcholu Glatzkopf (2275 m) uprostřed Dolomit.  Zajezdí si tu lyžaři všech úrovní, nicméně Kronplatz je místem zaslíbeným pro rodiny s dětmi a začátečníky: téměř polovina sjezdovek je modrých, zázemí pro děti čítá restaurace s dětským koutkem, dětský park a snowpark.

 • 32 vleků a lanovek
 • 116 km sjezdovek

Jednu z nejdelších sjezdovek v Evropě, ale určitě v celých Dolomitech najdeme ve skiareálu Arabba – Marmolada. Ze samotného ledovcem pokrytého nejvyššího vrcholu Dolomit – Marmolady (3343 m) míří 12 km dlouhá sjezdovka Bellunese s převýšením více než dva kilometry do Malga Ciapela.

Lyžařské středisko Marmolada, Dolomity, Itálie.
Lyžařské středisko Marmolada, Dolomity, Itálie.

Lyžování v Lombardii

Také oblast Alta Valtellina na severním výběžku Lombardie u hranic se Švýcarskem leží právem v hledáčku lyžařů. K nejoblíbenějším skiareálům této oblasti patří Livigno, Bormio nebo Santa Caterina.

Livigno

Šestitisícové Livigno je městečko izolované horskými masivy na hranici Itálie a Švýcarska a je považováno za Mekku snowboardistů a freeriderů. Mezi Čechy se řadí k nejoblíbenějším italským areálům. Čtveřice moderních resortů nabízí lyžování pro lyžaře všech pokročilostí od konce listopadu do začátku května. Díky bezcelní zóně je Livigno také populárním místem pro nákupy – výhodně se tu dá pořídit alkohol, značkové parfémy, benzin či oblečení.

 • 31 vleků a lanovek
 • 115 km sjezdovek
Lyžařské areály v italských Alpách nabízí skvělé podmínky pro lyžování, kvalitní služby a zábavu pro celou rodinu.
Lyžařské areály v italských Alpách nabízí skvělé podmínky pro lyžování, kvalitní služby a zábavu pro celou rodinu.

Oblast Valle d´Aosta

Horské údolí Valle d´Aosta leží na severozápadě Itálie vklíněné mezi masivy Walliských a Granjských Alp na pomezí Itálie, Francie a Švýcarska. Kdo by nechtěl lyžovat na dohled velikánů, jako je Matterhorn a Mont Blanc? Zdejší skiareály, jako je Cervinia, Courmayeru, Gressonney či La Thuile, nabízí na 900 km sjezdovek.

Cervinia – Breuil

Moderní lyžařské středisko na úpatí hory Cervino patří k skiareálům s nejdelší sezonou v Alpách. Část sjezdovek totiž leží na ledovci Plateu Rosa, kde se dá lyžovat i v létě. Středisko je propojeno s areálem v Zermattu na švýcarské straně. Zdejší areál si drží jedno nej: najdeme tu jednu z nejdelších sjezdovek nejen v Evropě, ale i na světě. Z horní stanice nejvýše položené lanovky v Evropě na Klein Matterhorn (3883 m) čeká přes 20 km dlouhý sjezd do údolí Valtournenche (1524 m).

 • 23 vleků a lanovek
 • 150 km sjezdovek
V lyžařském středisku Cervinia v italských Alpách vede nejvýše položená lanovka v Evropě na Klein Matterhorn (3883 m)
V lyžařském středisku Cervinia v italských Alpách vede nejvýše položená lanovka v Evropě na Klein Matterhorn (3883 m)

Region Piemont

Oblast na severozápadě Itálie mezi Turínem a hranicemi s Francií nabízí na 1300 km sjezdovek a k dalším lákadlům patří aktivity jako heliskiing! K nejznámějším areálům patří Sestriére, Limone Piemonte nebo Bardonecchia, kde si snowboardisté můžou vyzkoušet terény, kde se konala olympijská klání ve snowboardingu při olympijských hrách v roce 2006 v Turíně.

Zimní dovolenou v Itálii rezervuj na www.snowtrex.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: