Kam vyrazit na skialpy v ČR

Kam vyrazit na skialpy v ČR

Skialpinismus, hybridní sport spojující lyžování a turistiku, si zejména v posledních letech získává srdce mnoha zimních sportovních nadšenců. A to i v České republice. Proč? Je to jedinečný způsob, jak prozkoumat klidné, méně frekventované oblasti hor, kde na sportovce čekají nezapomenutelná panoramata a vzrušující sjezdy. Kde v naší malebné zemi můžete najít ty nejlepší lokality pro tento aktivní druh rekreace? Společně se podíváme na ty nejatraktivnější destinace.

Krkonoše

Krkonoše, jako pohoří s nejvyšším bodem v České republice, jsou na skialpy naprosto ideální destinací. Různorodost terénu, vynikající sněhové podmínky a nádherné výhledy z vrcholů tvoří podmínky pro skvělá zimní dobrodružství. Oblíbeným výchozím bodem je Špindlerův Mlýn, odkud můžete vyrazit na mnoho skialpinistických tras, jako je například cesta na nejvyšší horu České republiky, Sněžku, nebo do dalších atraktivních míst jako Luční bouda či Zlaté návrší.

Při plánování výletů v Krkonoších, konkrétně na území národního parku Krkonoše je nezbytné respektovat všechna místní pravidla, která pomáhají ochraňovat a udržovat tuto krásnou krajinu pro budoucí generace.

Tip: Pokud se rozhodnete pro Krkonoše, ideální je se ubytovat přímo v srdci tohoto pohoří. Zkusit byste proto měli najít ubytování ve Špindlerově Mlýně.

Jizerské hory

Jizerské hory jsou výjimečnou destinací pro milovníky skialpových túr, kteří preferují mírnější svahy. Díky méně strmým stoupáním jsou skvělým místem pro ty, kteří se s jízdou na skialpech teprve seznamují. I přesto poskytují úchvatné scenérie.

Hlavním výchozím bodem pro skialpové túry je Bedřichov, odkud se můžete vydat na několik tras, například k horské boudě Smědava. Vydat se můžete také do Polska. Trasy vybírejte podle svého fyzického stavu a zkušeností – byť jsou v Jizerských horách nižší vrcholy, stejně dokážou pořádně potrápit.

Šumava

Šumava, někdy označovaná jako „zelené srdce Evropy“, je další oblastí, která je pro skialpinismus téměř dokonalá. Tato nádherná a divoká krajina nabízí rozsáhlé lesy, mýtiny, ledovcová jezera a řadu vyšších vrcholů, které představují tu správnou výzvu.

Můžete se vydat na cestu na vrchol Plechý, který je s nadmořskou výškou 1378 metrů nejvyšším vrcholem Šumavy, nebo na trasy vedoucí kolem Kvildy či Železné Rudy. Nezapomeňte však, že Šumava je také národní park a je tedy třeba dodržovat zdejší pravidla.

Bezpečnostní tip: Před túrou nezapomeňte informovat o svých plánech někoho z blízkých a před odchodem zkontrolujte předpověď počasí, výstrahy horské služby a aktuální lavinovou situaci. Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě.

Krušné hory

Krušné hory, rozkládající se podél severozápadní hranice České republiky, by milovníci skialpinismu rovněž měli mít na svém radaru. Toto pohoří nabízí mnoho atraktivních tras, které se vinou přes hřebeny poseté hustými lesy a nabízí nádherné výhledy na krajinu pod nimi.

Jednou z nejoblíbenějších tras je cesta na Klínovec, nejvyšší vrchol Krušných hor, a následně do Oberwiesenthalu v sousedním Německu. Další zajímavé trasy vedou například kolem Božího Daru a přes hřeben Blatenského vrchu.

Beskydy

Beskydy, pohoří na východě České republiky, jsou další skvělou volbou na skialpy, pokud hledáte méně frekventované trasy. Beskydy jsou známé svými rozsáhlými lesy, působivými vrcholy a útulnými horskými chatami, které jsou ideální pro přestávku a občerstvení.

V Beskydech je mnoho skialpových tras – zavedou vás například na Lysou horu, nejvyšší bod Moravskoslezských Beskyd, nebo přes známé Pustevny a Čertův mlýn.

Poznámka na závěr: Pokud vám chybí nějaké vybavení a chcete ušetřit – zkuste navštívit web Kuponyonline.cz, kde najdete slevové kupóny. 

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: