Kam vyrazit na skialpy v roce 2022?

Kam vyrazit na skialpy v roce 2022?

Zima už je za rohem. Ideální čas na to, naplánovat letošní skialpinistickou dovolenou. V následujícím textu pro vás máme tipy pro začátečníky i pokročilé, kteří chtějí pořádný adrenalin. Vydáme se po Čechách i do ciziny. Koukněte se, kam vyrazit na skialpy v roce 2022.

Pokud jste i vy propadli skialpinismu, protože už vám přestaly stačit klasické lyže a běžky, je nejvyšší čas zapřemýšlet nad tím, kam letos vyrazíte. Léto už nám skoro končí a zima je za dveřmi. Naprostým základem je kvalitní vybavení na skialpy. Jak jste na tom? Proveďte revizi a v případě potřeby navštivte servis.  Jak se říká, kdo je připraven, není překvapen. A teď se pojďme podívat na nejlepší místa v Čechách i v Evropě.

Kam vyrazit na skialpy v Čechách – pro začátečníky i pokročilé

Pokud jste začátečník, něco málo už umíte, nebo se chystáte na lyže úplně poprvé, doporučujeme si nejprve sjet trasy v naší republice. Ty nejsou tak náročné, přesto se na nich hodně naučíte. Navíc jsou bezpečné. Velká část z nich je totiž značená. A nehrozí na nich laviny (kromě Obřího a Modrého dolu v Krkonoších nebo Velkého kotle v Jeseníkách). Takže, kam vyrazit na skialpy v Česku?

Krušné hory, skialpinistický areál Skialp nad Hrobem

Skialpinistický areál Skialp nad Hrobem je perfektně připravený na všechny skialpové nadšence. Najdete tam hned několik tratí a super zázemí. Kromě skialpových závodů se můžete zapojit do společných vycházek na lyžích s čelovkami při měsíčku. A kdyby vám něco chybělo, v areálu najdete půjčovnu. Na noční sjezdy se nezapomeňte pořádně připravit. Oblečte si dámské či pánské termoprádlo a budete mít jistotu, že zůstanete v teple.

Šumava, okolí Železné rudy

Na Šumavě v okolí Železné rudy najdete hned několik tras speciálně pro skialpinismus. Dohromady mají něco okolo 48 kilometrů. Na své si zde přijdou úplní nováčci i pokročilí, kteří si chtějí dát pořádně do těla. Pod sedačkovou lanovkou, která vede na Špičák, najdete nejnáročnější trasu.

Krkonoše z Pece pod Sněžkou

V Krkonoších najdete parádní okruh, který začíná v Peci pod Sněžkou. Výstup je přes Obří důl až na Sněžku. Další zajímavá trasa s krásnými výhledy je z Pece přes Modrý důl, poté na Výrovku a zase zpět do Pece. Další túry naleznete i na stránkách KRNAPu. Před výjezdem si zkontrolujte klimatické podmínky, pojede totiž přes lavinovou oblast. Pro začátečníky bychom doporučili si najmout místní horské vůdce, kteří jsou tady doma. Ne jenom jako!

Tip Tuleních pásů: Nejlepší lanovka letošního roku byl autobus ze Špindlu na Špindlerovku. Za 50 Kč jedna jízda pohodlnou a největší kabinou v Česku! A i v Krkonoších se nosí lavinová výbava a dodržují se bezpečnostní pravidla. Počasí ani laviny v Krkonoších nepodceňujte.

Jeseníky, z Karlova přes Temnou a Praděd

Na trase z Karlova přes Temnou na vás nečekají žádné záludnosti. Terén stoupá jen mírně. Výhledy zde opravdu stojí za to, především ten na Vysoké Holi. Pokud hledáte neupravený a trochu náročnější terén, vyzkoušejte Praděd. Dejte si ale pozor. Tato oblast je chráněná, a tak sjíždění některých svahů není dovoleno. Navíc zde hrozí laviny, sledujte proto stupeň nebezpečí.

Praděd už je jenom kousek
Praděd už je jenom kousek

Kam vyrazit na skialpy v zahraničí – trasy pro pokročilé a odvážlivce

Následující oblasti jsou pro zkušené. Kvůli prudkému stoupání a strmým sjezdům jsou náročné. Chce to tedy mít pořádnou fyzičku i špetku odvahy. Nezapomeňte sledovat klimatické podmínky a dávejte si pozor na lavinové nebezpečí.

Rakousko, Totes Gebirge

Pohoří Totes Gebirge je od Čech, co by kamenem dohodil. Na skialpy jsou zde připravené trasy různých obtížností. Pro vícedenní výšlapy využijte horské chaty, kde se dá ubytovat, ale není jich mnoho. Pokud si do terénu netroufáte sami, najměte si horského vůdce. Nebo se můžete ubytovat v údolích a každý den vyrážet z nich. A pak si dolů užívat sjezdy mezi modříny. Což je parádní!

Itálie, Dolomity

V Dolomitech najdete hned několik nádherných míst, které jsou pro skialpy jako stvořené. My doporučujeme lyžařské středisko Madonna di Campiglio a jeho okolí. Nedotčená příroda a majestátní hory všude, kam se podíváte. Nejlepší je vyrazit se zkušeným horským vůdcem. Na výběr je ze spousty tras, některé zaberou i více dní.

Madonna di Campiglio, Itálie, Dolomity
Madonna di Campiglio, Itálie, Dolomity

Norsko, Møre og Romsdal

Nyní něco pro opravdové dobrodruhy. V Norsku nabízí skialpové tour v noci s čelovkami. Kromě pořádné dávky adrenalinu se vám může poštěstit i výhled na polární záři. Zajeďte do Møre og Romsdal a najděte obec jménem Stranda. V kanceláři Uteguiden už se o vás postarají. Kdybyste si náhodou netroufli na noční výšlap, dá se uskutečnit i během dne. V okolí Strandy je spousta sjezdovek a míst, která se vyplatí poznat.

Vybrali jste si trasu, kterou letos pojedete? Sdílejte článek s přáteli a zlákejte i je na cestu za dobrodružstvím!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: