HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TIPY NA SKIALPOVÉ TÚRY

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Na skialpech v černohorském Durmitoru s Beton Ski Team - Terzin Bogaz (2303 m)

Na skialpech v černohorském Durmitoru s Beton Ski Team - Terzin Bogaz (2303 m)

Na přelomu února a března 2015 sledujeme několikátý den předpověď na Prokleťjě – divoké vápencové pohoří na hranici Černé hory, Albánie a Madekonie. Spousty nového sněhu, silný vítr… je jasné, že podmínky budou hraniční na túry po údolí, natož potom na sjezdy strmých žlabů, o které jsme se v Prokleťje chtěli pokusit.Durmitor, Černá Hora

Název anglicky:

Základní trasa: Velika Kalica - jezero Debeli Namet - Terzin Bogaz

Vhodné i pro splitboard:

Obvyklý počet dní: 2

Délka: 12 km

Vhodné měsíce: III, IV, V

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 2303 m

Celkové převýšení: 900 m

Technická obtížnost sjezdu: S4

Hodnocení expozice sjezdu: E2

Orientace svahu: jihovýchod

Maximální sklon svahu: 45°

Převažující sklon svahu:

Lavinové nebezpečí:

Potřebné vybavení:

Skialpinistický set, lavinové vybavení

Stěny a úzké žlaby zafoukané čerstvým sněhemStěny a úzké žlaby zafoukané čerstvým sněhem

Sjezd vrcholového hřebínkuSjezd vrcholového hřebínku

Ráno u bivakuRáno u bivaku

(Autor fotografií: Karel Svoboda)

Popis:

Hledání alternativního cíle nám v Sarajevu nad několikátým bosenským pivem Sarajevsko ulehčí Honza Pala zvaný „Palič“, který už na Balkáně se skialpy projel velkou řadu pohoří. Z jeho popisu černohorského Durmitoru je jasné, že dolina Velika Kalica nebo dolina Lokvice nabízejí dost možná podobně atraktivní možnosti jako albánské Prokletjě.

Přestože předpověď není ideální, je ale o něco lepší než na blíže u Jadranu ležící Prokleťje, a tak na Durmitor vyrážíme. Lepší den a půl hezkého počasí než nic. Volíme dolinu Velika Kalica, která na svém konci tvoří úzký, zaříznutý amfiteátr obklopený strmými 400-500 m vysokými stěnami. A právě uprostřed amfiteátru ve výšce kolem 2000 m se nachází jezero Debeli Namet a u něj bivak – plechová bouda pro 8-12 lidí -  parádní základna pro skialpové podniky v okolí. Podobně dobrý výchozí bod pro skialpové túry představuje salaš ve vedlejší dolině Lokvice. Ze salaše ale během zimních měsíců pravděpodobně budete muset vyklízet nějaký ten sníh.

Během prvního půl dne našeho „počasového“ okna jsme v husté mlze a větru aspoň 100km/h pátrali v dolině Velika Kalica po bivaku. Díky Martinovo orientačnímu smyslu jsme ho našli s dostatečnou rezervou - asi 5 minut před setměním.

Ráno jsme se probudili do krásného počasí. Bohužel se ale potvrdily naše očekávání. Žlaby a muldy v celé dolině byly zafoukány velkým množstvím nového sněhu. Po vykopání sněhové sondy kousek nad bivakem bylo jasné, že na žádné obtížnější túry to dnes nebude. Proto jsme vzali za vděk výstupem na Terzin Bogaz (2303 m), jehož jihovýchodní stěna se zdála být vyfoukaná. Ze sedla Mala Previja jsme se na vrchol dostali po pěkném hřebínku a dolů se pustili jeho jihovýchodní stěnou, asi 45 stupňů strmou. Při sjezdu na nás pak pod tenkou vrstvou prašanu čekal tvrdý sníh - solidní a námi tak oblíbený „beton“.

Bohužel se na Durmitor valily další přívaly sněhu, takže jsme před velmi špatným počasí prchali dolů do doliny.

Tentokrát nám podmínky a počasí nepřály, ale doufáme, že se do Durmitoru brzy zase vrátíme, abychom mohli nahlédnout do jeho úzkých žlabů a strmých stěn.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

bivak u jezera Debeli Namet

Přístup na začátek: Autem do některé z přilehlých vesniček kolem největší z nich - Pošcenski Kraj.

Orientační rozpis po dnech:

Další možnosti túr v okolí:

Medenica (2163 m) – nejvyšší kopec nad jezerem Mavrovo

Autor popisu: Karel Svoboda


08.11.2017,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

• NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ