Bezbog (2653 m) – skialpová túra s využitím lanovky v bulharském pohoří Pirin

Bezbog (2653 m) – skialpová túra s využitím lanovky v bulharském pohoří Pirin

Druhé nejvyšší bulharské pohoří Pirin nabízí řadu krásných vyhlídkových vrcholů vhodných pro skialpinistické výstupy a sjezdy. Jedním z těch, na něž je možné se částečně přiblížit lanovkou, je 2663 metrů vysoký Bezbog.

Pirin – Bulharsko

Země
Bulharsko
Další země
Bulharsko
Pohoří
Pirin
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
11 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2653 m n. m.
Orientace svahu
V a S
Max. sklon svahu
35 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Převýšení
900 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
žádné
Počet lidí za rok
tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Lanovkou nahoru – Bezbogsko jezero - Bezbog  – sjezd po výstupové trase a sjezdovkách

Podrobný popis

Okolí lyžařského střediska Bansko nabízí spoustu možností na skialpové túry. Nejinak tomu je i u sousedního lyžařského střediska Dobriniště, z něhož je možné vystoupat na vrchol Bezbog (2653 m). Ti, co chtějí maximalizovat počet výškových metrů nastoupaných za den, samozřejmě vyloučí lanovku a vyšlápnou si to celé na tuleních pásech. Lepší variantou s možností více sjezdu je využití historické dvousedačkové lanovky.

Zábavnou dvousedačkovou lanovkou k chatě Bezbog
Zábavnou dvousedačkovou lanovkou k chatě Bezbog

Lanovkou k chatě Bezbog

U dolní stanice lanovky jsme si zakoupili lístky v ceně 12 leva (v hotovosti místní měnou nebo kartou) a začal zábavný výjezd nahoru. Lanovka je dvousedačková a je rozdělena na dvě části. To znamená, že uprostřed se musí seskočit a přejít na druhou část lanovky. Nasedání a vysedání je sranda, lanovkáři lyžaře usadí a vysadí s využitím svého specifického grifu. Ten spočívá v tom, že obsluha chytne lyžaře ve vzduchu přesune mimo dosah jedoucí dvousedačky. Další lanovkář mezitím bere batoh.

Pláně u chaty Bezbog
Pláně u chaty Bezbog

První Bulhar mě uzemní, s úsměvem děkuji a peláším na druhou část, abych další sundání zažila ještě jednou na konečné stanici. Už z lanovky jsou krásné výhledy na okolí, hory a já se začínám těšit na výstup na Bezbog. Po opuštění lanovky se přesuneme k chatě Bezbog a za chatou se nachází Bezbožské jezero pokryté silnou vrstvou sněhu. Chvilku mi trvá než si uvědomím po čem tulení pásy vrní.

Mraky se valí přes hřeben v pohoří Pirin
Mraky se valí přes hřeben v pohoří Pirin

Od chaty Bezbog na vrchol Bezbogu

Od chaty Bezbog jsou při výstupu k vrcholu nádherné dechberoucí výhledy, kochám se a srdce mi plesá radostí. Vítr fičí tak, že nasazuji kapuci a lyžařské brýle. Těsně pod vrcholem fouká vítr natolik silně, že se nedá jít vzhůru. Povrch je ledovatý a zmrzlý, traverzuji, sem tam spadnu a zase se seberu a pokračuji vzhůru na vrchol. Těsně pod vrcholem sundávám lyže a poslední metry jdu pěšky. Tamní rychlost větru neumím odhadnout, ale vítr bičuje silně. Uděláme si jedno foto u kříže a naivně si myslím, že, když sestoupím níže, že vítr zeslábne. O kousek níže čekáme na zbytek skupinky, dáváme rychlou svačinu, sundáváme pásy a chystáme se ke sjezdu.

Výše docela foukalo a kapuce i lyžařské brýle přišly vhod
Výše docela foukalo a kapuce i lyžařské brýle přišly vhod

Sjezd z Bezbogu ke stejnojmenné chatě

Z vrcholu neseme pár metrů lyže dolů, je zde hodně kamenů a vítr nás bičuje. Níže stačí jen zacvaknout boty do vázání a čeká nás parádní sjezd. Sjíždíme postupně a dole čekáme na posledního. Počasí se změní tak, že viditelnost je maximálně na pár metrů, tudíž výstup na další vrchol přehodnotíme a pokračujeme ve sjezdu. Je to nádhera, jistější jsem, když jede někdo přede mnou. Sjezd je natolik parádní, že když se na nějakou chvilku počasí umoudří a viditelnost zlepší, všichni víme, že si výšlap dáme ještě jeden. Po krátké pauze a svačině a doplnění tekutin lepíme opět pásy a s nadšením šlapeme opět vzhůru. Po sjezdu následuje na chatě Bezbog občerstvení, mají místní bulharské mňamky, pivo a jogurty, deserty a rakiji.

Naše skupina na pláni s vrcholem Bezbogu v pozadí
Naše skupina na pláni s vrcholem Bezbogu v pozadí

Sjezd od chaty Bezbog k hotelu Goce Delčev u dolní stanice lanovky

Byl super krásný a rychlý a opět myslím se zastávkou v hospodě, po cestě u sjezdovky jsou minimálně dvě.

Rozpis po dnech

Lanovkou nahoru – Bezbogsko jezero – Bezbog  – sjezd po výstupové trase a sjezdovkách

Ubytování a jídlo

chata Bezbog

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: