Chorvatské lyžování a skialp s výhledem na Jadran

Chorvatské lyžování a skialp s výhledem na Jadran

Není nad to dopoledne lyžovat na sněhu a pak během 40 minut sjet k moři a vykoupat se v něm.

Chorvatsko

Země
Chorvatsko
Další země
Chorvatsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
III, IV
Obtížnost sjezdu
S1
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1505 m n. m.
Spaní na chatách
ano

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Platak - Snježnik (1505 m)

Podrobný popis

Hned po velikonocích jsem byl pracovně v chorvatské Rijece. Cestou k další zastávce v Záhřebu jsem odbočil z hlavní silnice jenom o pár kilometrů a dostal se do přímořského lyžařského ráje Platak. Lyžařské vleky samozřejmě nefungovaly, ale sněhu je tam na sjezdovkách, v okolních lesích a ve skalnatých žlabech od 20 do 130 cm! Není nad to dopoledne lyžovat na sněhu a pak během 40 minut sjet k moři a vykoupat se v něm.První zimní lyžařské soustředění bylo na Plataku v roce 1913, a od roku 1933 se tam jezdí Jadranský slalom. Název je odpovídající, neboť z hlavních sjezdovek střediska je krásný výhled na Rijeku a Jaderské moře. Bohužel kromě lanovek, které pravidelně fungují, jsou ve středisku i dva vleky – jeden asi typu poma a druhý kotva, z nichž zůstaly jenom základní sloupy ve zcela očesaném stavu. Kotva navíc nefunguje zřejmě už dlouhou dobu, když průsek na vlek je zarostený.

Hlavní dvojsedačka je v nadmořských výškách 1120 až 1360 metrů s koncem na vrcholu Radeševo (1363 m). Dole jsou potom menší vleky pro začátečníky, mírně pokročilé a děti. Nechybí ani upravovaná lyžařská stopa (viz foto „stroje“ na vytváření stopy na klasiku). Na webu Žičare i staze Platak velmi odvážně tvrdí, že staza Radeševo 2 je obtížnosti černo-červená. Ve skutečnosti je to taková pohodová červená sjezdovka s převýšením 240 metrů.Kromě upravovaných sjezdových tratí – z vrcholu Radeševo jsou navíc všechny osvětlené na noční lyžování (!!!) – jsou všude kolem krásné lesy na lesní freeride odpovídající beskydským kopcům. Kdo má s sebou skialpové vybavení, dokonale si zajezdí na okolních holnatých nebo skalnatých vrcholech. Horní partie jsou bezlesé a skalnaté s pěknými žlaby s vhodným sklonem.

Nejbližším kopcem k Plataku, který vše toto nabízí je Snježnik (1505 m). Jedinou nevýhodou je menší délka žlabů, které jsou poměrně krátké a záhy přechází do lesního porostu. Už se nemůžu dočkat na praktické vyzkoušení s lyžemi na nohou.

K dalšímu čtení je možné vřele doporučit tohoto tištěného průvodce:Dr. Željko Poljak: Hrvatske planine, Golden Marketing – Tehnička knjiga, Zagreb 2007, ISBN 978-953-212-314

Odkazy:NP RisnjakRisnjak at summitpost.orgHrvatska skijališta

Přístup na začátek

Do Plataku autem.

Další túry v okolí

Titov vrv (2748 m) – skialpinistický vyhlídkový vrchol v makedonském pohoří Šar planina

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: