Hlidarfjall (1100 m) – skialpy na severu Islandu

Hlidarfjall (1100 m) – skialpy na severu Islandu

Sever Islandu nabízí v zimě nepřeberné množství skialpových túr. Trasa v okolí lyžařského areálu Hlíðarfjall zdá se být vhodná i pro začátečníky a je snadno přístupná. Trasa vede v okolí upravených sjezdovek, okolní terén pak nabízí nepřeberné množství sjezdových tras s nádhernými výhledy na celé město uprostřed hor.

Island

Země
Island
Další země
Island
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Vhodné měsíce
I, II, III, IV
Obtížnost sjezdu
S1
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1100 m n. m.
Orientace svahu
V
Max. sklon svahu
35 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpový nebo splitboardový set
Převýšení
650 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

okolí lyžařského areálu Hlíðarfjall

Podrobný popis

Pokud vás láká zkusit skialpy v zemi ohně a ledu, pak rozhodně vyrazte na sever ostrova. Záchytným bodem je bezpochyby druhé největší město Islandu – Akureyri. Za skialpovým dobrodružstvím se ale můžete vydat i v okolí městeček Dalvík, Grenivík, Siglufjördur nebo Ólafsfjördur. Zde je nutné zdůraznit nebezpečí častých lavin.

Výšlap z Grenivíku směrem na Kaldbakur
Výšlap z Grenivíku směrem na Kaldbakur

Pohodový výšlap v Hlíðarfjall nabízí kromě skvělé dostupnosti z města (asi 10 minut autem nad městem) také možnost občerstvení v polovině sjezdovky, a hlavně osvětlený areál. V zimním období bývá dlouho tma a je tak možné, že některé sjezdy budete muset absolvovat s kvalitní čelovkou. Je možné vyšlápnout si až na vrchol, což zkušenějšímu skialpinistovi zabere asi hodinu a půl času. Je tady taky možnost zaplatit si jednu jízdu na lanovce a nechat se s lyžemi vyvést až na nejvyšší bod lyžařského areálu (950 m) a výše si to vyšlápnout s pásy. Skipatrolové každý den hlídají lavinové nebezpečí a občas vrchní část areálu z bezpečnostních důvodů uzavřou. Lavinové nebezpečí a předpověď počasí či větru lze sledovat na stránkách vedur.is. V lednu 2021 spadlo na severu za 10 dní celkem 122 lavin.

Za ideálního počasí a ideálních podmínek si sjezd z vrcholu užívá denně několik desítek nadšených lyžařů i snowboardistů.  Jakou trasu si pro sjezd zvolíte je jen a jen na vás.

Vrchol nad Dalvíkem
Vrchol nad Dalvíkem

Túry a atrakce v okolí Hlidarfjallu

Alternativně je možnost vyrazit na další skialpové túry v nedalekém okolí, z nichž je možné jmenovat např. ty v oblasti Tröllaskagi u Dalvíku, Öxnadalur, Kaldbakur nad Grenivíkem, nebo hory v okolí lyžařského areálu v Siglufjördur, kde se jezdí Siglo freeride world tour.

Pro adrenalinové nadšence nabízí společnosti Arctic heli skiing (středisko Dalvik) nebo Viking heli skiing (Siglufjördur) možnost lyžování v nesnadno přístupných místech pomocí vrtulníku.

Zasněžené kopečky nad městem Akureyri
Zasněžené kopečky nad městem Akureyri

Ti s menším štěstím se budou po celou dobu výšlapu zakrývat před mrazem dosahující teplot kolem mínus 15°C, hustým sněžením, prašanem poletujícího ve větrné bouři nad zemí a brodit se místy po kolena ve sněhu. Otužilci mohou po lyžování vyzkoušet surfování v ledovém oceánu, teplomilci raději zvolí relax v jednom z hot tubů – přírodním nebo uměle vytvořeným jezírkem s horkou geotermální vodou. Šťastlivci přitom budou sledovat polární záři tančící přes celé nebe. A to všechno stojí za to vyzkoušet na vlastní kůži, vidět na vlastí oči, zažít.

Schéma lyžařského areálu Hlíðarfjall
Schéma lyžařského areálu Hlíðarfjall

Přístup na začátek

Na Island létají v ideálním období letadla z Prahy. Levnější letenky jsou pak ze sousedního Polska (např. letiště Katowice nebo Varšava) a Rakouska (letiště ve Vídni). Jediné mezinárodní letiště Islandu je v Reykjavíku, resp. Keflavíku. Do ostatních větších měst létají vnitrostátní lety. Výhodnější variantou je však půjčení auta. Cesta na sever zabere asi 6 hodin jízdy. Aktuální informace o sjízdnosti a bezpečnosti na cestách najdete na stránkách road.is. Informace v době koronavirové epidemie jsou zveřejněny na covid.is.

Rozpis po dnech

Sever Islandu nabízí v zimě nepřeberné množství skialpových túr. Trasa v okolí lyžařského areálu Hlíðarfjall zdá se být vhodná i pro začátečníky a je snadno přístupná. Trasa vede v okolí upravených sjezdovek, okolní terén pak nabízí nepřeberné množství sjezdových tras s nádhernými výhledy na celé město uprostřed hor.

Ubytování a jídlo

Na zmiňované jednodenní trase není spaní na chatách. Chatky k pronájmu jsou však hned pod lyžařským areálem a taky ve městě Akureyri. Nocleh je možný i přímo v areálu.

Občerstvení je možné přímo ve skiareálu, či po túře v jedné z mnoha restaurací ve městě.

Pro nenadálé situace je nedaleko Hlíðarfjallu safe house Gamli vybavený kamny i postelemi. Je situovaný nad městským parkem Hamrar, který mimochodem stejně jako lyžařský areál nabízí upravenou běžkařskou trať.

Další túry v okolí

Tröllaskagi u Dalvíku, Öxnadalur, Kaldbakur nad Grenivíkem, nebo hory v okolí lyžařského areálu v Siglufjördur

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: