Ještěd – výstup trasou Frantina a sjezd volnými jižními sjezdovkami

Ještěd – výstup trasou Frantina a sjezd volnými jižními sjezdovkami

Ještěd je hora za rohem. Alespoň za tím libereckým rohem. Výstupovou trasu Frantina můžeme za dobrých sněhových podmínek vylepšit o parádní prašanové sjezdy. Když napadne čerstvý sníh, je to ráj.

Ještědský hřeben – Česko

Země
Česko
Další země
Česko
Pohoří
Ještědský hřeben
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
6 km
Vhodné měsíce
I, II, III, XII
Obtížnost sjezdu
S1
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1012 m n. m.
Orientace svahu
S a J
Max. sklon svahu
25 °
Převažující sklon svahu
15 °
Lavinové nebezpečí
ne
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpový nebo splitboardový set
Převýšení
450 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Horní část výstupové trasy Frantina
Horní část výstupové trasy Frantina

Kamarádi z našeho klubu Skialp Ještěd  za podpory Nalehko.cz a outdoorové značky Rab, si každý rok dávají práci s trasováním a značením těch nejhezčích výstupových tras na naši jedinečnou libereckou dominantu. Ve spolupráci s Ještědským skialreálem jsou veřejně známá pravidla – tzv. desatero, podle kterého se skialpinisti mohou pohybovat i na oficiálních ještědských sjezdovkách. Málokdo pak ale ví, nebo si zjistí, že na ještědský hřeben, vede několik mnohem malebnějších cest a tras, než jen přímočaře po sjezdovce.

Začátek bývá vždy stejný – musíme se nějak pod Ještěd dostat. Ať už přijedete tramvají, nebo parkujete na jednom z oficiálních placených parkovišť (poplatek 100 Kč/den) vždy staneme na úpatí severovýchodně orientované sjezdovky Nová Skalka.

Výstup po trase Frantina
Výstup po trase Frantina

Trasou Frantina na Ještěd

Hezká výstupová trasa ještědského hřebene začínající pod hlavní sjezdovkou Nová Skalka se jmenuje trasa Frantina a Bike. Nástup na Bike začíná ihned za spodní stanicí lanovky Skalka a pokračuje značeným chodníčkem nahoru lesem až na hlavní hřebenovku kousek nad Chatou Pláně, tam už přejdeme plynule na trasu Frantina (dle značení). Celková délka se pohybuje od 6 km do libovolné vzdálenosti, dle množství freeride sjezdů na sjezdovkách Pláně.

Les už od spodní stanice lanovky Skalka je moc hezký a nenachází se tady ani moc rušivých elementů jako silnice nebo množství turistů. Po prvním dosaženém bodě na hřebenu máme několik možností, buď po hřebenu klasicky pokračovat směr Černý vrch nebo v případě dobrých sněhových podmínek sjet jižní sjezdovky Pláně. Pár let už zde vleky nejezdí (nebyly podmínky) a často po vydatném sněžení zde můžeme objevit prašanový ráj, zejména v týdnu ve všední dny.

Na trase Frantina
Na trase Frantina

Tato trasa nás nedovede přímo pod vrchol Ještědu, ale nejdříve se přehoupneme přes chatu na Pláních, absolvujeme sjezd po sjezdovce a následně teprve z jižní strany začneme stoupat blíže k Ještědskému vrcholu.

Svah je protnut zásobovací cestou, kterou dál po mírném sklonu pokračujeme trasou Frantina. Míjíme několik stavení. U poslední chaloupky se trasa stáčí vpravo. Stoupání přes palouček do lesa. Z lesa se vynoříme na rozcestníku Čihadník na modré turistické značce. Tato modrá Frantina nás opět vyplivne na hřebenovce a na Černém vrchu nedaleko parkoviště Ještědka. Cesta lesem je moc hezká a v případě pěkného počasí i malebná. Pokud je v lese dostatek sněhu, dá se jet i v opačném směru a užít si tak parádní lesní freeride.
Na vrchol se pak snadno můžeme dostat z Ještědky po východním úpatí. Za dobrých sněhových podmínek po vyšlapaných stopách.

Trasy Bike a Frantina
Trasy Bike a Frantina

Klasické sjezdy z Ještědu

Cestu dolů je nejideálnější zvolit některou ze sjezdovek. Já mám nejraději Libereckou nebo pro trénink techniky na tankodromu rovnou Pod lany. Dole záleží opět na nás a na podmínkách kudy zvolíme druhé, třetí nebo i čtvrté kolo výstupu. Pokud už pospíchám na tramvaj, nejrychlejší sjezd se nabízí Novou Skalkou.

Pravidla pro skialpinisty na Ještědu
Pravidla pro skialpinisty na Ještědu

Po nějakých třech výstupech a kombinací tras můžeme nastoupat krásných +1200m převýšení a užít si jak sjezdy v prašanu na Pláních, tak různě náročné sjezdovky. Na jediný výstup můžeme dosáhnout maximálně lehce přes +450 metrů výškových od spodní stanice lanovky, až na samotný vrchol Ještědu.

Přístup na začátek

autem nebo tramvají pod Ještěd

Ubytování a jídlo

chata Pláně, hotel Ještěd

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: