Jökulkollur (1045 m) – slunečný skialp nad Dalvikem na Islandu

Jökulkollur (1045 m) – slunečný skialp nad Dalvikem na Islandu

Lyžování na Islandu si určitě zamilujete. Když vám navíc vyjde slunečné počasí, bude z toho zážitek na celý život. Oblast Troll Peninsula nad Dalvíkem na severu Islandu je stvořená pro celodenní výšlapy s nádhernými panoramatickými výhledy. Přímo ukázkovým je výstup na Jökulkollur (1045 m).

Troll Peninsula – Island

Země
Island
Další země
Island
Pohoří
Troll Peninsula
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
14 km
Vhodné měsíce
I, II, III
Obtížnost sjezdu
S1
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1045 m n. m.
Orientace svahu
JV
Max. sklon svahu
30 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ne
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpový nebo splitboardový set, lavinový komplet
Převýšení
1400 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Dalvík – Jökulkollur (1045 m) - Karlsárfjall (988 m) - Dalvík

Podrobný popis

Auto necháváme zaparkované u cesty za Dalvíkem a rovnou nasazujeme lyže s tuleními pásy. Šlapeme prosluněným údolím. Předpověď slibuje pět hodin plného slunečního svitu a my jsme odhodláni nasát vitamín D naplno. Trasu výstupu volíme podle sklonu svahu s ohledem na lavinové nebezpečí. Výstup nahoru nám šnečím a kochacím tempem trval asi 3 hodiny, sporťáci by to určitě zvládli rychleji, ale možná by neměli čas užít si nádherné výhledy, které ten den nabízel.

Výstup nad Dalvikem
Výstup nad Dalvikem

Na vrcholu Jökulkollur (1045 m) jsem se cítila, jako bych zdolala Everest. Zaprvé proto, že mi to opravdu dalo zabrat, zadruhé proto, že si člověk na vrcholu ani nemůže užít ten pocit a pokochat se nádhernými panoramaty bez toho, aby mu umrzly prsty na rukou. Ten pocit si každý musí vychutnat až dole, až bude po všem. Nahoře šíleně foukalo a šlo o minuty. Každý pohyb, sundávání pásů a nasazování přilby, musel být promyšlený, cílený a rychlý.

„Pomoc, letí mi pásy. Nevíte, kde mám rukavice? Nic nevidím. Mrznou mi prsty. Kde jste všichni?“

Blížíme se k vrcholu
Blížíme se k vrcholu

Sjezd z Jökulkolluru (1045 m)

Hodně rychle jsme se posunuli o kousek níže. Byl to nejlepší sjezd mého života. Absolutně skvělý prašan, každý jsme si jeli svoji stopu, svah nebyl rozbitý, avšak byl náročný. V údolí pod prvním svahem jsme si konečně mohli dát pauzu na jídlo a nasávali energii ze sluníčka. Některé to tak nakoplo, že znovu nasadili pásy a šlapali na další horu Karlsárfjall (988 m), což jim zabralo asi necelou hodinu navíc. Ovšem ty výhledy za to rozhodně stály.

Parádní sjezd
Parádní sjezd

Přístup na začátek

Auto jsme měli zaparkované u památníku vedle ubytování Karlsá Lodge

Rozpis po dnech

Dalvík – Jökulkollur (1045 m) – Karlsárfjall (988 m) – Dalvík

Ubytování a jídlo

Žádnou útulnu ani chatku jsme po cestě nenašli. Ubytovat a občerstvit se můžete v městečku Dalvík. Doporučuji vyhlášenou místní kavárnu/pekárnu Gisli Eirikur Helgi Kaffihus Bakkabraedra, kde si můžete vychutnat nejen kávu s výborným zákuskem, ale také rybí polévku servírovanou s domácím chlebem, máslem a zeleninou.

Další túry v okolí

Z přístavu v Dalíku vyjíždí loď na ostrov Grimsay, který je částečně za polárním kruhem. Plavba trvá asi 3 hodiny a je možnost na ni pozorovat velryby.

V okolí Dalvíku je nepřeberné množství skialpových tras, např. ty v oblasti Tröllaskagi, Öxnadalur, Kaldbakur nad Grenivíkem, Hlidarfjall u Akureyri nebo hory v okolí lyžařského areálu v Siglufjördur. Město Dalvík má také vlastní malý skiareál. Společnost Arctic heli skiing (středisko Dalvik) nabízí lyžování ve špatně přístupných místech pomocí vrtulníku. Pro večerní relax v hot potu je možné využít horké bazénky přímo na pláži v Hauganes.

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: